Przez 20 lat powstawania wirusów komputerowych cele twórców dla jakich tworzyli te niezwykłe programy diametralnie się zmieniły, jednak wszystkie robaki wymienione na liście łączy jedno – największy rozgłoś i powszechna epidemia. 

Data dodania: 2011-07-03

Wyświetleń: 2381

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Oto Galeria największych sław

 

Friday 13 / Jerusalem (Piątek 13 / Jeruzalem) – stworzony w Izraelu w 1988 roku i wykryty po raz pierwszy w Jeruzalem. Przypuszczalnie upamiętniał 40-lecie Izraela. Kiedy tylko nadchodziła data piątek 13, kasował wszystkie programy zainstalowane na zainfekowanym komputerze.

Barrotes (Pręt) – pierwszy dobrze znany hiszpański wirus, który pojawił się w 1993 roku. Gdy instalował się na komputerze, pozostawał w ukryciu do 5 stycznia, a gdy się aktywował wyświetlał na ekranie komputera szereg więziennych krat.

Cascade / Falling Letters (Kaskada / Spadające listy) – stworzony w Niemczech w 1997 roku. Ilekroć infekował komputer, sprawiał, że na ekranie pojawiała się kaskada spadających listów.

CIH / Chernobyl (CIH / Czarnobyl) – ten wirus został stworzony na Tajwanie w 1998 roku. Rozprzestrzenił się zaledwie w ciągu tygodnia i zainfekował tysiące komputerów.

Melissa (Melisa) – po raz pierwszy pojawił się 26 marca 1999 r. w USA. Ten złośliwy kod do rozprzestrzenienia się używał inżynierii społecznej. Treść wiadomości jaką wysyłał brzmiała: „To jest ten dokument o który prosiłeś… nie pokazuj go nikomu innemu  ”.

ILoveYou or Loveletter – tak sławny, że prawie nie potrzebuje prezentacji. Ten romantyczny wirus pojawił się w Filadelfii w 2000 roku. Wiadomości e-mail z tematem ‘ILoveYou’ zainfekowały miliony komputerów osobistych na całym świecie, a także organizacji takich jak Pentagon.

Klez – stworzony w Niemczech w 2001 roku, infekował komputery tylko 13 dnia nieparzystego miesiąca.

Nimda – jego nazwa to pochodzi od słowa ‘admin’ napisanego wspak. Był zdolny do tworzenia uprawnień administratora na zarażonym komputerze. Powstał w Chinach 18 wrześnie 2001 roku.

SQLSlammer (Wiezienie SQL) – groźny kod, który spędzał sen z powiek administratorom. Po raz pierwszy pojawił się 25 stycznia 2003 roku i w zaledwie kilka dni zainfekował ponad pół miliona serwerów.

Blaster (pot. Pistolet) – ten wirus stworzony w USA 11 sierpnia 2003 roku rozprzestrzeniał się za pomocą wiadomości: „chcę tylko powiedzieć kocham cię San!!” (Ciągle nie wiadomo kim jest San…) oraz „Billu Gatsie, dlaczego to umożliwiasz? Przestań zarabiać pieniądze i napraw swoje oprogramowanie”.

Sobig – ten niemiecki wirus był sławny latem 2003 roku. Najbardziej szkodliwy wariant „F” zaatakował 19 sierpnia i stworzył ponad milion swoich kopii.

Bagle (Precelek) – pojawił się 18 stycznia 2004 roku i był jednym z najbardziej płodnych wirusów ze względu na liczbę wariantów.

Netsky – ten robak także pochodzi z Niemiec. Powstał w 2004 roku, a wykorzystywał słabość Internet Explorera. Jego twórca jest także odpowiedzialny za powszechnie znany wirus Sasser.

Conficker – ostatni na liście i najmłodszy, pojawił się w listopadzie 2008 roku. Co zaskakujące jeśli ma się skonfigurowana klawiaturę na ukraińską, nie zaatakuje…

Podsumowanie

Jak wynika z tej listy najgroźniejszych wirusów komputerowych ostatnich 20 lat pierwsze wirusy komputerowe nie były tworzone z myślą o niszczeniu i wykradaniu danych , a o rozsławieniu twórców tych niezwykłych programów komputerowych. Niestety obecne wirusy komputerowe mają jeden cel – wykraść dane, które przyniosą korzyści finansowe.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena