Lille, to mało rozpowszechnione, aczkolwiek bardzo atrakcyjne turystycznie miasto.

Data dodania: 2009-04-17

Wyświetleń: 3252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lille, dawniej podupadłe przemysłowe miasto, jest dziś głównym ośrodkiem wielkiej i dynamicznie rozwijającej się aglomeracji miejskiej, liczącej około 1,1 mln mieszkańców. Położone tuż przy granicy z Belgią, zawdzięcza bardzo dużo linii superszybkich pociągów TGV. Dzięki połączeniu z Paryżem, Brukselą i Londynem udało mu się wyrwać z gospodarczego marazmu, w które wpadło po 1945 r. To wtedy miasto dotknął kryzys gospodarczy związany z upadkiem kopalń węgla i hut z którym Lille słynęło. Zastój udało się przezwyciężyć, stawiając na rozwój nowoczesnych technologii (obecnie miasto jest jednym z ważniejszych we Francji ośrodków zaawansowanych technologii) oraz turystykę. Turystów przyciąga przede wszystkim stara część miasta z monumentalną architekturą barokową oraz znakomitymi muzeami, przede wszystkim wspaniałą kolekcją Muzeum Sztuk Pięknych. Trudno też nie docenić pracy jaką włożono w odremontowanie niegdyś zaniedbanego i ponurego (pozostałość przemysłowej ery miasta) centrum. Dzisiaj tętni ono życiem przez całą dobę, kusi dziesiątkami restauracji, knajpek i sklepów.
Lille wkroczyło w XXI wiek jako dynamicznie rozwijający się ośrodek kulturalny. W 2004 r. miastu przyznano nawet miano Europejskiej Stolicy Kulturalnej.

Co zwiedzać

Stara Giełda i Nowa Giełda

Powstała w stylu renesansu flamandzkiego z połączenia 24 budynków w 1653 r. Stara Giełda oszałamia widza efektowną fasadą frontową, na której ceglany mur nałożono jasne kamienne zdobienia. Wieńczy ją wysoki dach i ażurowa wieża, a wewnętrzny dziedziniec czworobocznego budynku otaczają piękne arkady. Nieco dalej widać wysoką wieżę z zegarem – to główną część Nowej Giełdy, mieszczącej dziś Izbę Handlową. Wzniesiony w XIX w. w stylu nawiązującym do flamandzkiego renesansu budynek to jedna z wielu wizytówek miasta.

Stare Lille i Katedra Marii Panny

Wąskie uliczki na północ od pl. du Generale de Gaulle to dzielnica zwana Vieux Lille (Stare Lille). Warto zapuścić się w labirynt pięknie odnowionych kamienic z XVII i XVIII w. W sercu dzielnicy wznosi się katedra Marii Panny. Do nieukończonej neogotyckiej świątyni dobudowano niedawno fasadę – ciekawe dzieło nowoczesnej architektury, nawiązujące do gotyku.

Dom generała de Gaulle

Nieopodal katedry Marii Panny, idąc w stronę nowszej części miasta na północ, stoi odnowiony dom, w którym w 1890 r. urodził się Charles de Gaulle, przywódca francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej i prezydent Francji w latach 1958–1969. Jedna z najważniejszych postaci nowożytnej Francji.

Muzeum Sztuk Pięknych

Palais des Beaux-Arts czyli Muzeum Sztuk Pięknych zajmuje monumentalny eklektyczny gmach przy pl. de la Republique, wzniesiony w końcu XIX w. Zbiory w nim zgromadzone stawiają muzeum w czołówce tego typu placówek we Francji.

Ratusz i łuk triumfalny

Hôtel de Ville czyli budynek ratusza z lat 1924–1927 widać niemal z każdego miejsca w mieście – to za sprawą wysokiej na ponad sto metrów wieży jaką jest zwieńczony. Na placu przed ratuszem można podziwiać najokazalszą bramę dawnych obwarowań, Porte de Paris. Budowla powstała w końcu XVII w. i jest zarazem łukiem triumfalnym wzniesionym na cześć Ludwika XIV, który zdobył Lille w 1667 r. - stąd szczyt wieńczy ogromny posąg bogini zwycięstwa.

Muzeum Historii Naturalnej i Geologii


Muzeum gromadzi swoje zbiory od 1822 r. Wizytówką placówki są dwa ogromne szkielety wielorybów oraz ogromna kolekcja wypchanych zwierząt obejmujące tysiące gatunków (w tym około 5 tys. ptaków) z całego świata. Ważnym punktem muzeum jest dział geologiczny z bogatym zbiorem skamieniałości, odnajdywanych w miejscowych kopalniach węgla kamiennego.

Cytadela

Założona na planie pięcioboku gwieździsta cytadela (citadelle) to największa i najlepiej zachowana budowla tego typu we Francji – zajmuje rozległe tereny na zachód od centrum. Wokół założenia rozciągają się tereny zielone – park, ogród zoologiczny oraz obiekty sportowe.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena