Praga należy do czołówki najpiękniejszych miast Europy. Poznaj jej historię i najważniejsze zabytki.

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 3132

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stolica i największe miasto Czech to jedno z najpiękniejszych miast Europy i świata, corocznie odwiedzane przez miliony turystów. Nazwa miasta wywodzi się od czeskiego słowa práh, które oznacza próg domu – domu gościnnego i otwartego, takiego jakim dla każdego turysty jest właśnie Praga.
Do Pragi przylgnęło na przestrzeni setek lat mnóstwo przydomków. Pisarze, poeci, królowie nazywali ją „Złotą Pragą”, „miastem stu wież”, „złotym okrętem na Wełtawie”, „Matką Miast” lub „Sercem Europy”, a jej bogata historia ukazuje się każdemu turyście w postaci niesamowitego bogactwa zabytków architektury. Zwiedzający mogą tutaj zobaczyć zarówno romańskie rotundy, jak i gotyckie wieże, katedry, renesansowe domy możnych, pałace, synagogi żydowskie, barokowe kościoły i klasztory czy unikalne kubistyczne, klasycystyczne i secesyjne zabytki. Historyczne centrum Pragi od 1992 roku należy do grona zabytków światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Jest to także miejsce, w którym życie kulturalne wciąż tętni niesłabnącym rytmem. Swoim mieszkańcom i przybyszom oferuje ponad trzysta galerii, sal wystawowych i muzeów. Bogatą ofertę kulturalną Pragi doceniła w 2000 roku Unia Europejska, która umieściła ją wśród Europejskich Miast Kultury Roku 2000. W ten sposób został potwierdzony statut Pragi jako idealnego turystycznego celu dla tych, którzy chcą jednocześnie poznawać, zdobywać wiedzę i przy tym dobrze się bawić.

Co zwiedzać:

Zamek na Hradczanach

Prazský hrad to historyczna budowla reprezentacyjna Pragi, mieszcząca się w dzielnicy Hradczany. Dla Czechów ma on podobne znaczenie jak dla Polaków Wawel. Dzisiaj, rozbudowywany przez ponad 1000 lat, przepiękny Zamek Praski mieści kancelarię prezydenta Republiki Czeskiej, odbywają się tu ważne ceremonie państwowe, podejmuje się zagraniczne głowy państw, urządza koncerty, a na dokładne obejrzenie wszystkich zgromadzonych tu dzieł sztuki potrzeba przynajmniej kilku dni. W każdą pełną godzinę przy bramie pałacowej na pierwszym dziedzińcu odbywa się atrakcyjna zmiana warty, najciekawsza jest w południe, kiedy przebiega przy dźwiękach fanfar z wymianą proporców. Do najważniejszych budowli zamku należą: katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Klasztor św. Jerzego i Wieża Prochowa. Według księgi rekordów Guinessa jest największym zamkiem na świecie jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, gdyż ulokowany wokół trzech dziedzińców, zajmuje łącznie 45 hektarów.

Katedra św. Wita

Największa i najważniejsza praska świątynia oraz duchowy symbol państwa czeskiego z kryptą czeskich królów, bogato zdobioną kaplicą św. Wacława i cudowną Złotą Bramą. Wybudował go cesarz Karol IV jako najważniejszy kościół Królestwa Czeskiego. Gotycko, renesansowo, barokowa świątynia liczy sobie 124 metry długości, 60 szerokości i 34 wysokości. Wieża główna, z której roztacza się niesamowity widok na Pragę, wzbija się w niebo na wysokość niemal 100 metrów. Tu koronowano czeskich królów i tutaj także przechowuje się czeskie insygnia królewskie.

Most Karola

Fundamenty jednego z najstarszych kamiennych mostów w Europie powstały za panowania Karola IV. Most, o długości 516 metrów i szerokości blisko 10 metrów, zbudowany jest z bloków piaskowca wznoszących się na 16 filarach, zdobi go trzydzieści przepięknych barokowych rzeźb i posągów. Na obydwu końcach chroniony jest wieżami - jedną Staromiejską i dwiema Malostranskimi.

Karolinum

To siedziba pierwszego w Europie Środkowej uniwersytetu praskiego, założonego w 1348 r. przez Karola IV. W 1409 r. rektorem praskiej alma mater został Jan Hus. Aż do połączenia uniwersytetu z założonym przez jezuitów w XVI w. Klementinum (w praktyce jezuici przejęli władzę nad szkolnictwem wyższym w Pradze), Karolinum było uczelnią husycką. Dziś biały, skromny budynek zupełnie nie przypomina oryginalnej gotyckiej budowli z XIV w. Pamiątką po niej jest przepiękny wykusz i odtworzony w 1945 r. dziedziniec.

Ratusz Staromiejski

Najciekawszą budowlą rynku jest bez wątpienia otwarty już w 1338 r. ratusz. Zajmował on pierwotnie tylko kamienny budynek, do którego dołączano sąsiednie domy, zachowując ich bogato zdobione gotyckie i renesansowe fasady i dobudowano 70-metrową gotycką wieżę. Nie sposób przeoczyć zdobiących ratusz wspaniałych detali w tym najpiękniejszej ozdoby budynku - słynnego XV-wiecznego zegara astronomicznego Orloj. Przed tym dziełem sztuki zegarmistrzowskiej co godzinę gromadzą się turyści, by podziwiać paradę figur przypominających o upływie czasu.

Złota Uliczka

Urocza uliczka i usytuowane przy niej, przylegające do murów zamkowych maleńkie kolorowe kamieniczki należą do największych atrakcji Pragi. Według legendy w domkach tych mieszkali alchemicy, którzy na zlecenie cesarza Rudolfa II poszukiwali kamienia filozoficznego i próbowali wyprodukować złoto. W rzeczywistości kamieniczki przy Złotej Uliczce powstały z myślą o strzelcach zamkowych – dopiero później mieszkali w nich złotnicy (stąd nazwa).

Klasztor św. Agnieszki

To pierwszy klasztor Klarysek leżący na północ od Alp. Został założony najprawdopodobniej w 1231 roku, a przyczyniła się do tego córka króla Przemysła Otokara I., św. Agnieszka Czeska. W rozległym wczesno-gotyckim kompleksie ma swą siedzibę odział praskiej Galerii Narodowej. Umieszczone są tu ekspozycje sztuki średniowiecznej z terenów Czech i Europy Środkowej.

Muzeum Narodowe

Największe i najstarsze czeskie muzeum ma swoją siedzibę w noworenesansowym budynku, ozdabiającym Plac Wacława. Oprócz najważniejszych dzieł sztuki narodu czeskiego znajdują się tu zbiory prehistoryczne, historyczno-archeologiczne, teatralne, mineralogiczne, geologiczno-paleontologiczne i zoologiczne.

Staronova synagoga

Synagoga jest najstarszym zabytkiem praskiego żydowskiego getta, i jednocześnie najstarszą zachowaną synagogą w Europie. Rabinami byli tu najważniejsi mężowie praskiej gminy żydowskiej. Najsłynniejszym z nich był rabin Low-Jehuda Liwa Ben Becalel, z którym związana jest legenda o tajemniczym Golemie, a który spoczywa na pobliskim Starym cmentarzu żydowskim.
Petrinska wieża widokowa
Wysoka na 60 metrów żelazna wieża, stojąca na najwyższym wzniesieniu w centrum Pragi (327 m), wybudowana została w 1891 roku, w ramach praskiej wystawy jubileuszowej, jako pięciokrotnie zmniejszona replika paryskiej wieży Eiffla.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena