Każda firma na początku swojej działalności, jak także i podczas ciągłego rozwoju, stoi przed wyborem platformy, na której chce zbudować swoją pocztę elektroniczną. Jej wybór uzależniony jest oczywiście od kapitału przedsiębiorstwa. Te z małym budżetem starają się jak najbardziej zminimalizować koszty. 

Data dodania: 2019-11-21

Wyświetleń: 902

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dane w chmurze czy własny serwer pocztowy? Co się bardziej opłaca?

Natomiast większe inwestują w bardziej rozbudowane rozwiązania, wynikające również z ich bardziej zaawansowanych potrzeb. Przy wyborze opcji należy brać pod uwagę zapotrzebowania, konfiguracje, elastyczność, bezpieczeństwo danych, a także możliwość wielokanałowego dostępu.

Ale co to za różnica?

Dla pracownika skorzystanie z poczty elektronicznej to po prostu wejście na odpowiednią platformę, zalogowanie się na urządzeniu i korzystanie. Są na różnych serwerach, ale ich obsługa nie różni się zbyt mocno od siebie, zasady działania są podobne, jak nawet nie te same. Jednak dla zarządu firm i administratorów usług IT ma to już o wiele większe znaczenie. Pojawiają się tu aspekty techniczne, organizacyjne i finansowe. Szczególną wagę przykłada się do bezpieczeństwa danych, szczególnie w większych organizacjach. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, zapewniających sprawną obsługę poczty elektronicznej. Głównym aspektem, nad którym zastanawiają się właściciele jest wybór pomiędzy umieszczaniem danych w chmurze, a własnym serwerem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które trzeba dostosować do potrzeb odbiorców.

Kiedy chmura, a kiery własny serwer?

Do tej pory panowało przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie serwera pocztowego we własnej infrastrukturze i utrzymywanego go samodzielnie. Wiele jednostek nadal korzysta z tego rozwiązania, zwracając uwagę na bezpieczeństwo danych. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najtańsze. Szczególnie taka opcja wydaje się niemożliwa w przypadku małych firm. Oczywiście kosztów nie unikniemy w żadnym wariancie, ale pamiętajmy, że posiadanie serwera we własnej strukturze wymaga jeszcze ciągłego utrzymania. Realizacją tego zadania musi zająć się administrator z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w usługach IT. Im większa firma, tym bardziej rozbudowany system. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na umieszczanie całego zaplecza w wirtualnej przestrzeni tzw. chmurze. Płatność za tą usługę odbywa się zazwyczaj w formie abonamentu. Klient zyskuje dostęp do ciągle aktualizowanej i zarządzanej przez administratora przestrzeni. Wybór oprogramowania powinien zapaść po przeanalizowaniu każdej oferty indywidualnie i elastycznym podejściu do potrzeb firmy.

Czy warto inwestować w zakup własnego serwera czy może warto pomyśleć o wynajmie?

Niezależnie od branży i wielkości, przedsiębiorstwa korzystają z serwerów. Można je zakupić na własność, bądź dzierżawić od firmy zewnętrznej. Zakres usług IT dopasowany jest do potrzeb klienta. Pierwsza opcja wydaje się optymalna dla firm, które posiadają już własny, dostosowany do tego sprzęt, jak i pracowników, którzy będą w stanie ciągle obsługiwać dany serwer we właściwy sposób. W innej sytuacji jego zakup nie będzie jednak efektywny. Nie bez powodu wirtualne serwery prywatne stają się coraz bardziej popularne, obsługiwane przez firmy zewnętrzne. Mogą być dostosowane do potrzeb użytkowników, gwarantując bezpieczeństwo i wygodę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena