Opis najciekawszych miejsc wartych zwiedzenia w Czechach.

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 7876

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Adrszpaszsko-Teplicke Skały

Jeden z największych zwartych masywów skalnych nie tylko w Czechach ale również i w całej Europie Środkowej. Wspaniałe dzieło przyrody tworzone przez potężne piaskowcowe skały, grzebienie i skalne wieże, tworzące całe tzw. skalne miasteczka oraz labirynty. Tereny te od 1933 r. są pod ścisłą ochroną. Rezerwat Przyrody Adršpašsko-teplické Skały ma powierzchnię 1803,4 ha i jest największym rezerwatem przyrody w Republice Czeskiej.

Pilzno

jedno z największych czeskich miast leżące ok. 90 kilometrów na południowy-zachód od Pragi. Dziś bardzo ważne centrum przemysłowe oraz administracyjne, jednak znane głównie z produkcji piwa. Pilzno to jedno z najmłodszych znaczących czeskich miast zostało założone w 1295 r. jako Królewskie Miasto Nová Plzeň (Nowy Plzeń). Dziś centrum Pilzna z potężnym rynkiem, na którym dominuje gotycki kościół św. Bartłomieja z XIII w. z jedną z najwyższych wież kościelnych w Europie, a na pewno najwyższą w Czechach (102 m) jest rezerwatem dawnej architektury. W mieście znajduje się najstarsze na świecie Muzeum Piwowarstwa w całości poświęcone piwu. Trudno się temu dziwić, bo piwu miasto wiele zawdzięcza – historia jego warzenia w Pilźnie rozpoczęła się wraz z założeniem miasta w 1295 r. a pierwsze wzmianki o istnieniu w mieście browaru ze słodownią pochodzą z 1307 r. Spośród wszystkich zabytków Pilzna chyba największe wrażenie wywiera zbudowana w stylu mauretańsko-romańskim Wielka Synagoga. – trzecia co do wielkości bożnica na świecie, po Jerozolimie i Budapeszcie.

Karlove Vary

Największe i najważniejsze spośród uzdrowisk czeskich, swoją nazwę noszą na cześć założyciela cesarza Karola IV. Medyczna analiza gorących źródeł przeprowadzona została w 1522 r.,a pod koniec XVI w. stało już w mieście blisko 200 domów uzdrowiskowych. Uzdrowisko Karlove Vary cieszy się europejską renomą. To przepiękne, urokliwie położone, historyczne miasto pełne zieleni i atrakcji kulturalnych. Kuracjuszami byli tu m.in.: J.S. Bach, Wagner, Chopin, Paganini czy Bethoven, Dumas, Goethe i car Rosji Piotr Wielki. Trzykrotnie pojawił się tu Karol Marks, a w ostatnich latach m.in. Mia Farrow, Gregory Peck i Whoopie Goldberg.

Ołomuniec

Jest uznawany za drugie pod względem liczby zabytków miasto po Pradze. Naprawdę warto tu przyjechać nie tylko aby zobaczyć wpisany na listę UNESCO, stojący na ołomunieckim rynku, Słup Świętej Trójcy, zbudowany na początku XVIII w. w podzięce za to, że miasto nie ucierpiało w trakcie zarazy. Ten bogato zdobiony monument o wysokości 35 m został zbudowany w stylu nazywanym "ołomuniecki barok".

Czeski Krumlow

Centrum tego uroczego miasteczka położonego na brzegach Wełtawy jest wpisane na listę UNESCO. Miasto powstało w XIII w. wokół pierwotnie gotyckiego zamku. W mieście można odnaleźć budowle z różnych okresów historycznych ale główną atrakcją jest wyjątkowo dobrze zachowany miejsko-zamkowy kompleks średniowiecznej zabudowy niezmienionej od ponad pięciuset lat.

Zamek Karlsztejn

Zamek, wzniesiony przez Karola IV w połowie XIV w. był miejscem złożenia czeskich i rzymskich klejnotów koronnych oraz cennych relikwii świętych. Za czasów Karola IV był on przede wszystkim siedzibą reprezentacyjną, gdzie spotykali się przedstawiciele europejskiej elity politycznej. O ówczesnej kondycji finansowej króla najlepiej świadczy fakt, że budowa twierdzy trwała zaledwie dziewięć lat (1348–1357). Dzisiejszy wygląd zawdzięcza kompleksowej przebudowie pod koniec XIX w. Największy skarb Karlsztejnu to Kaplica Krzyża Świętego - odznacza się ona bardzo bogatym wystrojem; wnętrze zdobi m.in. 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych. To właśnie tutaj przechowywane były królewskie insygnia.

Pałac w Litomyślu

Piękny renesansowy zamek z drugiej połowy XVI w. jest przykładem arkadowego zamku inspirowanego italskimi wzorami. Co prawda w XVIII. wnętrza zamku zostały przebudowane jednak jego wygląd zewnętrzny został niezmieniony. Szczególną uwagę zwracają oryginalne fasady. Pałac otaczają zachowane ogrody i budynki gospodarcze.

Czeski Raj

To kraina cudownych krajobrazów. Tworzą ją niezwykle interesujące miasta, wierzchołki pochodzenia wulkanicznego, jaskinie, leje krasowe, skalne bramy, okna i inne dziwy przyrody pomiędzy którymi człowiek założył stawy, wzniósł twierdze, pałace i założył malownicze wioski i miasta. Wszystkie te elementy tworzą jedyny w swoim rodzaju region turystyczny, który od dawna jest chętnie odwiedzany.

Morawski Kras

Słynny Morawski Kras (Moravský kras) to labirynt zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów, wśród których koniecznie trzeba zobaczyć jaskinię Punkevni, jaskinię Katarińską i przepaść Macochy. Jaskinia Katerińska to największa w Czechach pieczara udostępniona do zwiedzania. Jej wymiary to 97 m długości, 44 m szerokości i 20 m wysokości. Znana jest z dobrej akustyki: czasami odbywają się tu koncerty. Najsławniejszą jest jednak jaskinia Punkevní, gdzie mieści się przepaść Macochy – gigantyczna dziura (138,7 m głębokości) powstała po zawaleniu się stropu pieczary.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena