Białko, obok węglowodanów i tłuszczów, jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Udział białka w codziennej diecie powinien stanowić od 15 do 20% energii z diety - w zależności między innymi od wieku, aktualnej masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Jakie funkcje w organizmie spełnia białko? Które produkty spożywcze są jego najlepszym źródłem? I wreszcie: jak zadbać o odpowiednią podaż białka w diecie roślinnej?

Data dodania: 2022-01-21

Wyświetleń: 459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Roślinne i zwierzęce źródła białka w codziennej diecie

Białko - najważniejszy budulec w organizmie 

Złożone z aminokwasów białko jest podstawowym budulcem tkanki kostnej i mięśniowej. Bierze udział w procesach skurczu mięśni i gojenia się ran. Odgrywa ważną rolę w syntezie hormonów i prawidłowym działaniu układu pokarmowego. Niedobory białka znacznie osłabiają układ odpornościowy, powodują także problemy z koncentracją. Brak wystarczającej ilości białka w organizmie objawia się również wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami i suchą skórą. Do tego dochodzą problemy ze snem i ciągłe uczucie zmęczenia. 

Podział białka na roślinne i zwierzęce

Białka dzielimy na roślinne i zwierzęce. Jedne i drugie są bardzo ważne w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak ze względu na budowę (najbardziej zbliżoną do budowy białek ustrojowych w organizmie) za białko pełnowartościowe uznaje się białko zwierzęce. 

Białko zwierzęce

Dobrym źródłem białka zwierzęcego jest mięso - przede wszystkim pierś z kurczaka, mięso z indyka, wątróbka i polędwica wieprzowa. Do produktów bogatych w pełnowartościowe białko zaliczamy także: ryby i owoce morza oraz mleko i produkty mleczne. Wśród serów najwięcej tego składnika mają: mozzarella, gouda i brie. Doskonałym źródłem białka jest także jajko. Światowa Organizacja Zdrowia uznała jajko za pełnowartościowe białko wzorcowe, gdyż dostarcza ono wszystkich aminokwasów w optymalnych proporcjach. 

Białko roślinne

W codziennej diecie nie może zabraknąć także źródeł białka roślinnego. Należą do nich przede wszystkim nasiona roślin strączkowych i produkty na ich bazie (głównie te wytwarzane z soi). Białko pochodzenia roślinnego znajdziesz również w zbożach i kaszach, niektórych warzywach, migdałach i pestkach dyni. Uzupełnieniem diety (szczególnie wysokobiałkowej) są odżywki białkowe na bazie mleka roślinnego. 

Białko w dietach wegetariańskich i wegańskich 

Diety bezmięsne stają się coraz bardziej popularne. Są to jednak diety eliminacyjne, wykluczające z jadłospisu określone grupy artykułów spożywczych (w tym przypadku chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego). Aby dostarczać organizmowi wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach, trzeba zadbać o zdrowe i wartościowe zamienniki.

Wegetarianie jedzą nabiał, więc u nich problem niskiej podaży białka zazwyczaj nie występuje. Co innego z weganami. Weganizm to najbardziej radykalna forma diety bezmięsnej. Weganie eliminują z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli nie tylko mięso i nabiał, ale również miód i żelatynę. Doskonałym źródłem białka dla wegan są nasiona roślin strączkowych i wszystkie wegańskie produkty wytworzone na ich bazie (takie jak tempeh czy tofu). 

Jeśli szukasz odpowiednio zbilansowanej diety albo chcesz przejść na wegetarianizm lub weganizm, zachęcamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień nie mają czasu lub nie lubią gotować. Szczegóły znajdziesz między innymi tutaj: https://www.maczfit.pl/trojmiasto

Licencja: Creative Commons
0 Ocena