Jakie inne preparaty sprawdzą się w przypadku kaszlu mokrego u dorosłych i dzieci?
Leki wykrztuśne i mukoaktywne - jak działają?
Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina to sprzyjające środowisko do namnażania się bakterii chorobotwórczych. Może to prowadzić do poważnych chorób, jakimi są zapalenie płuc i oskrzeli, które to wymagają antybiotykoterapii. Aby uniknąć tego typu komplikacji, warto sięgnąć po lek na kaszel mokry, który dzięki zmianie w konsystencji flegmy, pobudzenia odruchu kaszlu oraz ruchu rzęsek ułatwi jej ewakuację. Tego typu syropy i tabletki na kaszel bez recepty mogą działać wykrztuśnie- zwiększają ilość wody w wydzielinie, zmniejszają jej lepkość, a co więcej drażnią nerw błędny, pobudzając odruch kaszlowy lub mukoaktywnie- wpływają na skład, lepkość i ewakuację śluzu. W ostatniej grupie wyróżniamy leki na kaszel działające:
- mukoregulująco- wpływają na ilość wydzielanego śluzu oraz jego skład,
- mukolitycznie- wpływają na lepkość flegmy,
- mukokinetycznie- zwiększają ruch rzęsek wyścielających drogi oddechowe i pobudzają transport śluzowo-rzęskowy.
Często jest tak, że jeden lek wykazuje kilka mechanizmów działania. Co znacznie zwiększa jego efektywność w leczeniu kaszlu. Leki na kaszel mokry występują w postaci syropów, tabletek do połykania, tabletek musujących i saszetek. Preparaty tego typu znaleźć można tutaj: https://www.aptekagalen.pl/kaszel-mokry. Należy pamiętać, aby nie stosować ich w godzinach wieczornych, ponieważ ich działanie wzmaga kaszel i może utrudniać zasypianie.
Syrop na kaszel mokry dla dziecka i dorosłego
Popularną formą leków na kaszel są syropy. Syropy wykrztuśne zawierają najczęściej bromheksynę lub ambroksol. Substancje te to leki wykrztuśne. W zależności od dawki mogą być one stosowane u dzieci lub osób dorosłych. Syropy dostępne są w wielu wariantach smakowych.
Leki mukoaktywne w postaci syropów, które można stosować w przypadku kaszlu mokrego, zarówno u dzieci jak i dorosłych zawierają najczęściej acetylocysteinę lub karbocysteinę. Ta druga substancja dopuszczona jest do stosowania od 6. roku życia.
Syropy na kaszel nie powinny być podawane na własną rękę dłużej niż 5 dni. Jeśli po upływie tego czasu nie obserwujemy poprawy lub stan pacjenta pogarsza się, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Maluchy mają często problem z odksztuszaniem zalegającej flegmy co generuje u nich częstsze stany zapalne płuc lub oskrzeli.
Młodzież powyżej 12. roku życia oraz dorośli mogą stosować lek na kaszel z erdosteiną. Substancja ta zmniejsza lepkość flegmy i ułatwia jej ewakuację z dróg oddechowych. Co więcej, w przeciwieństwie do innych leków mukoaktywnych saszetki z erdosteiną nie działają drażniąco na błonę śluzową żołądka.
Tabletki na kaszel mokry
Tabletki na kaszel bez recepty zwykle rekomendowane są dla osób dorosłych i młodzieży. Zawierają one substancje wykrztuśne- ambroksol i bromheksynę. Ambroksol występuje również w formie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Taka forma leku nadaje się do stosowania raz na dobę.
Popularne na kaszel są również tabletki musujące zawierające acetylocysteinę dostępne w różnych dawkach. Tego typu postać leku dopuszczona jest do stosowania dla dzieci od 3. roku życia oraz dorosłych.
Oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny jest odruchem fizjologicznym. Zarówno leki wykrztuśne jak i mukoaktywne mają usprawnić ten proces i zwiększyć jego efektywność. Warto sięgać po nie rano oraz w ciągu dnia, nie zaś wieczorem. W razie pojawienia się dodatkowych, niepokojących objawów oraz przedłużającego się kaszlu konieczna będzie wizyta u lekarza.