Z wielu badań przeprowadzanych przez lekarzy i dietetyków wynika, że pacjenci uskarżający się na tę samą chorobę lub dolegliwość cierpią też na rażący niedobór witaminowy. Może to wskazywać, iż brakująca witamina ma właściwości mogące usunąć lub złagodzić objawy danej choroby lub dolegliwości. Badacze odkryli, że pacjenci z depresją często cierpią na niedobór witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. Wszystkie te substancje pełnią rolę „donorów metylu grupy metylowej i są niezbędna dla prawidłowego działania neuroprzekaźników.
Polecam niewielką dawkę 5-HTP, 50 miligramów trzy razy dziennie razem z posiłkiem, ewentualnie zwiększoną do 1000 miligramów trzy razy dziennie razem z posiłkami. Nie należy jednak brać 5-HTP równocześnie z jakimkolwiek innym środkiem antydepresyjnym. Oprócz multiwitamin i 5-HTP zapisuję również moim pacjentom dobroczynne przeciwutleniacze, które zawierają znaczną dawkę następujących substancji:
- witamina E (800 IU dziennie)
- witamina C (1000 mg dwa do trzech razy dziennie*)
- ekstrakt z nasion winogron (50 mg raz do dwóch razy dziennie)
- ekstrakt z kory sosny (50 mg raz do dwóch razy dziennie)
- selen (200 mcg dziennie)
- beta karoten (25,000 IU dziennie)
- witamina A (5000 IU dziennie)
- koenzym Q10 (50 mg raz do dwóch razy dziennie)
- kwas liponowy (50 mg raz do dwóch razy dziennie)
Połączenie tych przeciwutleniaczy zapewnia znacznie lepszą ochronę przed reakcjami wolnych rodników niż jakikolwiek pojedynczy przeciwutleniacz, gdyż substancje te przedłużają wzajemnie swoje działanie. Wysoki poziom przeciwutleniaczy jest pomocny w utrzymaniu wysokiego poziomu serotoniny.
Poziom witaminy B6 jest często również zbyt niski u pacjentów cierpiących na depresję, w szczególności u kobiet, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne. Witamina ta ma kluczowe znaczenie w budowaniu serotoniny. Aby zapewnić sobie wystarczająco wysoki poziom witaminy B6 oraz innych ważnych witamin z grupy B, zażywaj około 0,8 mg kwasu foliowego, 1 mg B12 oraz 100 mg B6.
Acetyl-L-karnityna
Innym składnikiem odżywczym, który może mieć wpływ na depresję jest aminokwas zwany acetyl-L-karnityna. Przyjmowana w dawkach 1000 miligramów dwa razy dziennie może poprawić czynności umysłowe i złagodzić objawy depresji. Związek ten pomaga również spowalniać procesy starzenia się.
* W Polsce zalecane są niższe dawki.
Zioło zwane dziurawiec zwyczajny jest w Niemczech od lat wykorzystywane w leczeniu depresji jako preferowany środek leczniczy przy tym schorzeniu. Przepisuje się go tam częściej niż jakikolwiek inny antydepresant, łącznie z Prozakiem. Dziurawiec ma bardzo łagodne efekty uboczne i żadnych groźnych interakcji z innymi lekami.
Podobnie jak Prozac, dziurawiec blokuje zwrotny wychwyt serotoniny. Jest również skuteczny w zaburzeniach snu. Preparat z dziurawcem powinien zawierać 0.3 procenta ekstraktu. Standardowa dawka to 300 miligramów trzy razy dziennie. Nie należy zażywać dziurawca z jakimkolwiek innym antydepresantem.
L-tyrozyna jest aminokwasem, który zostaje przetworzony na dopaminę, noradrenalinę i adrenalinę, czyli neuroprzekaźniki. Dawka L-tyrozyny wynosi 500 do 1500 mg dziennie.
D, L-fenyloalanina to inny aminokwas, który zostaje przetworzony na tyrozynę i bierze udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników. Zarówno tyrozyna, jak i fenyloalanina wykazują właściwości poprawiania nastroju i razem z 5-HTP mogą mieć dobroczynne działanie. Dawka D, L-fenyloalaniny to dwie kapsułki o zawartości 500 miligramów rano na pusty żołądek i jedna kapsułka 500 miligramów po południu, również na pusty żołądek.
Ginkgo biloba, czyli miłorząb, jest rośliną od wielu lat używaną w leczeniu zaburzeń pamięci i zaburzeń krążenia mózgowego, czyli po prostu niedostatecznego dopływu krwi do mózgu. Ginkgo ma również nadzwyczajne działanie antydepresyjne. W mózgu osoby starzejącej się liczba receptorów serotoniny się zmniejsza. Dlatego też osoby starsze są bardzo podatne na depresję i zaburzenia snu. Miłorząb zapobiega i spowalnia utratę receptorów serotoniny. Jest to również substancja bardzo bezpieczna – nie stwierdzono żadnych interakcji między ginkgo a innymi antydepresantami. Normalna dawka ginkgo biloba to 100 mg trzy razy dziennie.
5-HTP
W latach dziewięćdziesiątych 5-HTP (hydroksytryptofan), czyli inny aminokwas spokrewniony z tryptofanem. 5-HTP przybliża nas o kolejny krok do wytworzenia serotoniny. Odkryto również, że 5-HTP jest związkiem doskonalszym od tryptofanu i zupełnie bezpiecznym. Aminokwas ten uzyskuje się z pestek afrykańskiej rośliny, griffonia simplicifolia. Jest więc uzyskiwana ze źródła naturalnego, zaś jej przetwarzanie nie wymaga fermentacji.
__________________________________________________________________
BIBLIA LECZY – FAKTY ZDROWOTNE
Co to jest 5-HTP?
Pokrótce, 5-HTP to związek chemiczny pokrewny tryptofanowi, niezbędny aminokwas zawarty w białku. Tryptofan jest prekursorem i składnikiem 5-HTP, które z kolei zostaje ostatecznie przetworzone na serotoninę. Pokarmy bogate w białko, jak nabiał lub drób, są bogatym źródłem tryptofanu. Niewystarczający przypływ tryptofanu do mózgu może wywoływać depresję, nadwrażliwość na ból i bezsenność .
__________________________________________________________________
Zażywana dawka 5-HTP nie musi być tak wysoka, jak tryptofanu, gdyż substancja ta jest dostarczana do mózgu w większej ilości. 5-HTP może również podnosić poziom wszystkich neuroprzekaźników monoaminowych, do których należą noradrenalina, adrenalina, dopamina, melatonina i serotonina.
Serotonina ma kluczowe znaczenie dla optymalnego funkcjonowania mózgu. Pomaga nam również osiągnąć poczucie spokoju i odprężenia, a jednocześnie jesteśmy uważni, energiczni, radośni i wypoczęci. Zwykła dawka 5-HTP to 50 miligramów trzy razy dziennie przy posiłku. Po kilku tygodniach jednak można zwiększyć dawkę do 100 miligramów trzy razy dziennie z posiłkami. Nie należy zażywać 5-HTP razem z innymi środkami antydepresyjnymi, jak Prozac, Zoloft czy Paxil ( inne: Seronil, Fluoksetyna itp.).
Błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy, Ten, który nas pociesza w każdym naszym utrapieniu, byśmy sami mogli pocieszać tych, co są w jakiejkolwiek udręce, pociechą, której doznajemy od Boga.
- 2 List do Koryntian 1, 3-4
Kava to roślina wykorzystywana od wieków na wyspach Pacyfiku na przykład przez mieszkańców Polinezji. Stosowano ją jako lek na stany lękowe, lecz okazała się również bardzo skuteczna w leczeniu stanów depresyjno-lękowych. Depresja i lęk często bowiem występują jednocześnie. Kava została zatwierdzona w niektórych krajach europejskich, między innymi w Wielkiej Brytanii, jako lek na oba te schorzenia. Nie posiada ona właściwości uzależniających i nie obniża zdolności umysłowych tak jak inne leki przeciwlękowe, jak Xanax i Valium.
Kavę zwykle podaje się w dawkach około 45 do 90 miligramów kawalaktonów trzy razy dziennie.
Passiflora to roślina, którą od stuleci stosowano jako środek uspokajający. W Niemczech jest również szeroko wykorzystywana w leczeniu nerwowości. Normalna dawka to ok. 100-300 mg – 2,6 % wyciągu standaryzowanego podana przed zaśnięciem.
Hormony a depresja
Niedoczynność tarczycy oraz niski poziom estrogenu i progesteronu mogą również prowadzić do depresji u kobiet.
Nie lękaj się, bo Ja jestem z tobą;
nie trwóż się, bom Ja twoim Bogiem.
Umacniam cię, jeszcze i wspomagam,
podtrzymuję cię moją prawicą sprawiedliwą.
-Księga Izajasza 41, 10
Często da się to zaobserwować u kobiet przechodzących menopauzę. Wiele z nich wykazuje objawy depresji, które znikają bez śladu po rozpoczęciu terapii zastępczej estrogenem i progesteronem. Moim pacjentkom polecam stosowanie hormonów pochodzenia naturalnego.
Toksyny powodują depresję
Żyjemy w toksycznym świecie. Codziennie narażeni jesteśmy na działanie toksyn zawartych w jedzeniu, wodzie i powietrzu. Codziennie przyjmujemy do swojego organizmu metale ciężkie jak ołów, kadm, rtęć, arsen i aluminium w pokarmie, wodzie, a nawet powietrzu, którym oddychamy. Substancje chemiczne takie jak alkohol izopropylowy, benzen, formaldehyd czy środki czyszczące są wchłaniane przez skórę i odkładają się w naszej tkance tłuszczowej. Codziennie również jesteśmy narażeni na kontakt z pestycydami i środkami chwastobójczymi zawartymi w spożywanych płodach rolnych i pokarmach o dużej zawartości tłuszczu. Pestycydy bowiem najłatwiej odkładają się właśnie w tkance tłuszczowej.
Przez ciągły kontakt z trującymi substancjami z każdym dniem w naszym organizmie gromadzony jest coraz większy bagaż toksyn. Zbierają się one w naszej tkance tłuszczowej, nerwowej, kostnej i w narządach. Przez rosnące nagromadzenie toksyn w końcu zaczynamy odczuwać zmęczenie i zapadamy na depresję. (O detoksykacji możecie dowiedzieć się więcej z broszurki Biblia leczy raka.)
Skutki kofeiny i cukru
Wykazano związek pomiędzy depresją a kofeiną i zbyt dużą ilością cukru. Większość Amerykanów pije napoje gazowane o wysokiej zawartości cukru i kofeiny. Pijemy również sporo kawy i herbaty, które najczęściej słodzimy. Spożywanie nadmiernych ilości kofeiny i cukru w końcowym efekcie prowadzi do braku witamin grupy B, wzrostu poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu i zaburzeń snu.
I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała.
-Księga Ezechiela
Niedobory tych składników odżywczych razem z nadmiarem kortyzolu i niewystarczającą ilością snu powodują depresję
Aby przezwyciężyć depresję, otrząsnąć się ze smutku i zastąpić go radością, skorzystaj ze stworzonych przez Boga witamin i suplementów. Zanim zaczniesz je zażywać, pomódl się. W ten sposób Boże błogosławieństwo i namaszczenie w nadprzyrodzony sposób wzmoże działanie naturalnych substancji, aby z jeszcze większą siłą wzmocniły twoje ciało.