Polski system podatkowy nie pozostawia złudzeń - osiągasz wysokie dochody, możesz pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności czy założeniu spółki z o.o.. Co jeśli osiągasz niższe dochody i nie chcesz pracować na etacie czy na tak zwanej umowie śmieciowej? Możesz założyć firmę w Anglii, która kalkuluje się również przy bardzo niskim pułapie dochodowym.

Data dodania: 2020-05-25

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy firma w Anglii jest dla każdego?

Dla kogo firma w Anglii jest trafnym rozwiązaniem?

Brytyjska spółka LTD kojarzy się wielu osobom z dużym przedsięwzięciem, ogromnym kapitałem i zapleczem finansowym. Tymczasem rząd brytyjski stworzył bardzo dobre warunki, by tego rodzaju spółka umożliwiała swobodne oferowanie usług wielu freelancerom i to niekoniecznie na terenie Wielkiej Brytanii. Spółka LTD to dobra forma rozliczeń np. dla:

 • grafików,
 • programistów,
 • webmasterów,
 • copywriterów,
 • doradców biznesowych,
 • konsultantów,
 • i innych profesji świadczących usługi zdalne.

Tutaj atutem jest inny system uiszczania świadczeń socjalnych. Jeśli freelancer nie wykazuje dochodu, bądź wykazuje go na bardzo niskim poziomie, jest automatycznie zwolniony z uiszczenia składki na świadczenia zdrowotne i emerytalno – rentowe. Przy zarobkach utrzymujących się na poziomie 3 000 – 4 000 złotych właściciel spółki LTD osiągnie więc nie tylko przychód, ale i zysk.

Taki system rozliczeń korzystny jest również dla:

 • fotografów,
 • projektantów,
 • architektów
 • i przewoźników turystycznych.

Spółka LTD jest bowiem idealnym rozwiązaniem również w przypadku zawodów, gdzie dochody nie są regularne bądź łatwo przewidywalne. Miesiące, w których fotograf czy architekt nie pozyska żadnych intratnych zleceń, nie będą więc generować też żadnych ujemnych kosztów. W Polsce nie miałoby to znaczenia, ZUS należałoby więc również odprowadzić w miesiącach z zerowym albo bardzo niskim dochodem.

Spółka LTD – również dla osób z niższym dochodami

Brytyjskie przepisy łamią nie tylko wszelkie, znane w Polsce standardy, ale również stereotypy. Przekonasz się o tym już na samym starcie. Chcesz zarejestrować spółkę? Nie potrzebujesz żadnego większego wkładu, a opłaty związane z rejestracją firmy również są relatywnie niskie. W założeniu spółki Limited i uzyskaniu adresu pomoże Ci profesjonalne biuro rachunkowe. Nie musisz się jednak obawiać żadnego miesięcznego abonamentu. Za rejestrację spółki wraz z uzyskaniem adresu uiścisz jednorazową opłatę. I już po kilku dniach możesz działać, wystawiając pierwsze faktury swoim kontrahentom.

Prosperowanie spółki nie musi być tożsame z płaceniem horrendalnych podatków i składek na ZUS.

Prowadząc spółkę LTD:

unikasz wpłacania zaliczek na podatek. Takie zaliczki obowiązują w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, jednakże tylko tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się z jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku spółki LTD zaliczek nie ma.
korzystasz z dobrze opracowanego systemu podatkowego. Co z tego bowiem, że pierwszy próg podatkowy jest niski, skoro również niska jest wolna kwota od podatku? Jeśli przedsiębiorca w Polsce wykaże miesięczny dochód na poziomie 4000 złotych, a więc 48000 złotych na rok, to urzędowi skarbowemu odda z tego 18% podatku. Natomiast w Wielkiej Brytanii uzyskując dochód do 62500 złotych, w pełni skorzysta z wolnej kwoty od podatku.
trzeba też pamiętać, że wolna kwota od podatku obowiązuje również przy wyższych progach. Nawet więc jeśli spółka wypracuje wyższy dochód, to i tak najpierw zostanie odliczona wolna kwota od podatku, a dopiero od nadwyżki trzeba będzie rozliczyć podatek.

Kto może zarejestrować spółkę w Anglii?

Prawo brytyjskie przewiduje bardzo łagodne regulacje prawne dla osób, które chcą zarejestrować spółkę LTD w Wielkiej Brytanii zarówno co do wieku (musisz mieć ukończone 16 lat), jak i miejsca zamieszkania (nie jest wymagana rezydencja brytyjska). Trzeba jednak pamiętać, że choć nie ma większych przeciwwskazań do założenia spółki, to nie zawsze ta forma będzie korzystna finansowo. Nie unikniesz płacenia podatku w Polsce, jeśli:

 • zatrudnisz na terenie Polski pracowników,
 • posiadasz na terenie Polski lokal usługowy, biuro czy sklep.

W takich przypadkach spółka LTD nie będzie dla Ciebie formą prowadzenia działalności.

Zdecydowanie jednak, jeśli chcesz oferować szerzej swoje usługi i rozliczać się na podstawie faktur, a jednocześnie nie osiągasz tak wysokich dochodów, by godzić się na comiesięczne uiszczanie daniny Urzędowi Skarbowemu czy ZUS- owi, to przeanalizuj właśnie założenie spółki LTD.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena