Wywołane alergenami zapalenie spojówek to bardzo często występująca choroba, dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak rozpoznać tę przypadłość i zwalczyć jej bolesne objawy?

Data dodania: 2019-07-01

Wyświetleń: 759

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy i leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek – co to takiego?

Jest to choroba oczu, spowodowana nadwrażliwością na występujące w otoczeniu substancje, zwane alergenami. U zdrowych osób nie wywołują one żadnych negatywnych skutków, natomiast w przypadku alergików, powodują nadmierną reakcję układu odpornościowego, uwolnienie histaminy oraz innych substancji prozapalnych. Alergiczne zapalenie spojówek może przybierać postać sezonową – kiedy powodują go unoszące się w powietrzu pyłki kwitnących roślin, lub przewlekłą – w przypadku gdy jego przyczyną są roztocza, pleśń, sierść zwierząt itp.

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy

Choroba ta posiada bardzo charakterystyczne objawy, bo których należą:

 • Łzawienie oczu
 • Świąd, pieczenie
 • Przekrwienie gałek ocznych
 • Opuchlizna
 • Uczucie suchości oka
 • Nadwrażliwość na światło

Dolegliwości te są bardzo uporczywe i znacząco obniżają komfort życia. Wiele osób cierpiących na alergię sezonową zmuszonych jest do zmiany trybu życia, by nie narażać się na kontakt z alergenami. Objawom tym często towarzyszy również intensywny katar i kichanie.

Alergiczne zapalenie spojówek – profilaktyka i leczenie

Najlepszym sposobem zapobiegnięcia reakcji alergicznej jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takiej sytuacji zaleca się:

l Możliwie jak największe ograniczenie przebywania w strefie występowania alergenu – w przypadku uczulenia na pyłki rezygnacja ze spacerów po lesie, łące, czy parku, szczególnie podczas słonecznej i wietrznej pogody, zamykanie okien w mieszkaniu i samochodzie, używanie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami

 • Dokładne mycie twarzy i rąk, zmiana ubrania po powrocie do domu
 • Częste przepłukiwanie spojówek roztworem soli fizjologicznej
 • Zakrapianie oczu specjalnymi kroplami dla alergików
 • Powstrzymywanie się przed dotykaniem i pocieraniem oczu
 • Stosowanie przynoszących ulgę, zimnych okładów na powieki

W przypadku intensywnej i długotrwałej reakcji alergicznej konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków – zarówno miejscowych, jak i doustnych. O ich podaniu zawsze jednak decyduje lekarz.

Przeczytaj więcej o alergicznym zapaleniu spojówek: http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/alergiczne-zapalenie-spojowek/

Krople do oczu na alergię

Osoby dotknięte tą chorobą często szukają ratunku w różnorodnych, dostępnych w aptekach preparatach. Krople do oczu bez recepty zawierają substancje obkurczające naczynia krwionośne oraz leki przeciwhistaminowe, zmniejszające objawy alergii. Dzięki temu łagodzą swędzenie i pieczenie, hamują łzawienie oraz zmniejszają światłowstręt. Wybierając krople do oczu na alergię, warto dokładnie sprawdzać skład oraz rodzaj i ilość zawartej w nich substancji aktywnej. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, ile razy na dobę konieczne jest zakraplanie oczu oraz, czy dany preparat jest wolny od konserwantów, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia spojówek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena