Niespodziewane zmiany popytu na e-usługi, z jakimi firmy muszą się liczyć, wymagają wydajnych rozwiązań IT oraz zabezpieczania potencjału dostępnych zasobów. Podkreśla to użyteczność rozwiązań cloud computingu i wręcz egzekwuje konieczność ich wdrażania.

Data dodania: 2012-10-10

Wyświetleń: 1467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakup serwerów,  infrastruktury sieciowej czy oprogramowania to zaledwie część i wierzchołek góry lodowej kosztów związanych ze stworzeniem i utrzymaniem infrastruktury informatycznej. Niebagatelnym kosztem jest przecież bieżące utrzymanie sprzętu, obsługa administracyjna, energia elektryczna oraz odprowadzenia ciepła. Nie wspominając już o powierzchni niezbędnej do przechowywania maszyn i sprzętu, za której każdy metr kwadratowy musimy słono płacić. Prawdziwym wyzwaniem staje się stworzenie odpowiednych warunków technicznych, gwarantujących bezpieczeństwo fizyczne przetwarzanych w przedsiębiorstwie danych, zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem, integralność, tworzenie, przechowywanie i zarządzanie kopiami zapasowymi.  

Firmy, które sprawnie adaptują się do zmieniających się trendów i warunków gospodarczych, postrzegane są  jako konkurencyjne. Brak dostosowania się firmy do dynamicznej zmiany popytu, a co za tym idzie możliwości szybkiego dostarczenia usług większej liczbie kontrahentów, powoduje wymierne i policzalne straty na rzecz konkurencji. Zjawisko to działa również w drugą stronę – nazbyt bogate zasoby powodują niepotrzebne zużycie energii, nadprodukcję ciepła, a ich zakup wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. To częste scenariusze wśród firm decydujących się na posiadanie własnej infrastruktury IT.

Rozwiązaniem, które może sprostać tym wyzwaniom, jest przetwarzanie w chmurze i model rozliczania się za użycie - koszty IT usług świadczonych w ramach cloud computingu naliczane są w modelu pay-per-use, mierzonymi m.in. zużyciem mocy obliczeniowej czy przepustowością łącza internetowego.  W podobnym modelu możemy kupować licencję na oprogramowanie, płacąc za czas jego wykorzystania. To, co w znacznej mierze odróżnia to rozwiązanie od leasingu, jest brak procedury badania zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i możliwość bezkarnej rezygnacji z używania usług w niemal dowolnej chwili.

Chmurę możemy postrzegać jako skrzynkę oferującą nieograniczone zasoby sprzętowe, wraz z zestawem potencjometrów, które pozwalają dostosować ilość użytych zasobów do obecnego zapotrzebowania. Co więcej, skrzynka ta posiada zdolność do samoregulacji i potrafi dostosować się bez udziału operatora. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena