Skandynawia ciemna i zimna, a w mieszkaniach w stylu skandynawskim przytulnie, bardzo jasno, ciepło i klimatycznie. Zapraszamy Cię do zwiedzania skandynawskiego wnętrza, które od lat króluje na Północy. Zamknij oczy i wyobraź sobie...

Data dodania: 2018-05-24

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Styl skandynawski w mieszkaniu

Króluje prostota, gdziekolwiek spojrzysz –  poskromiona forma, bardzo oszczędna, bez udziwnień, przesadnych ozdób, jarmarcznego kiczu, taki modny minimalizm. Prostota sama w sobie jest dekoracją. Olśniewa Cię śnieżna biel, momentami przygaszona odcieniami szarości, błękitu, a także beżami i brązami. I oczywiście przepiękne drewno robi na Tobie piorunujące wrażenie. Nigdy byś nie przypuszczał, że tak harmonijnie łączy się z metalowymi i szklanymi dodatkami. Ach! Ta duża przestrzeń, czujesz wolność, oddychasz pełną piersią, a jednocześnie masz ochotę usiąść i wypić kawę z rodziną, jest tak przytulnie...
 

Rozmarzyłeś się? To cudownie. Teraz jednak czas zejść na Ziemię i zebrać najważniejsze wyznaczniki skandynawskiego stylu. Przydadzą Ci się, gdy będziesz aranżował swoje wnętrze.
 

14 charakterystycznych cech stylu skandynawskiego

 1. Stonowane barwy (ściany w jasnych kolorach: beże, odcienie szarości i błękitu). Jako kontrast mogą pojawiać się we wnętrzu elementy grafitowe, granatowe, czerwone lub czarne, są to najczęściej charakterystyczne abażury lamp, prostokątne ramy grafik lub nadruki na tkaninach w charakterystyczne ludowe motywy. Akcenty kolorystyczne pojawiają się w dodatkach: poduszki, pledy, świeczniki, butelki, kosze wiklinowe, pufy, fotele.
 2. Przestronność i funkcjonalność. Elementy dekoracyjne pojawiają się tutaj niesłychanie rzadko i często także wtedy posiadają kontekst funkcjonalny.
 3. Naturalne drewno matowe lub pomalowane na biało. Często podłogę tworzą długie lite deski, w kolorze naturalnym lub bielone.
 4. Drewniane meble, funkcjonalne, o prostych kształtach. Centrum salonu: duża wygodna sofa lub narożnik. Kluczowym elementem jest drewniany stół, który łączy rodzinę. Białe krzesła na drewnianych nóżkach. Meble DIY, czyli np. z palet albo z recyklingu.
 5. Metalowe lub szklane lampy. Dekoracyjne i praktyczne oświetlenie inspirowane industrialnym stylem. Dużo jasnych lamp o ciepłym świetle, mnóstwo dekoracji świetlnych (klimatycznych świec).
 6. Cegła, najlepiej w białej odsłonie.
 7. Rolety zamiast firanek i zasłon.
 8. Lekkie, lniane materiały. Dominuje: bawełna, len, wełna, juta, wiklina. Jako dodatki popularne są pledy o grubym splocie, wełniane oraz bawełniane narzuty i poduszki.
 9. Przytulne kąciki do pracy.
 10. Duże okna wpuszczające naturalne światło. Do tego puste, by nic nie blokowało dostępu światła. Parapety zdobią najwyżej delikatne dekoracje lub małe nastrojowe lampki, które zapalone wieczorem tworzą magiczną atmosferę. Firany lub zasłony jeśli występują to często są bardzo proste, jasne, minimalne w swej formie i delikatne.
 11. Designerskie dodatki (kolorowe poszewki na poduszki, zegary, ramki na zdjęcia, wazony).
 12. Jedna ściana w innym kolorze.
 13. Kominki lub piece kaflowe.
 14. Ekologiczny wystrój – bazowanie na rozwiązaniach zgodnych z naturą. Harmonia i świeżość.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena