Najlepsze firmy walczą o najlepszych... Z taką sytuacją mamy do czynienia na rynku pracy już od pewnego czasu. W praktyce oznacza to, że coraz większe znaczenie z punktu widzenia poszczególnych pracowników ma nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale również benefity pozapłacowe. Ciekawym sposobem ich wdrożenia może być system kafeteryjny - nadal stanowiący swego rodzaju nowinkę, coraz bardziej jednak atrakcyjną. Na czym dokładnie on polega? Wyjaśniamy.

Data dodania: 2023-08-05

Wyświetleń: 87

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na czym polega system kafeteryjny?

1. Na czym polega system kafeteryjny?

2. Systemy kafeteryjne a popularne benefity

3. Dlaczego warto zdecydować się na kafeteryjny system wynagrodzeń?

Warto sprawić, by system kafeteryjny był wdrażany po dokładnej analizie sytuacji, obejmującej między innymi oczekiwania pracowników i możliwości programów motywacyjnych.

Na czym polega system kafeteryjny?

Zacznijmy jednak od początku, czyli od wyjaśnienia, na czym polegają systemy kafeteryjne. Ich nazwa, jak można się domyślić, pochodzi od słowa cafeteria, które w języku hiszpańskim oznacza samoobsługową restaurację umożliwiającą klientom samodzielny wybór dań. Dokładnie tak samo działa system kafeteryjny. Jest on systemem świadczeń pozapłacowych, polegającym na gromadzeniu punktów lub kwot. Następnie pracownik ma możliwość przekazania zebranego budżetu na wybraną korzyść.

Jak wygląda kafeteryjny system benefitów? Możliwości jest wiele: począwszy od bonów, voucherów i kart wstępu po bonusy takie jak pracowniczy program emerytalny, spotkania integracyjne czy inne, wspólnie ustalone korzyści. Często taki system posiada aplikację mobilną, która ułatwia funkcjonowanie w programie.

Systemy kafeteryjne a popularne benefity

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zakres benefitów w systemie kafeteryjnym jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu łatwo można dopasować je do potrzeb pracowników. Do najpopularniejszych bonusów zaliczają się:

  • prywatna opieka medyczna,
  • dodatkowe ubezpieczenie,
  • pracowniczy program emerytalny,
  • dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego,
  • dofinansowanie edukacji dla pracownika i członków jego rodziny,
  • karta sportowa, czyli dofinansowanie zajęć sportowych i możliwość dopłaty do korzystania z obiektów sportowych,
  • karta lunchowa,
  • dodatkowy płatny urlop.

Ponieważ systemy kafeteryjne intensywnie rozwija się, katalog stanowiący pozapłacowy system świadczeń może być dowolnie rozwijany.

Dlaczego warto zdecydować się na kafeteryjny system wynagrodzeń?

Odpowiedź na to pytanie pojawiła się częściowo już wyżej. W dzisiejszych czasach tradycyjnie rozumiane systemy wynagrodzeń przestają odpowiadać potrzebom rynku. Z drugiej strony odgórnie narzucane świadczenia pozapłacowe niekoniecznie odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom pracowników. Systemy kafeteryjne stanowią zatem realną odpowiedź na istniejące zapotrzebowanie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena