Czy MLM jest dla każdego?Sam skrót MLM nie jest chyba już u nas nieznany. Większość osób wie lub przynajmniej myśli, że wie czym w rzeczywistości jest Multi Level Marketing.

Data dodania: 2009-03-27

Wyświetleń: 5712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sam skrót MLM nie jest chyba już u nas nieznany. Większość osób wie lub przynajmniej myśli, że wie czym w rzeczywistości jest Multi Level Marketing.

Czy tak jednak jest naprawdę?

Zdecydowałem się napisać ten artykuł aby chociaż częściowo wyjaśnić czym w rzeczywistości jest Marketing Sieciowy i czy każdy może tutaj zarobić i dzięki temu żyć.

A więc po kolei.

Znaczna część osób, które słyszały kiedykolwiek cokolwiek MLMie myśli, że jest to biznes, w którym zarabiają tylko Ci „na górze”, co w konsekwencji daje obraz piramidy.
Pierwsza myśl jaka kojarzy mi się z związku z takim porównaniem to typowy... zakład pracy.

Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić na podstawie kilku pytań.

Pytanie pierwsze: Ilu jest dyrektorów w jakimkolwiek zakładzie lub firmie?

Pytanie drugie: Ilu jest pracowników umysłowych, którzy zajmują się administracją i zarządzaniem w firmie?

Pytanie trzecie: Ilu jest pracowników najniższego szczebla, którzy wykonują pracę fizyczną?

I moim zdaniem najbardziej istotne czwarte pytanie: Czy ta ostatnia najliczniejsza grupa pracowników ma chociażby teoretyczne szanse aby zarobić w tej firmie więcej niż dyrektor?

Gdyby uczciwie odpowiedzieć na te pytania, to można śmiało stwierdzić, że struktura obowiązująca w tradycyjnych przedsiębiorstwach czy małych firmach tworzy układ piramidalny.

Czy jest to w porządku? Cóż, większość na to przystaje, mimo że ta sama większość codziennie narzeka na pracę, szefa czy zarobki.

No ale każdy z nas ma prawo wyboru i każdy wyboru tego dokonuje.

Nie chciałbym być w tym miejscu zrozumiany, że krytykuję jakikolwiek sposób zarabiania. Absolutnie nie mam nic przeciwko pracy na etacie. Jak wspomniałem wyżej każdy ma prawo wyboru i każda decyzję należy szanować.

A jak sprawa wygląda w MLMie?

Na podstawie tego co widziałem w swoim życiu (a widziałem jak rozwijały się ludziom biznesy, kiedy jeszcze sam nie mogłem podjąć współpracy z powodu niepełnoletności), mogę stwierdzić, że osoba, która posiada dużą grupę partnerów nie jest tak naprawdę „na górze”.

Widziałem jak ludzie, którzy byli naprawdę liderami z dużymi zarobkami (w dziesiątkach tysięcy zł) i którzy cieszyli się ogromnym zaufaniem swoich partnerów, nagle zaczęli postępować jak w tradycyjnym biznesie i zamiast pomagać partnerom w rozwoju ich biznesów (co w konsekwencji rozwijałoby ich własny) zaczynali traktować ludzi jak podwładnych.

Jaki był tego efekt?

Ludzie odchodzili i tracili zaufanie nie tylko do swojego „lidera” ale do „całego tego MLMu”. Na tym podstawie twierdzę, że w MLMie najważniejsze jest aby współpracować i pomagać a nie wysługiwać się innymi.
Drugim faktem, który sprawia, że MLM nie może być piramidą jest to, że sporo ludzi osiąga niezależność finansową i sukces, mimo że przystepowali do biznesu nawet parę lat po swoim sponsorze lub osobach we wcześniejszych generacjach.

Mało tego, bo często zarabiają znacznie więcej niż sopnsorzy. Takiego czegoś nie można spotkać w piramidalnym układzie prawda?

Na koniec chciałbym odpowiedziec na pytanie: Czy MLM jest dla wszystkich?

Moim zdaniem TAK, choc pewnie wiele osób w tym momencie się ze mną nie zgodzi.

Dlaczego tak twierdzę?

Bo firm, które działają poprzez MLM jest naprawdę sporo a nowe cały czas powstają. Jedne są gorsze, drugie lepsze a trzecie mimo że chwalą się, że są firmami MLMowymi, to jednak po prostu kłamią. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowanie każdy mógłby znaleźć branżę dla siebie.
Zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze wiadomo czym się kierować przy wyborze biznesu dla siebie. W tym momencie mogę odesłać do swojej darmowej publikacji „Niezależność finansowa” dostępnej w wydawnictwie Złote Myśli.

Wracając jednak do pytania: Czy MLM jest dla każdego? muszę przyznać, że mimo iż twierdzę, że tak, to jednak wiem, że w rzeczywistości nie będzie to realne, bo wiem z autopsji jak wiele osób ma przekonania, z którymi nie można wygrać, i które nie pozwalają tym ludziom zrozumieć, że MLM w rzeczywistości jest sporą szansą na godne życie.

Fakty są jednak faktami i wiem, że codziennie nowi ludzie spełniają swoje marzenia i realizuja swoje cele dzięki MLMowi, więc na tej podstawie wiem, że nie ma żadnego powodu abym ja czy ktokolwiek inny nie mógł osiągnąć niezależności finansowej w Marketingu Sieciowym :-)

Licencja: Creative Commons
5 Ocena