Choć zaćma to najczęściej diagnozowana choroba oczu, wciąż wiele osób za późno łączy objawy z zamgleniem soczewki oka. Czas od wykrycia schorzenia do operacji ma jednak duże znaczenie. Zaawansowana zaćma może być powodem innych chorób oczu takich jak jaskra, a nawet przyczynić się do całkowitej utraty wzroku. Wskazujemy, jakie są objawy zaćmy oka, dlaczego schorzenie dotyka tak wielu osób i jak można zaradzić zamgleniu soczewki oka.

Data dodania: 2022-09-16

Wyświetleń: 242

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przyczyny, objawy, profilaktyka, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Jakie są przyczyny zaćmy oka? 

Statystyki mówią, że aż 60% osób, które ukończyły 60. rok życia, ma objawy charakterystyczne dla zaćmy ocznej. Związane jest to z wiekiem i postępującym metabolizmem, lecz również takie choroby jak cukrzyca, astma czy niezdrowy styl życia przyczyniają się do powstania zaćmy. Katarakta bywa także wynikiem zbyt długiego stosowania niektórych leków sterydowych albo może powstać po urazie oka czy jako powikłanie po zabiegu okulistycznym - mowa wtedy o zaćmie nabytej.

Czy da się uniknąć zaćmy w oku?

Bardzo trudno całkowicie zatrzymać powstanie zaćmy, ponieważ nie mamy wpływu na główne przyczyny jej powstania. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezradni. Jest kilka możliwości, aby zadbać o kondycję swojego wzroku. Po pierwsze, ważne, aby dostarczać do organizmu produkty bogate w antyoksydanty, czyli witaminy C, E i karotenoidy. Istotnym środkiem ochronnym dla oczu jest unikanie szkodliwego promieniowania UV, a także regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi. Zbyt wysoka wartość może znacznie przyspieszyć powstanie zaćmy. Często zaćma nie pojawia się w tym samym czasie w obu oczach, dlatego po operacji warto szczególnie zadbać o dietę i utrzymać dobre nawyki. Pozwoli to nam zatrzymać lub opóźnić zamglenie soczewki w drugim oku.

Jak rozpoznać zaćmę? Objawy

Zaćma nabyta zawsze charakteryzuje się zamgleniem soczewki oka, co sprawia, że znacznie pogarsza się ostrość widzenia. Osoby, które mają zdiagnozowaną kataraktę, porównują ten stan do patrzenia jakby przez mgłę lub porysowane szkło. Zdarza się, że pacjenci z zaćmą skarżą się na inne dolegliwości takie jak podwójne widzenie, trudności z oszacowaniem odległości czy widzeniem po zmroku. Objawy zaćmy oczu znacznie utrudniają codzienne czynności i mobilność, dlatego tak ważne jest, aby ich nie bagatelizować, tym bardziej że katarakta może rozwijać się bardzo dynamicznie.

Jak wyleczyć zaćmę?

Jedynym możliwym sposobem na usunięcie zaćmy jest zabieg, podczas którego zamglona soczewka oka zostaje zastąpiona sztucznym, indywidualnie dobranym odpowiednikiem. Operacja ta jest nieinwazyjna i trwa ok. 15 minut. Pacjent nie musi być hospitalizowany, dlatego zabieg zalicza się do tzw. operacji jednego dnia.

Jakie są zalecenia po operacji zaćmy?

Pacjent po operacji i odpoczynku może udać się do domu, lecz powinien towarzyszyć mu opiekun. Po zabiegu przez ok. 24 godziny zabronione jest prowadzenie samochodu. Lekarze zalecają ostrożność w aktywności fizycznej, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów, pocierania oczu czy nadmiernego ich osłabiania np. poprzez długotrwałe patrzenie w ekran telefonu, monitora czy TV.

Operacja zaćmy - gdzie zapisać się na zabieg?

Pomimo że operacja usunięcia zaćmy trwa krótko, powszechność schorzenia sprawia, że na termin zabiegu trzeba długo czekać. Świetną alternatywą dla placówek w Polsce będzie zlokalizowana w Czeskim Cieszynie Tesin Medic Clinic. W ramach umowy transgranicznej nasi rodacy mogą zapisać się na zabieg usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Polska kadra medyczna pomoże dopilnować wszelkich formalności, a także wytłumaczy, jak prawidłowo przygotować się do zabiegu. Dodatkowym bonusem jest to, że zabieg i kwalifikacja odbywa się tego samego dnia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena