W sprawnym zarządzaniu flotą, system ewidencji czasu pracy kierowców to nowoczesna forma kart pracy kierowcy, pozwalająca na łatwe zweryfikowanie jego działań. Taki system jest niezbędny do efektywnego zarządzania flotą. Jakie dokładnie obowiązki podlegają kontroli?

Data dodania: 2020-03-12

Wyświetleń: 275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Do czego sprowadza się ewidencja czasu pracy kierowców?

Przed erą cyfryzacji i Internetu, ewidencja czasu pracy kierowców dokonywała się przy pomocy papierowych kart pracy kierowcy, służących do raportowania wykonywanych czynności. Był to jednak proces żmudny, niepraktyczny i podatny na błędy. W jaki sposób nowoczesne systemy zarządzania flotą FleetHouse usprawniają tę czynność? I co najważniejsze, jaki zakres obowiązków podlega pod kontrolę czasu pracy kierowców?

 

Ewidencja czasu pracy kierowców - podstawy prawne

Zanim przejdziemy do omówienia działania systemów ewidencji czasu pracy kierowców w praktyce, warto parę słów poświęcić na charakter prawny takich działań w naszym kraju. Zasady kontroli czasu pracy kierowców w Polsce są regulowane przez Ustawę o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 r. 

To właśnie ten akt prawny wskazuje, od jakiego momentu należy mierzyć czas pracownikom, oraz jakie czynności są weń wliczone. Według polskiego prawa, na obowiązki podlegające ewidencji czasu pracy kierowców składają się:

  • prowadzenie pojazdu;
  • załadowywanie i rozładowywanie oraz sprawowanie nadzoru nad tymi czynnościami;
  • nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym do pojazdu;
  • czynności spedycyjne;
  • codzienna obsługa pojazdów i przyczep;
  • niezbędne formalności administracyjne;
  • utrzymanie pojazdu w czystości;
  • inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy.

 

Potencjalne komplikacje w ewidencji czasu pracy kierowców

Jak widać, zakres obowiązków kierowcy dalece wykracza poza jazdę przydzielonym pojazdem. Może się on różnić w zależności od charakteru floty: inne zadania wykonują pracownicy w branży transportowej od swoich kolegów z branży budowlanej. Liczba czynności podlegających ewidencji czasu pracy kierowców może być przytłaczająca zarówno dla przedsiębiorcy, jak i samego pracownika. Niestety, prowadzi to do różnego rodzaju błędów i niedopatrzeń przy manualnym wypełnianiu karty pracy kierowcy

Z jednej strony, można omyłkowo ominąć niezbędne informacje dotyczące czasu spędzonego na wykonywaniu swoich obowiązków - a brak uniwersalnego systemu kontroli czasu pracy kierowców uniemożliwia ewentualne zweryfikowanie i korektę tych błędów. Z drugiej strony, sam pracodawca, niezaznajomiony z dokładnym zakresem działań wymagających ewidencji czasu pracy kierowców, może nie rozliczyć swojego pracownika z wykonanych obowiązków.

 

Łatwiejsza kontrola czasu pracy kierowców z systemem FleetHouse

Rozwiązaniem ułatwiającym ewidencję czasu pracy kierowców jest kompleksowy system zarządzania flotą od FleetHouse. Automatyzacja procesu rozliczania pracowników z wykonywanych działań to najlepszy sposób na uniknięcie ewentualnych błędów. W praktyce, rozwiązania oferowane przez FleetHouse stanowią formę cyfrowej karty pracy kierowcy, pozwalającej w sprawny sposób weryfikować realizowane zadania.

Zarówno kierowcy, jak i pracodawca wiele zyskują na korzystaniu z systemu ewidencji czasu pracy kierowców. Dla właściciela firmy jest to elastyczny i wygodny sposób kontroli czasu pracy kierowców oraz oceny wykonywanych zadań. Wszystkie informacje znajdzie on łatwo dostępne w wygodnej aplikacji mobilnej. Pracownicy natomiast mogą być spokojni o dokładne rozliczenie ich z wszystkich obowiązków, których podejmują się w swojej pracy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona