Tim Ferris napisał świetną książkę "Czterogodzinny tydzień pracy", w której przedstawił stawanie się bogatym w nowy sposób, który znalazł zagorzałych przeciwników, ale także swoich zwolenników. Pytanie, jakie powstaje, to czy stawanie się bogatym w nowy sposób jest możliwe dla każdego.

Data dodania: 2012-10-25

Wyświetleń: 1555

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowym celem prowadzenia biznesu jest osiąganie coraz większych zysków. To pieniądze, a konkretniej to, co mogą one nam dać, jest głównym motywem, dla którego w biznes się angażujemy.

W praktyce jednak okazuje się, że bardzo często stajemy się więźniem własnego biznesu (zwłaszcza jeśli mówimy o samozatrudnieniu), a to z kolei przekłada się na... brak czasu, w którym możemy korzystać z korzyści finansowych, jakie stają się naszym udziałem.

Tim Ferriss miał podobny problem, ale postanowił go rozwiązać.

Głównym celem "stawania się bogatym w nowy sposób", o czym pisze Ferriss w swojej książe, jest rozwijanie biznesu w taki sposób, aby jednocześnie mieć czas na korzystanie z życia.

Model, który przedstawia Ferriss, polega na oddelegowywaniu maksymalnej liczby czynności powiązanej z naszym biznesem, a to właśnie pozwala w dalszej kolejności na robienie w życiu tego, co kochamy. Pozwala na spędzanie czasu z bliskimi, na podróżowanie i robienie wszystkiego tego, co sprawia nam przyjemność.

W tym momencie można by się odwołać do 11 punktów, które charakteryzują idealny biznes...

Oto one:

1. Idealny biznes nakierowany jest na rynek całego świata; nie zaspokaja potrzeb wyłącznie jednego sąsiada, pojedyńczej miejscowości czy dzielnicy (innymi słowy: ma ogromny rynek zbytu).

2. Idealny biznes wytwarza produkt stałego zapotrzebowania. Oznacza to, że ludzie będą go nabywać bez względu na cenę.

3. Idealny biznes wymaga niewielkiego nakładu pracy; im mniej potrzeba ludzi, tym lepiej.

4. Idealny biznes sprzedaje produkt, który zaspokaja ciągłe potrzeby ludzi. Nie jest to produkt, który można zastąpić innym lub obejść się bez niego.

5. Idealny biznes ma niskie koszty, nie wymaga dużej lokaty, nie potzrebuje wielkiego serwisu, reklam, porad prawnych itp.

6. Idealny biznes wytwarza produkt, który jest trudny lub nawet niemożliwy do skopiowania przez konurencję. To znaczy, że produkt jest unikatowy, zaprojektowany do specjanego użycia albo chroniony przez prawo lub patent.

7. Idealny biznes nie wymaga olbrzymich nakładów pieniężnych ani wilkich inwestycji w sprzęt. Inaczej mówiąc: nie zamraża waszych pieniędzy.

8. Idealny biznes to taki, który daje stały dopływ gotówki; wasze pieniądze nie są unieruchamiane przez umowy kredytowe.

9. Idealny biznes nie podlega rządowym i przemysłowym regulacjom.

10. Idealny biznes jest przenośny. Możecie go wziąć wszędzie, gdziekolwiek pójdziecie.

11. Punkt decydujący: idealny biznes zawsze pozostaje ekscytujący, nawet gdy przewyższa wasze intelektualne i emocjonalne możliwości.

Jak widzisz, zaznaczyłem punkt 10 i nie zrobiłem tego bez przyczyny.

Dzisiaj bowiem, kiedy dostęp do internetu jest możliwy na całym świecie, "wzięcie" biznesu ze sobą jest możliwa o wiele bardziej niż kiedykolwiek w historii. Wszystko więc sprowadza się do tego, czy taki biznes prowadzimy.

Jest oczywiście jasne, że zgodnie z tymi punktami nie można jednoznacznie wskazać na idealny biznes, ale z całą pewnością każdy z nas może uświadomić sobie, czy taki biznes prowadzi lub zamierza prowadzić.

Wracając więc do pytania zawartego w tytule, można odpowiedzieć:

"Tak, można zrealizować ideę Tima Ferrisa i zacząć stawać się bogatym w nowy sposób".

Zwłaszcza, że ten sposób nie wymaga posiadania milionów, żeby żyć na wysokim poziomie :-)

Jedyną rzeczą jest wybrać odpowiedni model biznesu i odpowiednio go wykorzystać, żeby móć rozwijać swój biznes i mieć jednocześnie czas, aby żyć i robić to, co naprawdę kochamy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena