Gold Souq to największy na świecie targ złota mieszczący się w Deira, jednej z dzielnic Dubaju. Synonim dubajskiego luksusu, bogactwa i prawdziwy raj dla jubilerów.

Data dodania: 2008-12-05

Wyświetleń: 7246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Złoto jest tutaj sprzedawane na wagę. Niewątpliwa atrakcja takich zakupów to możliwość potargowania się ze sprzedawcą – jak to na prawdziwych marketach. Można pokusić się o stwierdzenie, że na Gold Souq przewija się duch historycznych czasów, kiedy Arabowie słynęli z handlu i wymiany towarów z krajami afrykańskimi czy azjatyckimi. Nie bez powodu zresztą Souqi nazywane są „sercem wielkomiejskiej Arabii”. Takiej atmosferze sprzyja nieustanny ruch, tradycyjny sposób targowania się – to z pewnością niemałe wyzwanie dla miłośników zakupów. Oprócz Souq takiego jak ten – gdzie kupimy złoto – w Dubaju nie brakuje też podobnych miejsc, w których sprzedaje się perfumy (Perfume Souq) czy przyprawy (Spice Souq)

Gold Souq jest natomiast dość wyraźnym dowodem na to, że nie bez powodu Dubaj zyskał tytuł „Złotego Miasta”. Nawet jeśli nie zamierzamy tu nic kupić (choć pewnie nie będzie to łatwe, zważywszy na przyjazne ceny zależne od wielkości i wartości wykonania danego przedmiotu) zachwycą nas witryny i stoiska dosłownie oblane złotem. Przeważnie jest to metal 18, 22 lub 24-karatowy i w każdej możliwej formie – od naszyjników, przez bransoletki, po kolczyki, pierścionki, wisiorki czy łańcuszki. Jeśli mimo wszystko nie znajdziesz tu kształtu, jaki ci odpowiada, nie ma problemu – na miejscu zostanie wykonane twoje specjalne zamówienie. Design może być w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym (także dzieła sławnych projektantów biżuterii), odważnym albo konserwatywnym, subtelnym bardziej lub mniej. Na specjalne życzenie, rzemieślnicy mogą stopić dany przedmiot w taki sposób by przybrał on różne kolory – zielony, różowy, biały, żółty – klient jest tutaj panem i władcą. A sprzedawca mistrzem fachu. Wybór jest spory – w końcu mieści się tu niemal dwieście sklepów...

Bywalcy Gold Souq radzą, by nie decydować się od razu na pierwszy znaleziony i upatrzony zakup. Warto przejść się po innych stoiskach by porównać ceny – te będą różnić się także w zależności od tego, czy dany przedmiot został wykonany ręcznie czy przez maszynę.

Możemy odnaleźć też sklepy, które specjalizują się w wyrabiania specjalnego typu produktów – ze złota indyjskiego, włoskiego lub arabskiego (najlepsze jest podobno to pochodzące z Arabii Saudyjskiej i Bahrain).

Niektóre sklepy sprzedają też inne metale – jak srebro, brąz, a także perły i diamenty. Są również takie, w których znajdziemy bardziej skomplikowane wyroby, na przykład złote zegarki. Do tego tradycyjne upominki w postaci filiżanek do herbaty, paciorków modlitewnych, mosiężnych mieczy, zakrzywionych sztyletów, srebrnych lub złotych miniaturek typowych arabskich stateczków Dau, perskich dywanów, palisandrów i mebli.

Dopóki nie damy się namówić sympatycznym sprzedawcom na podejście do ich stoiska, możemy podziwiać kunszt jubilerskiego rzemiosła i magiczny, wizualny całokształt „złotego targu” pełnego kosztowności i gwaru.

Porównaj ceny hoteli w Dubaju na stronie http://www.porownywarkahoteli.pl/country/United_Arab_Emirates
Licencja: Creative Commons
0 Ocena