W życiu trzeba dorosnąć do tego by znaleźć szczęście, miłość i równowagę. Jednak nie jest to łatwe. O czy możemy się przekonać oglądając film „Jak żyć”.

Data dodania: 2008-11-27

Wyświetleń: 2628

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Mój pomysł polega na tym, że w tym filmie nie szukam odpowiedzi na to jak żyć, tylko próbuję się zastanowić, czy warto w ogóle o to pytać" - mówi Szymon Jakubowski, scenarzysta i reżyser.

Życia nie da się przeżyć na skróty, Bez problemów i wewnętrznej przemiany. O czym przekonuje się główny bohater filmu „Jak żyć”. Kuba, bo o nim mowa ,to trzydziestoletni mężczyzna, który pracuje w barze, żyje z dnia na dzień i nie ma wielkich planów na swoje życie. W tej roli zobaczymy debiutanta Krzysztofa Ogłozę. Młody aktor traktował tą historię jako wyzwanie aktorskie i próbę zmierzenia się z zagraniem czegoś zupełnie nowego.

Kuba jest on wrażliwy, niepewny siebie, niedojrzały i często zachowuje się nieodpowiedzialnie. Wielki wpływ na to, jaki jest miała przedwczesna śmierć jego ojca, którego starali mu się zastąpić trzej wujkowie. Pierwszy z nich to silny goprowiec, drugi to pracowity właściciel firmy, a trzeci to wędrowny artysta. To do nich zwraca się on o pomoc gdy ma kłopoty.

Kiedy Kuba poznaje Ewę, której czarujący uśmiech go zniewala. W tej roli Anna Cieślak - aktorka znana z takich obrazów jak: "Generał Nila'", "Dlaczego nie?", "Czas honoru", zmienia się stopniowo z imprezowicza i lekkoducha w odpowiedzialnego mężczyznę.

Jednak za nim tak się stanie, trafia do więzienia, gdzie spotyka pewnego więźnia. W tej roli znakomity polski aktor Andrzej Grabowski - znany z takich filmów jak: „Pitbull”, „Dublerzy”, „Świadek koronny” itp. To jemu właśnie młody mężczyzna opowiada historię swojego związku z Ewą i o tym, jak wpadł w panikę, kiedy dowiedział się, że zostanie ojcem.

Dzięki rozmowie z nim i jego radom odnajduje sens życia i radość. Ponieważ przekonuje się, że najważniejszą rzeczą w życiu nie jest kariera i duże pieniądze, ale miłość i rodzina. To bowiem dzięki nim człowiek może znaleźć szczęście i wewnętrzną równowagę.

Z filmem wiąże się anegdota o której mówi Anna Cieślak. „Dwóch pijaczków podeszło do nas i zapytało: "Co wy tutaj robicie?". "Film kręcimy" - odpowiedzieliśmy. "Jaki film?". "Jak żyć?". "Jak żyć? – Nie wie pani, jak żyć? Ja pani powiem: tak żyć, żeby przeżyć".

Film "jak żyć?" może się podobać. Ponieważ próbuje odpowiedzieć na zasadnicze pytania, które stawia sobie każdy z nas gdy zaczyna dorastać: Jak żyć?, Co zrobić by stać się szczęśliwym? Ponadto robi to w sposób humorystyczny, zabawny. W ten sposób widz może dobrze się bawić oglądając ten film.

Ważna też jest tematyka filmu, której istotą jest przedstawienie historii współczesnych trzydziestolatków żyjących w Polsce, którzy często osiągają sukces zawodowy, zarabiają pieniądza. A nie mają zielonego pojęcia jak żyć ?

Kolejną zaletą filmu są znakomici aktorzy: Anna Cieślak – Ewa, Krzysztof Ogłoza – Kuba, Krzysztof Globisz - Wujek Zbyszek, Mieczysław Grąbka - Wujek Józek, Andrzej Franczyk - Wujek Tomek, Andrzej Grabowski – Więzień, Magdalena Walach- pielęgniarka.

Na uwagę zasługują też znakomite zdjęcia, których autorem jest Paweł Dyllus, dobra scenografia Justyny Krzepkowskiej, charakteryzacja Beaty Mikulińskiej.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest debiutujący Szymon Jakubowski - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Specjalizujący się w reżyserowaniu filmów krótkometrażowych, dokumentalnych, programów telewizyjnych, teledysków i reklam. Zdobywca wielu nagród festiwalowych.

Jego film krótkometrażowy "A Ty?", zdobył: I miejsce oraz nagrodę publiczności na Gliwickim Festiwalu Filmów Niezależnych 2004, Grand Prix na III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu, Srebrną Iluzję na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Niezależnych ILUZJE w Szczecinie, III miejsce na go EAST Festiwal Wiesbaden w Niemczech.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena