Rekonwalescencja – na co należy zwracać uwagę?
Zabieg fakoemulsyfikacji jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zaćmy. Warto jednak pamiętać, że kluczowy jest okres rekonwalescencji i skrupulatne przestrzeganie zaleceń medycznych po operacji zaćmy.
Po operacji, w trakcie której zostaje wszczepiona soczewka wewnątrzgałkowa, pacjentowi zakłada się opatrunek mający za zadanie zapobiegać przedostawaniu się niewielkich ciał obcych pod powiekę. Kilka godzin po operacji pacjent zaczyna stosować krople, które mają zapobiegać infekcji i przyspieszyć proces gojenia. W tym czasie należy unikać pocierania i dotykania powiek, tak aby ograniczyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Ostrożność należy również zachować podczas kąpieli. Oko powinno być chronione przed kontaktem z wody zawierającą kosmetykami mogące spowodować podrażnienie.
W okresie rekonwalescencji trwającym zwykle ok. 6 tygodni należy dbać o to, aby nie doszło do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego i przemieszczenia wszczepionej soczewki. Z uwagi na to, pacjenci powinni unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, w tym dźwigania i schylania. Zaleca się spanie na plecach bądź też na boku przeciwnym do tego, na którym znajduje się operowane oko.
Czy konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych?
Nie zapominajmy o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV.
W przypadku wszczepienia soczewki z białym filtrem koniecznie jest ciągłe korzystanie z okularów w celu uniknięcia trwałego uszkodzenia siatkówki. Gdy została nam wszczepiona soczewka z filtrem żółtym, korzystajmy z okularów w dni słoneczne i w sytuacjach, w których istnieje większe ryzyko oślepienia światłem słonecznym odbitym, np. gdy jedziemy samochodem.