Nawet przy dużym problemie z zaćmą możesz odzyskać ostrość widzenia. Jedyny skuteczny sposób to prosty zabieg.

Data dodania: 2022-01-04

Wyświetleń: 468

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wygrać z zaćmą?

Co to jest zaćma?

Zaćma określana również jako katarakta jest zmętnieniem soczewki, najczęściej wynikającym z jej zużycia. To dlatego na przypadłość tę cierpią przeważnie osoby starsze. Soczewka z biegiem lat traci elastyczność, a następnie żółknie, zmniejszając swoją przezierność. Jest to zjawisko naturalne. W wyniku zmniejszenia ilości światła, które przedostaje się przez soczewkę oka, osoba dotknięta tą przypadłością widzi obraz jak przez mgłę lub zaparowaną szybę.

Zaćma jest zmętnieniem pojawiającym się stopniowo. Pogarsza jakość wzroku pacjenta, a w ostateczności może nawet powodować całkowitą ślepotę. Zdarza się, że początki katarakty mylone są z wadą wzroku i tylko właściwa diagnoza oraz podjęcie leczenia może poprawić komfort życia chorego.

Choć katarakta zwykle dotyka seniorów, może pojawić się również u osób młodych, dzieci, a nawet niemowląt. Do innych przyczyn jej powstawania należą urazy, stany zapalne oka, wady genetyczne lub rozwojowe gałki ocznej, przyjmowanie niektórych leków oraz choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca.

Objawy zaćmy - jak je rozpoznać?

Wszelkie niepokojące sygnały ze strony wzroku i oczu powinno się niezwłocznie konsultować z lekarzem okulistą. W przypadku katarakty do objawów należą: wyższa niż zwykle wrażliwość na światło, widzenie poświaty wokół świateł, pojawianie się podwójnego obrazu, utrata jego ostrości, szybki postęp wady wzroku, blaknięcie lub żółknięcie widzianych kolorów, tzw. kurza ślepota.

Zabieg usunięcia zaćmy

Jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie ostrości widzenia osobie dotkniętej zaćmą, jest zabieg chirurgiczny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, przy pełnej świadomości pacjenta. Nie ma więc konieczności ponoszenia ryzyka, z jakim wiązałaby się pełna narkoza, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych i schorowanych.

Cała operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki oraz zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg wykonuje się jednorazowo. Jeżeli z czasem znów pojawi się jej zmętnienie, likwidowane jest już za pomocą lasera.

Leczenie operacyjne cieszy się 95% skutecznością. Ewentualny brak poprawy widzenia po zabiegu spowodowany jest zwykle współtowarzyszeniem innych chorób oka, zwyrodnień siatkówki, czy zaniku nerwu wzrokowego.

Zabieg należy do prostych i trwa krótko, bo maksymalnie 30 minut. Po podaniu do worka spojówkowego kropli lub żelu przeciwbólowego, lekarz wykonuje za pomocą lasera niewielkie nacięcie. Rozbija uszkodzoną soczewkę za pomocą ultradźwięków, a następnie odsysa ją. W jej miejsce wszczepiona zostaje sztuczna soczewka i założony opatrunek. Efekty zabiegu są natychmiastowe, a rekonwalescencja pacjenta nie trwa długo. Większość osób już na drugi dzień wraca do wykonywania swoich codziennych czynności, a po tygodniu zwykle nie ma przeciwwskazań nawet do schylania się i dźwigania.

Czy są przeciwwskazania do operacji usunięcia zaćmy?

Jak każda interwencja chirurgiczna, zabieg ten powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazaniem mogą być niektóre schorzenia, stany zapalne, infekcje wirusowe, padaczka, odwarstwienie siatkówki, patologiczne zmiany dna oka, ciąża, jaskra, stożek rogówki.

Wybór soczewki zastępczej

Jeśli Ciebie lub bliską Ci osobę dotknęła zaćma, musisz wiedzieć o możliwości wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Wśród dostępnych na rynku najnowocześniejsze to te trójogniskowe. Zapewniają one wysoką ostrość widzenia zarówno do bliży, dali, jak i w odległościach pośrednich. Tego rodzaju implanty soczewkowe pozwalają na powrót do życia bez okularów.

Jeśli rozważasz zabieg usunięcia katarakty, pamiętaj, że nie należy do skomplikowanych, czy obarczonych wysokim ryzykiem, a brak reakcji na postępującą zaćmę może być oczekiwaniem na ślepotę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena