Dlaczego na nią cierpimy? Istnieje wiele teorii dotyczących depresji. Poniżej przytaczamy kilka z nich: - Depresja to gniew skierowany do wewnątrz. - Depresja wywoływana jest przez stratę, na przykład ukochanej osoby lub utratę pracy.

Data dodania: 2009-03-06

Wyświetleń: 4869

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons


- Teoria wyuczonej bezradności głosi, że depresję wywołują uczucia beznadziejności i pesymizm .
- Według hipotezy monoaminowej powodem depresji jest brak równowagi chemicznej, na przykład zaburzenia równowagi neuroprzekaźników monoaminowych takich jak serotonina, adrenalina i noradrenalina. Te związki chemiczne pomagają przenosić impulsy elektryczne między neuronami. Zaburzenie równowagi tych substancji ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne .

Sądzę, że w każdej z różnych teorii dotyczących depresji jest nieco prawdy. Uważam jednak, że potrzeba rozwiązania, które łączy ze sobą wszystkie te teorie, aby rozpoznać i wyeliminować czynniki psychologiczne oraz przywrócić równowagę neuroprzekaźników w mózgu. (Neuroprzekaźnik to substancja przenosząca impulsy nerwowe poprzez synapsy – czyli połączenia między komórkami nerwowymi – podobnie jak przewód telefoniczny przewodzi sygnały pomiędzy dwoma aparatami. Do neuroprzekaźników należą serotonina, dopamina, GABA (kwas gamma-aminomasłowy), noradrenalina i adrenalina.)

Środki antydepresyjne

Środki takie jak Prozac, Zoloft, Paxil oraz inne syntetyczne antydepresanty nazywane są selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Leki te pomagają utrzymać wysoki poziom serotoniny w mózgu. Jak zobaczymy poniżej, substancja ta jest niezwykle pomocna w przezwyciężaniu depresji.

Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie!
Ewangelia wg św. Jana 14, 1

Wszystkie typy depresji łączy pewien duchowy problem – brak Bożej radości w życiu człowieka. Pan Bóg obiecuje nam pełnię radości „To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna” (J 15, 11). Jedynym niezawodnym lekiem na depresję w naszym życiu jest Boże Słowo. Ufajmy Jego obietnicy i poszukujmy Jego przepełniającej radości poprzez:

- wczytywanie się w przytoczone w tej książce uzdrawiające fragmenty Pisma Świętego
- zanoszenie próśb o to, by wypełniła nas Boża radość
- opowiadanie innym o Bożej obietnicy radości
Nie upadajcie na duchu. Już teraz robicie ogromny krok naprzód, który przybliża was do odzyskania Jego przepełniającej radości i wyzwolenia swojej duszy od depresji i smutku.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - Depresja i lęk " wydanej przez Wydawnictwo M
Licencja: Creative Commons
-2 Ocena