Płaczemy z różnych powodów, ze złości, smutku, ze szczęścia, a bywa i tak, że łzy płyną z niewyjaśnionych przyczyn. Jeśli dochodzi do tego pieczenie i swędzenie oczu, wówczas może to być alergiczne zapalenie spojówek.

Data dodania: 2012-06-24

Wyświetleń: 1514

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co je powoduje? To stan zapalny spojówek (cienkich błon pokrywających oczy oraz powieki od wewnątrz) spowodowany uczuleniem na alergeny, czyli substancje roślinne, zwierzęce, chemiczne, wywołujące reakcje alergiczne. Jak je rozpoznać? Objawia się pieczeniem, świądem głównie w wewnętrznym kąciku oka, gdzie gromadzą się ziarna pyłku roślin, nadmiernym łzawieniem i światłowstrętem (nadwrażliwość oka na światło, objawiająca się odruchowym mrużeniem).

Alergiczne zapalenie spojówek może być OSTRE (następuje nagle, po zetknięciu z alergenem, na który jest uczulony alergik, np. po pogłaskaniu kota), OKRESOWE (wywołane pyłkami roślin, powtarzające się co roku, w tych samych miesiącach, w których obserwujemy pylenie roślin) i PRZETRWAŁE (alergeny działają na chorego przez cały rok, np. roztocza kurzu).

Kto najczęściej choruje? Najczęściej na alergiczne zapalenie spojówek chorują dzieci i osoby młode, najczęściej poniżej 20 roku życia. Często zapaleniu spojówek towarzyszą inne choroby o podłożu alergicznym, zwykle jest to alergiczny nieżyt nosa.

Jak je leczyć? Jeśli mamy do czynienia z ostrym alergicznym zapaleniem spojówek, które zdarza się rzadko, wystarczy oczyścić oczy z alergenów za pomocą soli fizjologicznej, natomiast jeśli pojawia się kilka razy w ciągu roku, to już wymaga przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych, obkurczających naczynia spojówek. W przypadku sezonowego zapalenia lekarz zleca wykonanie testów alergicznych w celu zdiagnozowania przyczyny choroby. Z kolei leczenie całorocznego alergicznego zapalenia spojówek polega na immunoterapii swoistej, zwanej „odczulaniem”. W okresowym zapaleniu spojówek stosuje się krople do oczu, natomiast w leczeniu przewlekłym oprócz kropli zaleca się także preparaty doustne (leki przeciwhistaminowe), które zmniejszają wydzielanie łez. Nie należy leczyć zapalenia spojówek na własną rękę. Okłady z rumianku, czy herbaty w tym przypadku nie zadziałają, a wręcz mogą zaszkodzić. Zawsze najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest porada u specjalisty.

Co robić w razie wystąpienia objawów? Należy o ile to możliwe przerwać kontakt z alergenem, jak najszybciej przemyć oczy chłodną wodą, solą fizjologiczną (ważne by była wolna od środków konserwujących), czy tzw. sztucznymi łzami. Można na oczy położyć chłodny okład.

Zazwyczaj objawy alergicznego zapalenia spojówek zmniejszają się stopniowo wraz z wiekiem, a prawidłowe leczenie umożliwia codzienne funkcjonowanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena