Marsylia założona została jako kolonia grecka przez przybyszów z miasta Fokai w Azji Mniejszej w 600 r. p.n.e. pod nazwą Massalia. Była pierwszym greckim państwem-miastem na obszarze Europy Zachodniej. Po podboju rzymskim stała się jednym z najważniejszych portów imperium. To właśnie portowi zawdzięcza swoje znaczenie na przestrzeni wieków. Za panowania Karola Wielkiego obdarowane licznymi przywilejami miasto, stało się w średniowieczu głównym francuskim portem handlowym. I jak zwykle bywa, główny czynnik rozwoju miasta był nie raz przyczyną kłopotów. To tu w 1347 r. po raz pierwszy pojawiła się zaraza „czarnej śmierci” rozprzestrzeniając się w Europie Zachodniej. To do tego portu niemal 400 lat później przywieziono najbardziej tragiczną w dziejach zarazę z Syrii, w wyniku której zmarła połowa mieszkańców Marsylii.
Marsylia to jedno z najważniejszych historycznie miast Francji. To tutaj niezwykle entuzjastycznie przyjęto wiadomość o wybuchu rewolucji francuskiej i to stąd wyruszył do Paryża batalion, ze słynną z pieśnią na ustach – Marsylianką. Śpiewany przez żołnierzy ówczesny hymn armii nadreńskiej, wkrótce stał się hymnem narodowym Francji.
Co zwiedzać w Marsylii:
Port
Okolice starego portu w Marsylii to obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty odwiedzającego miasto. Wystarczy przypomnieć, że statki zawijają tam już od dwudziestu sześciu stuleci. Mimo iż doki przeładunkowe zostały w 1840 r przeniesione na północ, na teren Joliette, to stary port funkcjonuje nadal jako port rybacki i przystań promów kursujących do zamku If. Wejścia do portu strzegą dawne umocnienia: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Obie budowle zostały wzniesione w XIII w. przez zakon szpitalników z Jerozolimy. Dzielnica portowa to także setki tawern, restauracji z lokalnymi specjałami – przede wszystkim potrawami z owoców morza i barów. Ale to także dzielnica, której Marsylia zawdzięcza niezbyt pochlebne opinie. Po zmroku warto tutaj poruszać się i zachowywać ze szczególną ostrożnością.
Bazylika Notre-Dame
Przepiękna bazylika zdobiona warstwami kolorowych marmurów, ściennymi malowidłami i złoceniami została wzniesiona w latach 1853-1864. Dzwonnicę wieńczy dziesięciometrowa złocona statua Matki Boskiej. Od strony północnej na fasadzie widoczne są ślady po pociskach z okresu walk o wyzwolenie Marsylii w 1944 r. Z wysokości zbudowanej w stylu bizantyjskim, olbrzymiej bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, położonej w najwyższym punkcie miasta (162 m) można podziwiać piękna panoramę miasta.
Cité Radieuse
Cité Radieuse, czyli tzw. „blok marsylski”, to ogromny betonowy blok mieszkalny projektu Le Corbusiera. Bez wątpienia stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł nowoczesnej architektury.
Zamek If
Na skalistej wysepce If, położonej w odległości 3,5 km od wejścia do portu w Marsylii wznosi się otoczony umocnieniami z XVII w, a zbudowany sto lat wcześniej zamek o nazwie Château d’If. Pełniąca funkcje więzienia budowla zyskała ponura sławę dzięki popularnej powieści Dumasa pod tytułem: Hrabia Monte Christo. Umieszczano tu więźniów politycznych i setki protestantów, z których wielu zginęło w tutejszych lochach. W tej byłej fortecy więziono też bohatera rewolucji Mirabeau, rewolucjonistów z 1848 r i komunardów 1871 r.