Dawniej wręczano zdecydowanie mniej medali, więc samo przez się było jasne, że muszą one być równie wyjątkowe, jak osiągnięcia, za które się nimi nagradza. Dziś niewiele się zmieniło – tylko sukces mierzy się inaczej, ale nagroda nadal powinna być wyjątkowa i doskonała.

Data dodania: 2020-08-26

Wyświetleń: 619

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sukces trzeba nagradzać z klasą: medale i odznaczenia

Medal dla każdego, dla wszystkich za coś innego

Bez wątpienia medale najczęściej wręcza się uczestnikom różnego rodzaju zawodów sportowych. Dawniej medalistów było zwykle troje, dziś często pamiątkowe medale dostaje każdy startujący. I jest w tym sens, bo każdy, kto dotrze na metę biegu czy wyścigu narciarskiego, pokonał sam siebie i to wystarczający powód, żeby okazać uznanie. Taki medal musi być wyjątkowy – jest nagrodą, która często pozostaje niewypowiedziana, więc medale mówią same za siebie. Oczywiście nie produkuje się ich ze szlachetnych kruszców – niemal cała ich wartość jest wyłącznie sentymentalna, jednak jakość wykonania świadczy o uznaniu, jakie organizator wydarzenia ma dla uczestników. Warto na przykład przyjrzeć się starannie wykonanym medalom firmy Polmet https://www.polmet.com.pl/. - producent medali, odznaczeń i pinsów

Medal dostaje się z bagażem skojarzeń

Na swój sposób medale, które przecież wywodzą się z tradycji militarnej, stały się symbolem zwycięstwa w każdej dziedzinie działalności. Bo to już nie tylko sport – medale dostaje się za bycie przyjazną lub uczciwą firmą, za bycie nowoczesną placówką opieki zdrowotnej, za bycie innowatorem, kultywatorem tradycji lub krzewicielem idei. I takie nagrody przyznawane są przez organizacje branżowe, jednostki samorządu lub agendy rządowe. I za każdym razem są to medale. Zdarza się, że zwycięscy otrzymują jedynie tytuł medalisty, ale nie oszukujmy się – dopiero fizycznie namacalny medal sprawia, że nagroda nabiera realnej wartości. Symbolika medali wymaga wręczenia fizycznej nagrody – dowodu dokonania czegoś niezwykłego.

Medal na medal – jaki jest?

Medale – zarówno te pamiątkowe, jak i będące laurem w konkretnych rywalizacjach – muszą spełniać pewne określone warunki, żeby zostały ciepło odebrane. Przede wszystkim muszą być unikalne i niepowtarzalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać klasyczny kształt krążka, choć dziś często się od tego dochodzi. Ważniejsze będzie to, co znajdzie się na stemplu. Wzór musi być wybity z maksymalną dokładnością – przesunięcie wzoru, odbarwienia lub niedokładne odwzorowanie stempla będą niweczyły wartość całej nagrody. I nic nie stoi na przeszkodzie, aby medale produkować z tanich stopów – wszak są i tak jedynie symbolem. Zawsze jednak musi to być materiał, który został doskonale obrobiony, zamieniony na medal wybity starannie przygotowanym stemplem. Nie cena materiału świadczy o wartości medalu, choć oczywiście nie chodzi też o to, aby dążyć do maksymalnego obniżenia kosztów.

Prawdą za to jest, że staranny, ale tańszy medal będzie odebrany znacznie lepiej niż ten z droższego stopu, ale wykonany niedbale. Między innymi dlatego warto zamawiać medale u producentów, którzy sami rozumieją, jak duże znaczenie ma ich praca dla tych, którzy będą odbierali medale w nagrodę za swoje małe i duże sukcesy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena