Bez wątpienia – jesteśmy istotami społecznymi. Gdziekolwiek nie pójdziemy, spotykamy ludzi. Warto dbać o jakość kontaktów z nimi.

Data dodania: 2019-08-08

Wyświetleń: 1540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uprzejmość i życzliwość na co dzień

Gdy zrobimy komuś przyjemność – sami poczujemy się lepiej, lecz ważniejsze jest to, że możemy komuś poprawić nastrój na cały dzień oraz poznać kogoś, kto może być naszym znajomym, przyjacielem lub nawet miłością.
Dale Carnegie napisał:
"Okazując  innym  zainteresowa­nie, w ciągu dwóch miesięcy możesz zdobyć więcej przyjaciół niż w ciągu dwóch lat, jeśli próbujesz zainteresować otoczenie sobą. Innymi słowy, by zdobyć przyjaciela, najpierw sam nim badz."

Ludzie kochają ludzi

Czyż to nie tak powinno właśnie być?

Gandhi powiedział

"Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie."

Wszyscy chcielibyśmy zmienić świat na lepsze. Może globalne zmiany są bardzo wysoko postawioną poprzeczką, ale lokalne już nie. Mamy wpływ na innych ludzi. Możemy sprawić aby poczuli się dumni, docenieni, akceptowani i lubiani. Gdy sprawisz aby tak poczuła sìę choćby jedna osoba, zrobisz naprawdę wiele. Jedną z konsekwencji będzie także Twoje lepsze samopoczucie.Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby.
Bardzo często spotykam się z “efektem domina” w kontaktach międzyludzkich, gdzie podłe zachowanie jednej osoby wpływa na zachowanie drugiej i ta zachowuje się podobnie w stosunku do trzeciej i tak dalej. Odwróćmy to lub zatrzymajmy i zachowujmy się jak dobrzy ludzie, którymi bez wątpienia jesteśmy. Spotykanie ludzi jest wspaniałą okazją na wywołanie uśmiechu na ich twarzy. Naprawdę, nie potrzeba do tego wiele. Dobry, życzliwy gest, uczynek jest jak podarowanie komuś części swojego serca.

Dale Carnegie w świetnej książce “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” napisał:

"Jeśli wiec chcesz umiejętnie postępować z ludźmi dbaj o to, by okazywać im, że są ważni. Pamiętaj, że im ważniejsi poczują się ludzie przy Tobie, tym lepiej będą na Ciebie reagować.
W tej samej książce:
"Spotykając ludzi musisz się autentycznie cieszyć, jeśli chcesz, aby oni także cieszyli się ze spotkania z tobą."

Entuzjazm i miłość do ludzi pozwoli Ci być szczęśliwym oraz przekazywać te szczęście innym.
Oraz:
"Ludzie pełni optymizmu, pogodni, rozsądni i bezinteresowni tworzą wokół siebie niezwykłą, nieuchwytną atmosferę, której otoczenie nie potrafi się oprzeć; aurę, która zwraca uwagę, przyciąga i w pe­wien sposób usidla osoby wszelkiego typu."

Obawy i uprzedzenia

Niektóry zapewne pomyślą, że zagadywanie innych ludzi jest dla osób niespełna rozumu i ktoś może nas wziąć za wariata. To mało prawdopodobne, zwykle ludzie są miło zaskoczeni, ale warto też pamiętać:
"Bycie nazwanym “szalonym” przez ludzi, którzy są ograniczeni przez normy narzucone przez społeczeństwo, jest niczym innym prócz komplementem." – Anonim
Dla mnie ważniejsze jest to, że mogę komuś pomóc, “podnieść” kogoś, poprawić nastrój, uszczęśliwić niż to co pomyślą sobie inni ludzie. Sam Osho powiedział, że “uwalniając się od tego co myślą o nas inni ludzie, stajemy się lwami”.

Komplementy

Czy zdarza się Wam spotykać ludzi, którzy wychodzą na spacerek z pieskiem? Na pewno tak. Pieski to bardzo popularne i pospolite zwierzaki, które uwielbiają korzystać z dobrodziejstw natury.Gdy spotkamy kogoś wyprowadzającego psa, możemy powiedzieć, że ma bardzo ładnego czworonoga. Osoba ta na pewno podziękuje i poczuje się lepiej ze sobą. Nie musimy jednak na tym kończyć. Możemy rozwinąć rozmowę pytając jeszcze np. o wiek i imię psiaka.
Inna możliwość powiedzenia komplementu to pochwalenie czyjegoś ubioru, fryzury, a nawet roweru czy samochodu. Codziennie mamy naprawdę wiele okazji na poprawienie komuś i tym samym sobie, dnia.
W książce Dale Carnegie pt. “Jak na  zaufaniu  budować  dobre  relacje z ludźmi” można przeczytać:

"W  przeciwieństwie  do  powierzchownego  komplementu,szczera pochwała pokazuje, że autentycznie szanujesz i doce­niasz tego człowieka. Poprzyj ją konkretnym obrazem – przy­tocz sytuację potwierdzającą twoje słowa."

Na przykład: “Jesteś bardzo uprzejmy. To był miły gest.”

Luźne. subtelne zagajenie

Zapewne bardzo często chodzicie do sklepu. Sprzedające tam ekspedientki/kasjerki (zwłaszcza w większych marketach) są często zmęczone i znudzone pracą na kasie.
Lubię to miłe zaskoczenie na ich twarzach, gdy spytam “jak dzień mija” lub zrobię uwagę na temat ruchu w sklepie, a po skasowaniu mnie życzę “miłej pracy i miłego dnia”. To ma znaczenie! Szkoda, że robi to raczej mało osób. Przydałoby się wyrwać, wyskoczyć z tego naszego codziennego zabiegania, pośpiechu a przede wszystkim zamartwiania. Umożliwia to właśnie takie zagajenie, ponieważ poprawia nastrój nie tylko osobie, do której się odezwiemy, ale także nam. Zagadnąć można także osobę za okienkiem w ZUSie, współpasażera w autobusie lub osobę w kolejce w sklepie,

Rozmowy przez telefon

 Kiedy masz zamiar gdzies zadzwonić lub odebrać telefon, nastaw się entuzjastycznie i pozytywnie do osoby, z którą będziesz rozmawiał. Kiedy rozmówca się przedstawi, powiedz, że miło go słyszeć, a na zakończenie rozmowy życz miłego dnia i powiedz, że miło było porozmawiać. Spraw aby rozmówca dobrze sie poczuł, aby poczuł się wyjątkowo.
Odkrycia naukowe mówią, że sentencje takie połączone z naszym uśmiechem, sprawiają, że ludzie wyczuwają naszą dobroć i szczerość.
Inne sentencje:„Miło mi Panią/Pana słyszeć”.,Bardzo się cieszę, że Pani/Pan zadzwoniła/zadzwonił”.„Jak wspaniale Panią/Pana usłyszeć”

Postaraj się sprawić, by po zakończeniu rozmowy każdy Twój rozmówca mógł pomyśleć: „Cieszę się, że z Tobą dzisiaj rozmawiałem”.

Gesty pomocy

Poszukanie drobnych dla kasjerów, zaproponowanie zaniesienia zakupów starszej Pani, która stoi przed nami w kolejce do kasy, przepuszczenie kogoś w kolejce, kto się śpieszy, ustąpienie miejsca w autobusie również mają bardzo duże znaczenie.

Ważna zasada

Darren Sullivan napisał:

"Każdy człowiek, którego spotkasz, toczy jakąś walkę, o której nic nie wiesz, więc dla każdego bądź miły. Zawsze bądź miły."

To prawda. Człowiek na zewnątrz może wydawać się spokojny i szczęśliwy, często jednak w jego środku panuje burza z piorunami i nie widać tego na pierwszy rzut oka, na drugi zresztą też. Jest to jednym z powodów dla którego warto być zawsze życzliwym do ludzi. Masz wybór: uintensywnić burzę w środku kogoś lub sprawić, aby zaświeciło słońce.

Życzliwość dla każdego

Często dzielimy ludzi na tych co zasługują na naszą życzliwość i na tych co nie, zapominając lub nie zdając sobie sprawy, że to właśnie brak życzliwości zmienia ludzi w potwory. Osoby traktowana źle, podle najczęściej traktują innych ludzi jak wrogów, ponieważ sami nie doznali ludzkiej dobroci i uważają, że świat tak jest już zbudowany, a oni, chcąc być kimś, uznają, że zło to jedyna droga aby coś osiągnąć. Efektem tego, ich osiągnięcia to długoletnie więzienne wyroki lub depresja, której źródłem najczęściej jest samotność biorąca się z kolei przez teorie mówiące, że wszyscy ludzie są źli, niewarci jakiejkolwiek uwagi a świat nie jest miejscem dla niektórych ludzi odpowiednim, pozbawionym miłości, zrozumienia i współczucia.
Czy można im pomóc?
Czytałem o tym, że jeden życzliwy gest potrafi odwrócić całe wyrządzone wcześniej zło. Człowiek “domyślnie” jest dobry, potrafi być dobry i lubi być dobry bo instynktownie wie, że daje to radość obu stronom. Dlaczego być dobrym? Bo jest to właśnie dobre dla nas i innych. Słowo “dobroć” jest jednoznaczne i szerzenie go jest znacznie łatwiejsze niż szerzenie zła, dla którego często tworzymy różne usprawiedliwiające je teorie, które jakiekolwiek by nie były, czujemy, że coś jest “nie tak”. Nie da się oszukać sumienia.
Norman Vincent Peale nazwał to przeczucie “wewnętrznym cenzorem”. W jego doskonałej książce “Sztuka twórczego życia” na ten temat możemy przeczytać m.in:

"We wnętrzu każdego z nas znajduje się wspaniałe urządzenie, które nigdy nie przestawało mnie zdumiewać. Podobnie jak stale emitowany sygnał radiowy bez przerwy przesyła sygnały, które – jeśli tylko ich słuchamy – w nieoceniony sposób poprawiają nasze życie, jeśli zaś lekceważymy je, możemy się rozbić o skały i ponieść sromotną  porażkę.
Twój wewnętrzny cenzor stale sprawuje silną  władzę , nieustannie jest czujny i zawsze opiera się na faktach. Ma on dziwną  zdolność  wyróżniania właściwej możliwości spośród wielu, które masz do wyboru. Wyraźnie daje ci do zrozumienia, zarówno świadomie, jak i podświadomie, czy określona myśl lub działanie jest dobre, czy złe."

Bóg stworzył dla nas dosyć jasne, oczywiste wytyczne. Znaczenie dobra i zła jest proste, oczywiste. Do nas należy wybór.
Dlaczego należy być miłym do pozornie złych ludzi?
Dan Millman powiedział:
"Ci których najtrudniej kochać, najbardziej potrzebują naszej miłości."
Oprócz tego słowa św, Pawła z Tarsu:
"Dobroć polega na szanowaniu i kochaniu ludzi bardziej niż na to zasługują."

Bardzo łatwo jest kogoś potępić. widzieć w nim tylko zło, tymczasem dobroci, ciepła, zrozumienia i życzliwości potrzebuje każdy. Ludzie w więzieniu często znajdują się przez jeden błąd, nieumiejętność opanowania emocji, gdy zostali sprowokowani. Jedna błędna decyzja mogła zaważyć na ich życiu. Myślę jednak, że i osoby które popełniły jakieś zło naumyślnie zasługują na drugą szansę, a już na pewno na traktowanie ich po ludzku,
W USA znana jest historia Garryego Ridgwaya, który zamordował 48 kobiet. Jest największym seryjnym mordercą w historii USA. Podczas procesu, na sali rozpraw, mówił o swoich wszystkich ofiarach bez śladu emocji, jakby znajdował się w restauracji i ucinał sobie pogawędkę z kelnerem. Pozostawał niewzruszony także wtedy, gdy rodziny ofiar szydziły z niego, życzyły mu najgorszego. Dopiero gdy do głosu doszedł ojciec jednej z ofiar, zmieniło się jego zachowanie. Ojciec ofiary powiedział, że w przeciwieństwie do innych, nie przyszedł mu złorzeczyć, lecz wybaczyć. Ridgway popłakał się. Jak widać, gest dobroci potrafi wywołać człowiecze, głębokie reakcje u każdego, nawet psychopatycznego mordercy. Więcej na filmie:  https://www.youtube.com/watch?v=P7z2rRGXmF8

Siła uśmiechu

Uśmiech jest zaraźliwy, potrafi nastawić do nas pozytywnie niemal każdą osobę. Oczywiście, mówię o uśmiechu szczerym, ciepłym, życzliwym nie złośliwym, źle oceniającym lub krytykującym.
Dobre słowo może być jak pyszna, sycąca jajecznica a uśmiech jak talerz na którym zostaje ona podana. Mawia się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dającym dużo energii. Podobnie jest z dobrym słowem i uśmiechem. Można poprawić komuś nastrój na cały dzień.Dodatkowo, naukowcy udowodnili, że gdy zmuszamy się na początku do sztucznego uśmiechu, potrafi nastawić on nas pozytywnie i po jakimś czasie sprawia, że naprawdę stajemy się radośni.

Podobnie jest z odwagą. Na początku, trzeba wejść w rolę i robić to czego się boimy jakbyśmy byli odważni, po jakimś czasie odwaga rozwija się w nas (jak mięsień – silniejszy gdy jest używany) i takie zachowanie jest dla nas łatwiejsze – lżej idzie nam pokonywanie lęku. To działa kompleksowo! Jeśli trenujesz odwagę w jednej sytuacji społecznej – np. rozmawiasz z sąsiadem, łatwiej też potem porozmawiać z kimś innym. To bardzo przemyślana przez Boga machina, która działa w określony, nieco schematyczny sposób.

Zapamiętuj imiona i używaj ich

Dźwięk własnych imion dla innych ludzi sugeruje większą zażyłość i bliższy kontakt. Uprzejma uwaga połączona z imieniem osoby, do której się ją kieruje, brzmi bardzo życzliwie i tak też działa.

Właściwa strategia rozmów

Skup się na zaletach drugiej osoby i umacniaj jej dobre samopoczucie życzliwymi uwagami. Oczywiście, nie chodzi tu o to aby nieustannie sypać komplementami, ale wplatać je umiejętnie w życzliwą konwersację z drugim człowiekiem.

Konstrukcja świata i konkluzja

Bóg to Miłość, chce Twojego szczęścia i stworzył nas i świat tak, aby pomaganie innym, okazywanie im życzliwości dawało radość i satysfakcję obu stronom. To jest bardzo prosty schemat i dziwi mnie, że ludzie popełniają mnóstwo złych decyzji, sprawiając, że nieszczęśliwi są inni i także oni. Człowiek zły to człowiek nieszczęśliwy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena