Alergiczny nieżyt nosa to jeden z objawów reakcji uczuleniowej. Może pojawiać się okresowo lub mieć charakter chroniczny, gdy kontakt z alergenem powtarza się lub stan zapalny staje się przewlekły. Nieleczona alergia będzie się nasilać i nie tylko utrudniać życie, ale też mieć szereg niekorzystnych konsekwencji. Podpowiadamy, jak skutecznie zaradzić katarowi na tle alergicznym.

Data dodania: 2021-10-06

Wyświetleń: 508

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Alergiczny nieżyt nosa. Jak mu skutecznie zaradzić?

Czym jest alergia?

Alergia to sposób, w jaki organizm próbuje sobie poradzić z czynnikiem, który rozpoznaje jako zagrożenie. W wyniku kontaktu z alergenem, którym może być składnik pokarmu, sierść lub wydzieliny zwierząt, kurz oraz pyłki roślin i zarodniki grzybów czy pleśni, układ odpornościowy podejmuje aktywności mające na celu poradzenie sobie z „wrogiem”. Następuje wyrzut histaminy, hormonu, który jest odpowiedzialny za rozwój stanu zapalnego [1]. Alergeny wziewne powodują objawy alergii takie jak swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, kaszel, kichanie i alergiczny nieżyt nosa [1]. Alergie pokarmowe powodują problemy ze strony układu trawiennego, zaś przy alergiach kontaktowych najczęstszym objawem są zmiany skórne takie jak wysypka czy pokrzywka. Możliwa jest też alergia na substancje chemiczne oraz leki [2], a także alergiczne reakcje krzyżowe, najczęściej na pyłki i określony rodzaj owoców [1].

Alergiczny nieżyt nosa – problem, który może pojawiać się przez cały rok

Alergiczny nieżyt nosa jest najczęstszym objawem alergii wziewnej, sezonowej lub całorocznej. Kontakt z alergenami powoduje odpowiedź immunologiczną, wyrzut histaminy i stan zapalny w tkankach, które miały/mają kontakt z czynnikiem wywołującym uczulenie. Błona śluzowa nosa staje się rozpulchniona i przekrwiona, pojawia się katar i inne uciążliwe objawy alergii. Powtarzający się kontakt z alergenem będzie powodował stopniowe nasilanie się reakcji uczuleniowej, która może przejść w stan przewlekły, a jej objawy takie jak nieżyt nosa będą utrzymywać się pomimo braku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem drażniącym [1]. Może dojść też do rozwoju astmy na tle uczuleniowym.

 

Jak radzić sobie gdy pojawi się alergiczny nieżyt nosa?

Jako metodę zapobiegania nasilonym objawom alergii zaleca się unikanie kontaktu z czynnikami ją wywołującym, nie zawsze jednak jest to możliwe. Objawów alergii nie należy bagatelizować, niezależnie od tego, czy problem dotyczy dzieci, czy osób dorosłych. Konieczna jest wizyta u lekarza alergologa, warto też wykonać testy mające na celu określenie, jakie dokładnie alergeny wywołują reakcję układu immunologicznego. Na alergiczny nieżyt nosa skutecznie zadziałają leki przeciwhistaminowe [3], [4]. Dostępne jest także leczenie na drodze immunoterapii alergenowej [5], ale ta metoda nie przyniesie efektów natychmiast. Jeśli oczekujemy ulgi przy objawach sezonowego alergicznego nieżytu nosa takich jak katar i swędzenie nosa oraz oczu, pomocny będzie spray do nosa Nasometin Control*. Jest to produkt leczniczy przeznaczony dla osób dorosłych, łatwy w aplikacji i szybko łagodzący dolegliwości związane z reakcją uczuleniową na alergeny wziewne [6]. Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień. Pamiętajmy jednak, by przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem.

Przypisy:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 26.08.2021
  2. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 26.08.2021
  3. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013: S1. 13
  4. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22
  5. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control


* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, ponieważ kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena