Garść informacji o Czechach

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 2276

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czechy, to kraj zadziwiający spokojem i wyjątkowo przyjazny turystom. Składa się na to kilka czynników. Czechy same w sobie są piękne – to kraj pięknych lasów i ciekawie ukształtowanych rejonów górskich kuszących nie tylko swoją urodą ale w wielu miejscach zupełnie dziewiczym stanem. W takich miejscach jak Czeska Szwajcaria, Morawy czy liczne skalne miasta można znaleźć nienaruszone, dzikie ostoje zachwycające niepowtarzalnymi krajobrazami i widokami. W Czechach swój bieg rozpoczyna Łaba, jedna z ważniejszych rzek Europy.
Czechy to też wyjątkowa historia i przebogata kultura, której ślady można podziwiać na każdym niemal kroku – od Pragi, perły wśród europejskich miast po wiekowe uzdrowiska jak Karlove Wary. Na dzisiejszy wizerunek Czech ma wpływ zarówna ta najdawniejsza historia - kiedy na tronie Czech zasiadali Luksemburgowie czy Habsburgowie, kiedy kraj pod przewodnictwem Jana Husa ogarnął poważny konflikt na tle religijnym i społecznym, ale i ta współczesna – aksamitna rewolucja wymierzona we wpływy socjalistyczne w jakie kraj dostał się po II wojnie światowej, przez podział niegdysiejszej Czechosłowacji na dwa odrębne kraje aż do wstąpienia do NATO i przyjęcia w poczet państw Unii Europejskiej.
Ale wydaje się, że burze przeszłości nie mają wpływu na mieszkańców kraju. To dzięki nim Czechy są tak przyjazne turystom. Czesi to ludzie wyjątkowo otwarci i potrafiący się cieszyć życiem do którego podchodzą z dużym dystansem. Mieszkańcy Czech wiedzą co znaczy dobrze zjeść i dobrze się napić. Kuchnia czeska choć ciężka, jest doskonała a czeskie piwo jest znane i cenione na całym świecie - ma też bogatą tradycję, którą w dziesiątkach lokalnych browarów pielęgnuje się do dziś. Z jednej strony tradycja i historia z drugiej nowoczesność, otwartość i dobra zabawa – wakacje spędzone w Czechach z pewnością pozostawią niezapomniane wrażenia.

Kiedy jechać:
Termin wakacji w Czechach w dużej mierze determinuje cel podróży.. Jeżeli ktoś planuje zwiedzanie zabytków, na pewno nie przyjedzie do Czech w okresie jesienno-zimowym, tym bardziej, że od listopada do marca sporo atrakcyjnych obiektów (np. zamki w okolicach Pragi) jest zamkniętych albo otwartych zaledwie kilka godzin dziennie. W tym okresie można za to swobodnie polecić wyprawę w góry – zapalonym narciarzom oczywiście. Czechy zdecydowanie najlepiej zwiedzać późną wiosną i latem - od maja do września. Pragę od końca czerwca do sierpnia, a także w okresie Bożego Narodzenia, zadeptują tłumy turystów; kto nie lubi tłoku i wyższych w sezonie cen, na wizytę w stolicy powinien wybrać inny czas.

Transport:
Czechy są stosunkowo niewielkim krajem. Dlatego też najszybciej i najwygodniej podróżuje się po nim latając. Oferta tanich połączeń pomiędzy Pragą a największymi miastami Czech jest bardzo bogata. Ze względu na niewielkie odległości, również transport autokarowy i kolejowy nie powinien nastręczać trudności – jest stosunkowo wygodny i przede wszystkim niedrogi. Trzeba jednak pamiętać, że Czesi nie słyną ze znajomości języków obcych – nawet angielski nie jest zbyt rozpowszechniony wśród obsługi dworców.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena