Kaszel to najczęstszy symptom towarzyszący infekcjom, katarowi, przesuszeniu błon śluzowych czy alergii.

Data dodania: 2017-01-11

Wyświetleń: 728

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

 Leczenie kaszlu suchego powinno być skoncentrowane na nawilżaniu przesuszonej śluzówki gardła, natomiast w kaszlu mokrym szczególnie ważne jest rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania.

Domowe sposoby na kaszel suchy

W celu złagodzenia objawów suchego kaszlu, należy zadbać o nawilżenie śluzówki górnych dróg oddechowych. Jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków nawilżających jest miód, który dodatkowo wspomaga odporność organizmu osłabionego infekcją. Godny polecenia jest także napar z tymianku lub siemienia lnianego: łyżeczkę siemienia lnianego należy zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Ulgę przyniosą także płukanki z szałwii czy inhalacje olejków eterycznych: sosnowego, tymiankowego czy eukaliptusowego. 

Domowe sposoby na kaszel mokry

W kaszlu mokrym gardło podrażnione ciągłym kaszlem z pewnością wymaga nawilżenia, ponadto należy zadbać o skuteczne odkrztuszanie wydzieliny.  Zatem poza stosowaniem wspomnianych wcześniej sposobów na łagodzenie podrażnionej śluzówki gardła, warto sięgnąć po specyfiki rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Doskonałe efekty przynosi stosowanie domowej roboty syropu z sosny: pędy sosny należy warstwowo zasypywać cukrem, po czym odstawić w słoiku na 6 tygodni.

Taki syrop ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa oraz ułatwia oddychanie. Inną ciekawą propozycją jest syrop z cebuli i miodu, uzyskany poprzez zalanie drobno posiekanych dwóch cebul miodem i pozostawienie ich na kilka godzin. Kolejnym naturalnym specyfikiem wykrztuśnym jest syrop z nasion kopru włoskiego. W celu jego przyrządzenia należy łyżkę nasion kopru włoskiego zalać 1/3 l wody, dodać 2 łyżeczki miodu i  gotować 10 minut.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena