Dzisiaj, gdy większość czasu spędzamy przed komputerem, nasze oczy narażone są na liczne i szybkie uszkodzenia. Proces zmętnienia soczewki w rogówce postępuje szybciej na skutek szkodliwego działania światła niebieskiego a także niewidocznych „gołym okiem” promieni UV. To wszystko sprawia, że z każdej strony czyhają na nas niebezpieczeństwa związane z zaćmą. Nasz organizm wysyła nam jednak jasne sygnały by się nim zainteresować. 

Data dodania: 2022-02-23

Wyświetleń: 409

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niebezpieczeństwa związane z zaćmą i jak reaguje na nie twój organizm

O tym na co zwrócić uwagę, gdy nasze oczy są zmęczone oraz jak możemy chronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z zaćmą dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury i zadbania o swoje zdrowe oczy już dzisiaj!

Zaćma – co to takiego?

Czy słyszałeś kiedyś o zaćmie? To choroba postępująca wraz z wiekiem polegająca na tak zwanym zmętnieniu soczewki. Dzieje się tak gdy do soczewki naszego oka dostaje się coraz mniej światła, przez co widzenie staje się nieostre. Jej rozwój powoduje, że zaczynamy mieć problem z wyraźnym widzeniem, pogorszeniu ulega jakość naszego dotychczasowego życia.

Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne rozwiązanie tego problemu. Jest nim chirurgiczne leczenie zaćmy. Polega ono na wykonaniu krótkiego zabiegu, po którym pacjent dochodzi do zdrowia w okresie od 14 do 28 dni.

Jak wygląda chirurgiczne leczenie zaćmy?

Jest to prosty zabieg wykonywany przez specjalistę. Dokonuje on nacięcia w rąbku rogówki, usuwa delikatnie z oka zmętniałą soczewkę i zastępuje ją nowoczesną soczewką wewnątrzgałkową, właściwie dobraną pod względem parametrów do naszych potrzeb. Ten zabieg to refrakcyjna wymiana soczewki. Zabieg ten różni się od standardowego zabiegu leczenia zaćmy tym, że uszkodzona, naturalna soczewka jest rozbijana za pomocą ultradźwięków tuż przed jej usunięciem. Dzięki temu cały proces jest o wiele skuteczniejszy i pozwala na zachowanie większej precyzji w działaniu.

Co powinno nas skłonić do diagnostyki zaćmy w gabinecie?

Jeśli obserwujesz u siebie pogorszenie widzenia na odległość, problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw, widzisz różne przedmioty jak przez brudną szybę, z kolei lepiej w tak zwane pochmurne dni a także dostrzegasz tzw. aureole wokół źródeł światła, to sygnał by zgłosić się do okulisty. Możesz bowiem doświadczać pierwszych symptomów zaćmy. Do sygnałów ostrzegawczych należy również fakt, że często zmieniasz okulary a także odnosisz wrażenie, że widzisz podwójnie. Nie lekceważ tych objawów.

Jeśli zgłosisz się odpowiedni wcześnie, możliwe będzie wykonanie zabiegu jakim jest refrakcyjna wymiana soczewki, który pozwoli Ci na pełne odzyskanie sprawności. Lekarz zdecyduje jaka soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.

Obecnie na rynku dostępne są soczewki: jednoogniskowe i wieloogniskowe.

Soczewka jednoogniskowa charakteryzuje się tym, że posiada tylko jeden punkt widzenia i na nim skupia swoją ostrość. Z reguły stosuje się je do poprawy widzenia do dali. Stąd pojawia się po zabiegu potrzeba doboru właściwych okularów do bliży, np. do czytania.

Z kolei soczewka wieloogniskowa inaczej nazywana soczewką trójogniskową to najbardziej zaawansowana soczewka, pozwalająca widzieć do dali, bliży a także do odległości pośrednich. Jej zastosowanie pozwala na uniknięcie potrzeby noszenia okularów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena