U przyczyn trądziku leżą nie tylko zmiany hormonalne, okres dojrzewania, przewlekły stres, nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnujące, ale również w niewłaściwie zbilansowana dieta. Czasami bardziej pomocne w walce z tą przypadłością skóry, może okazać się wizyta nie u kosmetyczki, ale profesjonalnego dietetyka. 

Data dodania: 2020-06-10

Wyświetleń: 774

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Trądzik a dieta - jakich produktów spożywczych należy unikać?

Jak dieta wpływa na stan skóry?

Wielu pacjentów gabinetów dermatologicznych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na stan cery ma odżywianie się. Za nieestetyczne zmiany odpowiada przede wszystkim obecność w diecie produktów wysoko przetworzonych oraz węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Węglowodany obecne w białym pieczywie, ciastkach, makaronie, ryżu, słodyczach i cukrze szybko wchłaniają się do krwioobiegu, co powoduje podwyższenie stężenia glukozy oraz gwałtowny wyrzut insuliny. Zwiększona produkcja hormonów pobudza wydzielanie łoju przez skórę i nasila rogowacenie ujść gruczołów. Łój w zatkanych porach jest zaś doskonałą pożywką dla bakterii, które wywołują stany zapalne. 

 

Dietetyk czy kosmetyczka - kto pomoże w walce z trądzikiem?

Walka z trądzikiem powinna rozpocząć się od znalezienia jego przyczyny. Nieoprawna diagnoza naraża pacjenta na koszty drogich zabiegów w salonach urody lub wielomiesięczną farmakoterapię, która nie przyniesie efektów. Nawet najlepszy technik usług kosmetycznych w Białymstoku nie pomoże w trwałym wyleczeniu zmian, wywoływanych przez niewłaściwą dietę. Dobrym pomysłem może być zatem umówienie się do dietetyka lub specjalisty ds. dietetyki, który zaproponuje wprowadzenie zmian w jadłospisie. Codzienne posiłki pacjentów borykających się z trądzikiem, powinny być pozbawione produktów wysokoprzetworzonych z zawartością soli, cukru, słodzików, wzmacniaczy smaku, substancji konserwujących i barwników. W diecie antytrądzikowej niewskazane są także alkohol, nabiał i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Co zatem powinno znaleźć się na talerzu osób ze skłonnością do wyprysków? Korzystne może okazać się wzbogacenie posiłków o oleje roślinne, orzechy, warzywa i owoce bogate w karotenoidy, produkty z zawartością witaminy E (np. pełnoziarniste pieczywo) oraz cynk obecny w jajach, cebuli, dyni, pestkach słonecznika, czosnku, kiełkach i otrębach).

W ułożeniu spersonalizowanej diety, dostosowanej do potrzeb pacjenta pomoże specjalista po studiach wyższych lub kursie dietetycznym w Białymstoku. Wykształcenie w przypadku dietetyków odgrywa bardzo ważną rolę. Na uczelniach lub w szkołach policealnych zdobywają oni wiedzę praktyczną oraz teoretyczną, dzięki której mogą pomagać osobom z różnymi problemami. Profesjonalista na początku powinien zlecić pacjentowi wykonanie kompletu badań, a następnie przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad dotyczący nawyków żywieniowych. Przed wizytą u dietetyka, osoba cierpiąca na trądzik powinna przez co najmniej trzy dni prowadzić dzienniczek, w którym znalazłby się spis wszystkich zjedzonych produktów. Dzięki temu dietetyk mógł znaleźć źródło problemów z cerą i stworzyć plan działania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena