Ból, zwłaszcza ten silny, to jedna z głównych przyczyn konsultacji lekarskich. Chcąc poznać diagnozę, odpowiada się w wywiadzie na szereg pytań specjalisty, między innymi o natężenie bólu (słaby, silny), jego rodzaj (ostry, kłujący, promieniujący, rozlany, tępy, rozpierający) i wreszcie o umiejscowienie (prawa lub lewa strona ciała, ewentualne dokładniejsza jego lokalizacja, o ile da się ją w ogóle precyzyjnie określić). Dla lekarza sytuacja nie zawsze jest prosta. Objaw taki, jak ból, jest łatwy do rozpoznania, ale znalezienie jego przyczyny jest zazwyczaj znacznie trudniejsze, bo lista potencjalnych powodów jest dość długa. Do postawienia pewnej diagnozy zwykle konieczne są dodatkowe badania, poza tym podstawowym – fizykalnym.
Ból umiejscowiony z lewej strony ciała może wskazywać na szereg przypadłości i schorzeń. Oto kilka popularnych przykładów…
- Choroba jajników – ostry, pulsujący ból odczuwany po lewej stronie ciała, w okolicy pachwiny, może oznaczać stan zapalny jajników i / lub przydatków. W takiej sytuacji należy natychmiast potwierdzić (lub wykluczyć) tę diagnozę odpowiednimi badaniami, ponieważ obydwie choroby – nieleczone - mogą prowadzić do bezpłodności.
- Choroby trzustki – ból towarzyszący zapaleniu trzustki jest bardzo silny, zlokalizowany po lewej stronie brzucha, promieniujący do pleców. Charakterystyczne jest to, iż znacząco nasila się on w trakcie gwałtownego wysiłku i wyraźnie maleje, gdy przyjmuje się pozycję siedzącą lub pochyloną.
- Powiększenie śledziony – w takim przypadku powiększony narząd uciska sąsiednie organy, powodując tym samym silny ból z lewej strony ciała, na wysokości żeber. Powiększona śledziona jest w tej sytuacji bezpośrednią przyczyną bólu, ale zawsze jest ona też objawem innego schorzenia (co należy sprawdzić) – zazwyczaj chorób wątroby, chorób zakaźnych, a nawet popularnych infekcji dróg oddechowych.
- Choroba wrzodowa – jednym z jej objawów jest ból w górnej części brzucha, po lewej stronie (tak zwane lewe nadbrzusze). Pojawienie się wrzodów żołądka czy wrzodów dwunastnicy wymaga dodatkowej diagnostyki, ponieważ sam ból w obrębie jamy brzusznej jest objawem tak wielu schorzeń, że nie wystarczy to do postawienia prawidłowej, jednoznacznej diagnozy.
- Choroby ze strony układu krwionośnego – silny ból w piersi, po lewej stronie klatki piersiowej i za mostkiem, który promieniuje do ramienia, żuchwy, czasami także do pleców i odczuwany jest, jako piekący, uciskający, gniotący bądź rozpierający, może być symptomem poważnego zawału serca. Kobiety w takim przypadku mogą też czuć ból w nadbrzuszu.
- Tętniak aorty brzusznej – nie jest to być może bardzo częsta przypadłość, ale niestety niezdiagnozowany i nieleczony w porę tętniak, może zakończyć się nawet śmiercią, a jego charakterystycznym objawem jest ostry, pulsujący ból po lewej stronie brzucha, promieniujący w okolice krzyża.
Jeżeli szukasz więcej informacji dotyczących przyczyny bólu z lewej strony polecamy publikację https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/co-jest-po-lewej-stronie-brzucha-i-co-boli-i-kluje-w-lewym-boku.html.