Podziwiając uroki Francji, nie zapominajcie o Grenoble. To miasto was zaskoczy!

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 4003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przepięknie położone w południowo-wschodniej Francji Grenoble to ponoć duchowa i ekonomiczna stolica Alp Francuskich. Leżące u podnóża gór Chartreuse, pasma Vercors i piętrzących się na wschodzie Alp to idealne miejsce dla wielbicieli białych sportów oraz raj dla amatorów wycieczek górskich i uprawiania wspinaczki. Sport ten jest tu bardzo rozpowszechniony, więc wybór ściany jest naprawdę ogromny. Ale oczywiście najpopularniejszym z uprawianych tu sportów jest jednak narciarstwo. Doskonałe trasy zjazdowe i krajobraz, który każdemu zapada w pamięć – o walorach sportowych miasta niech świadczy fakt, że już w 1968 roku odbyły się tu X Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Grenoble uznane jest za jedno z najprężniejszych miast w całej Europie. Zróżnicowana architektura, szerokie bulwary, liczne sklepy i wykwintne restauracje czynią z Grenoble świetne miejsce na spędzenie kilku dni w wielkomiejskiej atmosferze. Mimo to trzeba pamiętać, że to miasto przemysłowe. Już w W XIX wieku działały tu kopalnie, przemysł papierniczy, metalurgiczny i cementownie. Obecnie Grenoble jest środkiem przemysłu elektronicznego i chemicznego oraz miejscem badań nuklearnych i nanotechnologii. Pełni także funkcję największego w kraju ośrodka uniwersyteckiego i naukowego. Mieszczą się tu trzy uniwersytety, politechnika i szkoła zarządzania. W uczelniach tych kształci się ponad 60.000 studentów.

Grenoble to nie tylko piękne położenie, ale także ciekawa oferta kulturalna, ciekawe muzea i bogate życie nocne.

Co zwiedzać:

Bastylia

Położony na zboczach gór niezdobyty fort, który miał decydujące znacznie strategiczne dla całego rejonu to wizytówka miasta. Budowę Bastylii rozpoczął w XVI wieku księże Lesdiguières, ale jej rozbudowa trwała niemal stale aż do połowy wieku XIX. Rok rocznie fort odwiedza ponad pół miliona turystów. Większość z nich dostaje się do Bastylii jadąc najstarszą we Francji kolejką linową, która jest równie słynna jak sam zabytek. Od 1934 roku kiedy została uruchomiona, działa nieprzerwanie i przewiozła na szczyt ponad 12 milionów ludzi.

Stare Miasto

Centralnymi punktami miasta są Plac Grenette oraz Plac Św. Andrzeja. To przy nich mieszczą się najbardziej godne polecenia zabytki - przede wszystkim katedra Notre Dame z XII wieku, kościół Saint Laurent z XI wieku zbudowany przez pierwszych chrześcijan, XII wieczny kościół Św. Andrzeja oraz XI wieczny Pałac Sprawiedliwości. Najciekawsza jednak jest starówka z Placem Notre Dame, biorąca początek na starej, imponującej fortyfikacji – Bastylii, z której roztacza się przepiękna panorama na miasto oraz góry, z Mont Blanc w tle. Starówka jest miejscem najciekawszych sklepów i pubów. Wzdłuż rzeki wiedzie promenada.

Muzea

Grenoble słynie z kolekcji dzieł współczesnych. Będąc w mieście trzeba odwiedzić Muzeum Regionalne i Miejskie oraz przede wszystkim Muzeum de Peinture et de Sculpture. Posiada ono zaraz po Paryżu, jedne z najbogatszych zbiorów sztuki współczesnej we Francji. W Grenoble urodził się francuski pisarz i romantyk, Stendhal. Jedno z tutejszych muzeów jest poświęcone jego osobie i nosi jego imię - Muzeum Stendhala. Warto także zwiedzić bogate Muzeum Historii Naturalnej.

Ogród Delfinów

Ogród spacerowy położony nad rzeką Isere, u stóp wzgórza Bastylii. Oferuje piękne widoki na skalne zerwy dominującego nad nim od wschodu fortu Rabot. W dolnej części można podziwiać wykonany z brązu posąg konny Philis de La Charce, na poły legendarnej przywódczyni zbrojnego oporu mieszkańców Delfinatu przeciw najazdowi sabaudzkiemu w 1692 r., dłuta paryskiego rzeźbiarza Daniela Campagne'a.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena