We współczesnym świecie wielu z nas boi się pokazać kim jest w obawie, że to co myślimy, uważamy za słuszne i wartościowe sprawi, że inni nas odrzucą, zaszufladkują i uznają dziwakami. Przez to skazujemy się na bycie nieszczęśliwym, samotnym i nie kochanym. Jednym słowem krzywdzimy siebie i odgrywamy marnej wartości spektakl

Data dodania: 2010-06-20

Wyświetleń: 1905

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tymczasem nie powinniśmy mieć tych obaw, gdy chcemy być naprawdę szczęśliwi. W końcu nasze pragnienia, poglądy, marzenia, cele, wartości są bardzo ważne. One decydują o tym, jakimi ludźmi jesteśmy, co wnosimy do świata. Dzięki nim jesteśmy Kimś. To Kimś nabiera wyjątkowego znaczenia, bo pokazuje, że bez względu kim jestem, należy mi się szacunek i godne traktowanie.

Często o tym zapominamy i pozwalamy innym, aby kierowali naszym życiem i mówili nam co dla nas słuszne i atrakcyjne. W ten sposób zapominamy o naszej tożsamości, wyjątkowości i niepowtarzalności. Jednym słowem gubimy gdzieś po drodze siebie. To kim jesteśmy. Nasze myśli, uczucia, pragnienia. Czyli te wartości, które mówią nam o tym jacy jesteśmy.

Jednak nie sposób być sobą, gdy nie żyjemy w harmonii z własnym ja, gdy nie kochamy i szanujemy siebie, tego kim jesteśmy. Gdy zamiast być sobą, zakładamy maski, gramy role proporcjonalnie do okoliczności, sytuacji czy ludzi, których spotykamy na swojej drodze. W ten sposób na pewno nie będziemy szczęśliwi i wolni.

Wolność w tym wypadku oznacza prawo do bycia sobą i życia w zgodzie z własnymi wartościami oraz tym co uważamy za słuszne i dobre. I co najważniejsze do bycia dumnym z tego, kim się jest.

Masz do tego prawo, bo jesteś człowiekiem, a jedynym godnym i właściwym odniesieniem się do drugiego człowieka jest szacunek bez względu na to czy jego poglądy, system wartości są zgodne z moimi. Powinieneś o tym pamiętać. Często, bowiem mamy mylne wyobrażenie o innych, myśląc, że powinni oni myśleć i zachowywać się tak jak my, nie zdając sobie przy tym sprawy, że tak nigdy nie będzie. W końcu każdy z nas ma inny charakter, osobowość, inne doświadczenia oraz inne przekonania. Dodatkowo pochodzimy z innych domów, mamy inne nawyki i wzorce osobowe. Jednym słowem mamy inne widzenie świata i tego, jak powinniśmy żyć.

Jednak to nie przekreśla tego, że jesteśmy wyjątkowymi i wartościowymi osobami. Kimś, kogo warto poznać, zrozumieć pokochać, docenić, szanować i zaakceptować. Musisz o tym pamiętać, by ktoś ciebie nie krzywdził, nie wykorzystywał i nie poszanował.

Warto byś pamiętał o tym to, co uważał Stanisław Jerzy Lec, który stwierdził, że „żeby być sobą, trzeba być kimś.” Jednym słowem miej swoje poglądy, wartości, marzenia, cele do zrealizowania oraz pragnienia. W końcu one czynią cię kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym.

 

Licencja: Creative Commons
8 Ocena