Obecnie już coraz rzadziej można spotkać człowieka, który nie cierpi z powodu jakiejkolwiek alergii. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci.

Data dodania: 2018-04-04

Wyświetleń: 577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Alergia utrudniająca życie

Nawet, jeśli ktoś nie odczuwa ewidentnych objawów tej choroby, po dokładnym przebadaniu i wykonaniu wszechstronnych testów alergicznych mogłoby się okazać, że tylko nieliczna grupa osób jest wolna od jakichkolwiek uczuleń. Obecnie trudno jest jednoznacznie wyodrębnić grupę substancji, które najczęściej wywołują choroby o podłożu alergicznym. Prawdopodobnie tak samo dużo chorych cierpi z powodu uczulenia na pyłki, co z powodu alergii pokarmowych. U niektórych osób alergia występuje wyłącznie w określonych porach roku, bowiem związana jest ona z kwitnieniem i pyleniem określonych roślin. Dość powszechna staje się też alergia na niektóre leki, w tym zarówno na suplementy bez recepty jak i antybiotyki i inne preparaty medyczne. Są jednak osoby, które z powodu alergii cierpią przez cały czas.

Przykładem występowania całorocznej alergii są chorzy z alergią pokarmową na produkty, których trudno jest jednoznacznie wykluczyć z codziennej diety. Takim produktem jest mąka, która jest składnikiem nie tylko pieczywa, ale dodawana jest również przez producentów żywności do prawie wszystkich gotowych lub półgotowych produktów spożywczych, na przykład zagęszczanych sosów, zup, koncentratów, a nawet większości wędlin. Kolejnym alergenem, z którym stykamy się każdego dnia, jest kurz domowy. Tego uczulającego czynnika nie można całkowicie wykluczyć z otoczenia osoby chorej.

Często zastanawiamy się, skąd bierze się alergia? Przecież uczulamy się na substancje, które czasami przez wiele lat występowały w naszym otoczeniu i nigdy wcześniej organizm nie reagował uczuleniem po zetknięciu się z nimi. Lekarze tłumaczą ten proces zbyt dużym nasileniem różnorodnych substancji, z którymi na co dzień ma kontakt ludzki organizm. Pierwotnie człowiek został stworzony w ograniczonym otoczeniu określonych substancji. Obecnie każdego dnia dostarczamy wraz z pożywieniem substancji, do których nasz praprzodek nie był przyzwyczajony.

Dzisiejszy ludzki organizm z uwagi na zbyt liczne stykanie się z preparatami dotychczas nieznanymi, zaczyna mylić te substancje, które są dla niego obce, z tymi, które zna już od lat. W efekcie organizm zaczyna uruchamiać systemy obronne, które sukcesywnie zaczynają coraz więcej substancji traktować jako wrogie dla ludzkiego organizmu. W ten sposób spożywanie produktów zawierających duże ilości różnorodnych „ulepszaczy”, konserwantów, przeciwutleniaczy, wzmacniaczy smaku, zapachu i koloru może sprzyjać wystąpieniu alergii.

Organizm nie jest w stanie rozróżnić wszystkich nieznanych mu dotąd środków i w efekcie myli te, które już zna, z tymi nieznanymi. W ten sposób nawet po kilkudziesięciu latach jedzenie chleba można się nagle uczulić na mąkę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena