Kupno nieruchomości to dla większości z nas bardzo ważne wydarzenie, bardzo trudna decyzja i najczęście bardzo duży wydatek. Co zrobić, aby nie wpaść przy tej okazji w pułapkę czy to finansową czy prawną. Przy realizacji tak dużej inwestycji trzeba sprawę potraktować poważnie i sprawdzić wszystkie potencjalne korzyści i zagrożenia.

Data dodania: 2010-01-25

Wyświetleń: 2559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy przede wszystkim sprawdzić prawo własności osoby sprzedającej lokal. Należy również przeglądnąć hipotekę i sprawdzić wisi nad właścicielem mieszkania postępowanie sądowe lub egzekucyjne. To klasyczne pułapki czyhające nad nabywcą mieszkania na rynku wtórnym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę nabywając mieszkanie z drugiej ręki aby uniknąć niespodzianek?

Najważniejsze to sprawdzić czy hipoteka nie obciąża nieruchomości. Aby się o tym przekonać należy udać się do sądu, który prowadzi księgę wieczystą dla danej nieruchomości. Można to zrobić w każdej chwili, bez żadnych zezwoleń, bowiem księgi wieczyste są jawne i każdy ma do nich nieskrępowany dostęp. Hipoteki ciążącej na nieruchomości szukamy i sprawdzamy w dziale czwartym księgi wieczystej.

Kupując mieszkanie musimy sprawdzić kto dokładnie jest jego właścicielem. Jeżeli prawo własności należy do obojga małżonków to przy sporządzaniu dokumentów u notariusza muszą stawić się oboje małżonków. Absolutnie nie wystarczy zgoda i podpis jednego z nich.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy kupujemy nieruchomość od właściciela czy na przykład od spadkobiercy. Jeżeli syn odziedziczył mieszkanie po ojcu to stanie się on prawowitym jego właścicielem i będzie mógł go prawnie sprzedać dopiero po tzw uprawomocnieniu się postawienia o stwierdzeniu nabycia spadku, które wydaje stosowny sąd. Transakcja zwarta przed sprawą spadkową będzie mogła dotyczyć tylko sprzedaży prawa spadkowego. Tak stanowi polskie prawo spadkowe i należy w tym temacie być bardzo ostrożnym, a biorąc pod uwagę koszt mieszkania warto zaczekać aż wszystkie sprawy własnościowe poprzedniego właściciela będą jasne i klarowne. Sprawy spadkowe bowiem, nie należą do łatwych i może się okazać, że na przykład, że ustawowy spadkobierca nie odziedziczy tego co mu się z mocy stawy spadkowej należy, ponieważ zmarły zostawił testament, w którym mógł zapisać swoją własność komuś zupełnie innemu.

Kupując mieszkanie z drugiej ręki dobrze jest w umowie precyzyjnie opisać i wyszczególnić wszystkie elementy wyposażenia mieszkania oraz dodatkowe pomieszczenia takie jak garaże, piwnice, które stanowią przedmiot transakcji.

Jeśli chodzi o postępowanie egzekucyjne dotyczące mieszkania, które mamy zamiar kupić to należy wyegzekwować od właściciela napisanie oświadczenia że mieszkanie nie jest poddane żadnej egzekucji. Takie oświadczenie powinno być uwzględnione również w ostatecznym akcie notarialnym aby wszystko było formalnie potwierdzone.

Dobrze jest również sprawdzić, jakie umowy poprzedni właściciel zawarł z dostawcami mediów takich jak prąd, gaz, telefon, kablówka itp.

Zanim kupisz mieszkanie, przestudiuj wszystkie sprawy, jakich musisz dopełnić, aby bezpiecznie i bez ryzyka kupić mieszkanie i cieszyć się nim przez długie lata, będąc spokojnym, że nie ma ukrytych niespodzianek w postaci kruczków prawnych i pułapek technicznych. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena