Kup zdjęcie za część jego ceny rynkowej i zrób dobry uczynek - takim hasłem mogłaby reklamować się akcja, która rozpocznie się 12 grudnia w Gliwicach. Tam bowiem zostanie otwarta wystawa zdjęć wielu znanych polskich fotografów, które będzie można kupić, a dochód z ich sprzedaży trafi na cele charytatywne.

Data dodania: 2008-12-11

Wyświetleń: 1867

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

12 grudnia w Gliwicach rusza projekt FOTOreAKCJA. W jednym miejscu, w Galerii Art–Studio, będzie można obejrzeć i nabyć blisko 30 fotografii, autorstwa cenionych i znanych zarówno w Polsce, jak i zagranicą artystów, m.in.: Jerzego Lewczyńskiego, Pawła Pierścińskiego czy Rafała Milacha.

Projekt ma charakter charytatywny, a środki finansowe uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na wyposażenie pracowni artystycznej Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu, powstał dzięki zaangażowaniu wielu osób, zarówno fotografików, jak i fascynatów fotografii.

Serdecznie zapraszamy do gliwickiej galerii Art-Studio prowadzonej przez Leszka Słabickiego. W jej wnętrzach będzie można zobaczyć i kupić wiele znakomitych prac. Wśród nich nagrodzone Rafała Milacha (World Press Photo 2008) i Radosława Kaźmierczaka (Śląska Fotografia Prasowa 2008).

Nie zabraknie również prac członków słynnego Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego – Jerzego Lewczyńskiego, Michała Sowińskiego czy Macieja Głowaczewskiego, a także wywodzących się z Gliwic członków grupy ZOOM. Swoje fotografie przekazali również artyści związani z katowicką Akademią Sztuk Pięknych m.in. Piotr Muschalik. Projekt wsparli fotograficy mieszkający w Gliwicach: Staszek Heyda i Marcin Górski z Gliwickiego Domu Fotografii.

Wszystkie osoby zaangażowane w projekt zrzekły się honorariów, chcąc w ten sposób przyczynić się do powstania pracowni ceramiki Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu. Z artystycznej pracowni rocznie korzystać może nawet do 180 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Zajęcia przyczyniają się do ich wszechstronnego rozwoju psychicznego i motorycznego, a także umożliwiają swobodne wyrażania siebie poprzez sztukę.

Organizatorzy projektu mają nadzieję, że żywa reakcja fotografów i miłośników fotografii na potrzeby szkoły specjalnej, spowoduje iż „zareagują” także mieszkańcy Śląska, którzy zdecydują się nabyć cenne fotografie. Istotną zachętą do zakupu fotografii będą ich ceny, zdecydowanie niższe, niż obowiązujące obecnie na rynku, można powiedzieć – ceny „promocyjne”. Fotografie jako dzieła sztuki mogą być ozdobą niejednego wnętrza, a niektóre z nich mogą stać się również doskonałą inwestycją finansową.

Fotografowie, którzy przekażą swoje prace, m.in.: Andrzej Górski, Czesław Siemianowski, Jerzy Lewczyński, Jerzy Malinowski, Maciej Głowaczewski, Marcin Górski, Marek Gerstman, Michał Sowiński, Paweł Pierściński, Piotr Muschalik, Radosław Kaźmierczak, Rafał Milach, Stanisław Skoczeń, Staszek Heyda, Tomasz Zdulski, Witold Cichocki, Sławoj Dubiel.
Licencja: Creative Commons