W bohaterach książki bez trudu można rozpoznać konkretne - znane z pierwszych stron gazet - osoby z życia publicznego.
Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta, dziennikarz, komentator dziennika "Rzeczpospolita". Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor cotygodniowego programu
w TVP: "Cienie PRL-u".
Działacz opozycji, współtwórca i rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności (1977), redaktor i autor prasy niezależnej. Zaangażowany w tworzenie Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
W latach 80 na emigracji współtwórca i redaktor naczelny wydawanego w Paryżu miesięcznika "Kontakt" oraz korespondent Radia Wolna Europa. Publikuje w pismach emigracyjnych oraz w krajowej prasie podziemnej. Do Polski wraca z początkiem 90 roku. Publikuje i pełni funkcje redakcyjne w wielu polskich pismach, w radio i telewizji.
Debiutuje wydaną w podziemiu powieścią "Jak woda" (1989), za którą otrzymuje nagrodę Kościelskich. Następnie publikuje powieść "Brat" (1992); tomy opowiadań: "O zdradzie i śmierci" (1994) - wyróżnienie Fundacji Kultury i "Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością" (2003) - nagroda Andrzeja Kijowskiego oraz powieść "Mistrz" (2004). Wydaje także książki publicystyczne: "Dekomunizacja, której nie było" (2000), "Długi cień PRL-u" (2004) oraz tom wywiadów "Profile wieku". Współautor kilku książek publicystycznych.