Leczenie kaszlu suchego powinno być skoncentrowane na nawilżaniu przesuszonej śluzówki gardła, natomiast w kaszlu mokrym szczególnie ważne jest rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania.
Domowe sposoby na kaszel suchy
W celu złagodzenia objawów suchego kaszlu, należy zadbać o nawilżenie śluzówki górnych dróg oddechowych. Jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków nawilżających jest miód, który dodatkowo wspomaga odporność organizmu osłabionego infekcją. Godny polecenia jest także napar z tymianku lub siemienia lnianego: łyżeczkę siemienia lnianego należy zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Ulgę przyniosą także płukanki z szałwii czy inhalacje olejków eterycznych: sosnowego, tymiankowego czy eukaliptusowego.
Domowe sposoby na kaszel mokry
W kaszlu mokrym gardło podrażnione ciągłym kaszlem z pewnością wymaga nawilżenia, ponadto należy zadbać o skuteczne odkrztuszanie wydzieliny. Zatem poza stosowaniem wspomnianych wcześniej sposobów na łagodzenie podrażnionej śluzówki gardła, warto sięgnąć po specyfiki rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Doskonałe efekty przynosi stosowanie domowej roboty syropu z sosny: pędy sosny należy warstwowo zasypywać cukrem, po czym odstawić w słoiku na 6 tygodni.
Taki syrop ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa oraz ułatwia oddychanie. Inną ciekawą propozycją jest syrop z cebuli i miodu, uzyskany poprzez zalanie drobno posiekanych dwóch cebul miodem i pozostawienie ich na kilka godzin. Kolejnym naturalnym specyfikiem wykrztuśnym jest syrop z nasion kopru włoskiego. W celu jego przyrządzenia należy łyżkę nasion kopru włoskiego zalać 1/3 l wody, dodać 2 łyżeczki miodu i gotować 10 minut.