O ciągłość funkcjonowania biznesu można dziś zadbać na wiele sposobów. Dla każdej firmy zapewnienie tej ciągłości jest elementem priorytetowym. Dlatego największe z nich tworzą i wdrażają własne rozbudowane strategie utrzymania ciągłości działania infrastruktury – tzw. Disaster Recovery Plans. Wykorzystują własne zasoby, rozwiązania kolokacyjne, oraz wirtualizację, a więc rozwiązania chmurowe.
W zależności od wielkości firmy można zdecydować się na outsourcing wybranych obszarów backupu, na przykład korzystać tylko z bezpiecznych przestrzeni dyskowych, które zlokalizowane są w profesjonalnym centrum danych, przeprowadzając resztę operacji wewnętrznie.
Z drugiej strony można kupić usługę całkowitego zarządzania przez firmę zewnętrzną. W takiej sytuacji należy skupić się na określeniu warunków i zakresu świadczenia usług, poprzez umowę SLA (Service Level Agreement). Profesjonalny dostawca zaoferuje szeroki zakres możliwości ustalenia warunków SLA, klarownie opisze zasady świadczenia usług, a także zaznaczy potencjalne ograniczenia danego rozwiązania. Tak powinien wyglądać początkowy etap procesu dezycyjnego.
Kolejną istotną kwestią jest dostęp do przechowywanych zasobów. Najtańszy sposób to skorzystanie z usługi poprzez dowolne połączenie internetowe. Takie rozwiązanie sprawdza się przy niewielkiej ilości danych. Większe ilości potrzebują gwarancji skuteczności i wyższego komfortu użytkowania. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem wydajniejszego, dedykowanego łącza internetowego, a nawet stworzeniem sieci prywatnej.
Te rozwiązania można łączyć, zwiększając tym samym bezpieczeństwo danych i możliwości działania w przypadku poważnej awarii. Oczywiście, istnieje pewna granica opłacalności przy wyborze wielopoziomowego zabezpieczenia, należy więc skorzystać z wsparcia i doświadczenia zewnętrznego konsultanta.
Koszty braku kopii zapasowej
W przypadku utraty danych firmy, która wcześniej ich nie zabezpieczyła, koszty odbudowy mogą być ogromne. Wiele firm nigdy nie wraca do stanu z przed awarii. Natomiast kilkaset złotych miesięcznie zapewnia firmie wysokiej jakości usługę, a zarządzający ma pewność ciągłej aktywności biznesu, nawet przy całkowitej utracie danych cyfrowych.
Firmy zajmujące się handlem pragnące konkurować na rynku, których aktywność związana jest z działaniem infrastruktury IT, dostrzegają realną finansową wartość bezpieczeństwa i dostępności danych. Im bardziej złożona struktura firmy, im więcej ma systemów i powiązań między danymi, tym większa korzyść z wprowadzenia dobrze przemyślanej polityki kopii zapasowych.