Z sieci Wi-Fi korzysta coraz więcej użytkowników Internetu. Jest ona bardzo wygodna ze względu na dostępność w każdym miejscu w mieszkaniu lub w domu. Niestety brak jej odpowiedniego zabezpieczenia może się zakończyć tym, że dostęp do niej uzyskają osoby niepowołane. Chodzi tutaj nie tylko o hakerów, lecz również o sąsiadów mieszkających za ścianą.

Data dodania: 2018-11-21

Wyświetleń: 939

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sprawdź, czy sąsiad nie korzysta z twojego Wi-Fi!

Na szczęście istnieją sposoby, by tego uniknąć.

Jak sąsiad łączy się z naszą siecią Wi-Fi?

Połączenie z siecią Wi-Fi przez sąsiadów jest bardzo proste. Wystarczy wyłączyć szyfrowanie i udostępniać Internet o dużej sile sygnału, wzmocnionej dodatkowo przez specjalne dodatki oferowane ze strony operatorów. Sąsiad, który używa Internetu, widzi w swoim zasięgu dostępne sieci i z łatwością wykorzysta przypadek, w którym ktoś zupełnie zapomniał o szyfrowaniu (jest to widoczne na specjalnej ikonce).

Również stosowanie łatwych do odgadnięcia haseł może być bardzo ryzykowne, szczególnie jeśli sąsiad jest dobrym znajomym i wie, czego można się w tym zakresie spodziewać. W przypadku sieci wi-fi można wyróżnić kilka rodzajów szyfrowania. Dostępne są oprócz tego inne formy zabezpieczenia.

Jak zaszyfrować sieć wi-fi w swoim domu lub mieszkaniu?

Istnieją trzy standardowe formy zabezpieczenia sieci Wi-Fi: WEP, WPA oraz WPA-2. Najstarszym standardem szyfrowania jest WEP, którego historia sięga początków Internetu w Polsce. Choć jest on nadal dostępny w opcjach, warto rozpatrzyć nowsze standardy, ponieważ ze względu na jego konstrukcję łatwo można go złamać. Istnieją bowiem obecnie specjalne narzędzia dostępne w Internecie, które z łatwością rozszyfrowują klucz.

Szyfrowanie z wykorzystaniem standardu WPA polega na wygenerowaniu specjalnego klucza szyfrującego, który jest zmieniany cyklicznie. Może on korzystać z serwera, który przydziela różne klucze wszystkim użytkownikom (jeśli z Internetu korzysta jednocześnie kilka osób), lub też z takiego, który stosuje jeden klucz dzielony. Standard szyfrowania WPA posiada specjalny mechanizm pozwalający na wykrycie zmodyfikowanych przez osobę włamującą się do sieci pakietów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie WPA-2, będącego nowoczesną wersją WPA.

WPA-2 wykorzystuje klucz dzielony, ale zastosowane w nim zabezpieczenia są tak duże, że w przypadku wpisania bardzo skomplikowanego hasła złamanie go jest praktycznie niemożliwe. Już najprostsze hasło, składające się z określonego wyrazu i oznaczeń numerycznych, wiąże się z koniecznością kilkunastu godzin pracy, co zdecydowanie zniechęca sąsiadów do korzystania z sieci obcego użytkownika.

Oprócz szyfrowania warto stosować specjalne zapory (tzw. firewalle) oraz programy antywirusowe. Im więcej form zabezpieczenia sieci stosowanych jednocześnie, tym mniejsze ryzyko osłabienia transferu czy też utraty danych, szczególnie tych newralgicznych, jak loginy i hasła. W Internecie dostępne są darmowe aplikacje i dodatki zabezpieczające sieć, aczkolwiek aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, warto zdecydować się na te płatne, które są zdecydowanie skuteczniejsze (oferuje je np. popularny operator INEA w ramach usługi Internetu).

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena