Czy marzyliście kiedyś o pisaniu książek, o tym by zostać zawodowym pisarzem i przelewać na papier swoje myśli, uczucia, emocje, pragnienia, po to aby się nimi podzielić z czytelnikami? Jeżeli tak, to możecie spełnić swoje marzenia.

Data dodania: 2009-05-07

Wyświetleń: 2298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Nie zapomnę okoliczności wspomina Coelho, w jakich zdecydowałem, że zostanę pisarzem. Było to w tramwaju i za oknem padał rzęsisty deszcz. Powtarzałem sobie w myśli zdanie: "Lubię pisać i zostanę kiedyś pisarzem. Poszedłem natychmiast zwierzyć się z tego matce. "Niemożliwe odpowiedziała mi. Z pisania książek nie będziesz mógł żyć." Matka pisarza poradziła mu żeby najpierw skończył studia prawnicze i został prawnikiem, „będziesz mógł pisać w wolnym czasie". „I tak właśnie zrobiłem dodaje pisarz, bo czasami człowiek czuje się bardzo niepewny co do swojej przyszłości.”

Jednak marzenia o pisaniu nie dawały mu spokoju i dlatego jak przyznaje sam „Nadszedł czas, kiedy stwierdziłem, że nie mogę w nieskończoność odsuwać marzeń. Wtedy zdecydowałem się podjąć pielgrzymkę. Podczas wędrówki uświadomiłem sobie, że wszystko jest prostsze, niż dotąd myślałem. Aby realizować marzenia, wystarczy wewnętrzna dyscyplina i świadomość stawianych przed sobą celów.”

Pisarz nie rozmyślając długo postawił na swoim i zaryzykował. „Ważne jest tylko to, co nam się śni i nikomu innemu stwierdza Coelho. Jeśli człowiek zdecyduje się podjąć ryzyko życia po swojemu i jeżeli nawet przyjdzie mu za to zapłacić, przynajmniej zdobędzie szacunek dla samego siebie.” Według Coelho istotne jest, by się nie bać nowych wyzwań, bo one są szansą na spełnienie marzeń. Ważne jest by nie bać się iść pod prąd i wyznaczać nowe szlaki. W ten sposób możemy żyć pełnym życiem. "Jeśli otworzymy się tłumaczy pisarz i uwierzymy, że coś jest możliwe, tak się stanie.”

Autor przestrzega nas, by nie podążać ślepo za tymi, którzy uważają się za mądrzejszych od nas, za mistrzów, guru, bowiem postępując tak „pozbawiamy się odpowiedzialności za nasz własny los.” Jego zdaniem „Jesteśmy wystarczająco silni, by sami poradzić sobie z nieznanym. Ufajmy przede wszystkim sobie." Stąd jego wszystkie książki mówią o tym, żeby żyć własnym życiem, a nie takim, jakie narzucają nam inni. Żeby przeżyć własną, osobistą legendę i „rozbijać mury szklanego więzienia, które je otacza."

Determinacja pisarza i wiara w siebie poskutkowała, bowiem napisał on swoją pierwszą książkę, którą było opowiadanie o pielgrzymce do Santiago de Compostela-„Pielgrzym”. Drugą książką był „Alchemik”, powieść pełna symboli, metafora życia, która odzwierciedlała 11 lat spędzonych przez pisarza na studiowaniu alchemii.. Potem były kolejne książki, nagrody i międzynarodowa sława.

Pomimo sporego dorobku literackiego Coelho woli, by jego czytelnicy uważali go jako współtowarzysza podróży, dobrego kompana, starszego brata, a nie jako mistrza i guru. „Mój czytelnik wyjaśnia pisarz nie powinien myśleć: "Ten Coelho wie coś więcej ode mnie". Powinien być pewien, że tylko przypominam mu coś, o czym on sam wcześniej zapomniał”.

"Mam nadzieję stwierdza pisarz, że moje książki o zwykłych ludziach są dla zwykłych ludzi. Uważam, że te, które próbują czytelnika ukierunkować, są niebezpieczne dla naszej drogi duchowej. Moje książki są tylko dzieleniem się przeżyciami. Nie wierzę w gromadzenie wiedzy. Dla mnie wartością jest objawienie, ujawnianie rzeczy nowych. Wierzę w odkrycia, w otwieranie się na nowe, nieznane. Ponad wszystko w to, że życie jest przygodą, czymś niespodziewanym. "
Stąd dla Coelho pisanie, to praca nad samym sobą, tworzenie nowego życia, którym jest książka dla jej autora i potrzeba dzielenia się z innymi ludźmi oraz bezustanne odkrywanie siebie. Poszukiwanie własnego ja i tajemnic własnej osobowości. Zakamarków własnej duszy. "Kiedy już stwierdza pisarz jesteśmy w kontakcie z własną duszą, to dzięki bardzo dużej koncentracji nawiązuję kontakt z czymś, co uznaję za uniwersalne - z duszą moich potencjalnych czytelników.”

Jeśli więc marzysz o pisaniu, to dąż do tego, by spełnić swoje marzenie. Postaw na swoim i zaryzykuj., bo jak twierdzi Coelho „Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat sprzyja potajemnie Twojemu pragnieniu". Nie bój się zatem iść pod prąd, zamiast podążać utartymi drogami, którymi chodzą wszyscy. W myśl zasady "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga; Łam, czego rozum nie łamie”. W końcu jak pisze Coelho „Ważne jest tylko to, co nam się śni i nikomu innemu”. Twój sen, może się spełnić. Ważne byś był świadomy, co chcesz osiągnąć i dążył do tego stopniowo.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena