Powszechnie uważa się, kaszel mokry ułatwia wyrzucenie z organizmu niepożądanych substancji, a co za tym szybsze i bardziej skuteczne poradzenie sobie z chorobą.
Istotną funkcją kaszlu jest usunięciem z dróg oddechowych niepożądanych substancji. Działanie takie jest więc naturalną funkcją ochronną organizmu. Z tego właśnie powodu mówi się o wyższości kaszlu mokrego nad suchym.
W przypadku mokrego kaszlu dochodzi właśnie do usunięcia zalegającej w drogach oddechowych flegmy. Poprzez kasłanie wydzielina ta zostaje odkrztuszona i wyrzucona na zewnątrz organizmu. W przypadku jeżeli zalegająca wydzielina jest gęsta i trudna do odkrztuszenia zaleca się przyjmowanie środków ją rozrzedzających.
Z kolei suchy kaszel jest bardziej męczący i dokuczliwy, bowiem w tym przypadku nie ma mowy o odkrztuszeniu czegokolwiek, a co za tym idzie odczucia choć chwilowej ulgi. Suchy kaszel podrażnia drogi oddechowe, co sprzyja przesuszeniu śluzówki, dlatego istotne jest by pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, zarówno samej śluzówki, jak i pomieszczenia, w którym przebywa chory.
Zasadnicza różnica pomiędzy kaszlem suchym i mokrym rzeczywiście skłania do uznania tego drugiego za bardziej sprzyjający. Związany jest on z wyrzuceniem z organizmu substancji powodujących dolegliwość, czyli najprościej mówiąc przyczynia się do oczyszczania dróg oddechowych.
Nie da się jednak ukryć, że kaszel czy „lepszy” czy „gorszy” związany jest z pogorszeniem się samopoczucia i jest wysiłkiem dla zmęczonego chorobą organizmu, dlatego też najlepiej jak najszybciej zastosować środki lecznicze, a w razie konieczności skonsultować się z lekarzem.