Białaczka to choroba, która nie ma jednoznacznie stwierdzonej przyczyny ani też charakterystycznych objawów. Jak leczyć białaczkę? Czym różni się białaczka szpikowa od białaczki limfoblastycznej?

Data dodania: 2018-11-14

Wyświetleń: 792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie białaczki?

Choć białaczka nie ma stwierdzonej przyczyny i do tej pory nie znamy odpowiedzi na pytanie co ją wywołuje, wśród czynników mających wpływ na jej wystąpienie wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne, podatności osobnicze, czynniki natury zakaźnej – być może wirusowej i upośledzenie czynności układu odpornościowego.

Jakie są objawy białaczki?

Rozpoznanie raka krwi komplikuje dodatkowo fakt, że białaczka nie daje charakterystycznych objawów chorobowych, po rozpoznaniu których można by było postawić diagnozę. Występuje jedynie grupa pewnych objawów, które mogą, choć nie muszą, wskazywać na nowotwór.

Wśród objawów białaczki są m.in. ogólne osłabienie, łatwe męczenie się, gorączka typu septycznego, bladość powłok, a także dolegliwości typu anginowego, które charakteryzują się szarobrunatnym nalotem i powoli gojącymi się owrzodzeniami np. na migdałkach. Ponadto, mogą również wystąpić wybroczyny śródskórne, powiększenie śledziony, zakażenia, krwawienia, poty nocne i bóle kości.

Jakie są rodzaje białaczki?

Białaczka może być szpikowa lub limfoblastyczna. Oba rodzaje mogą przybrać przewlekły lub ostry przebieg. Czym się od siebie różnią?

Ostrą białaczkę szpikową częściej diagnozuje się u osób dorosłych. Choroba ma ciężki przebieg i w dość niedługim czasie zaczyna przenosić się na inne organy. Na ostrą białaczkę limfoblastyczną najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Białaczki przewlekłe mają łagodniejszy przebieg. Zdarza się, że przez dłuższy czas choroba przebiega bezobjawowo. Przewlekła białaczka szpikowa może nie dawać objawów nawet przez kilka lat. Podobnie jest w przypadku białaczki limfatycznej, która może powodować jedynie nieduże zmiany w białych krwinkach i rozwijać się nawet przez… kilkanaście lat.

Na czym polega diagnostyka raka krwi?

W celu zdiagnozowania białaczki w pierwszej kolejności wykonuje się analizę krwi i, w razie konieczności, analizę szpiku pobranego przez punkcję. Pozwala to m.in. wykryć obecność niedojrzałych, nieprawidłowo zbudowanych krwinek.

Jak się leczy białaczkę?

Raka krwi leczy się głównie za pomocą chemioterapii i radioterapii. Wykonuje się także przeszczep szpiku lub komórek macierzystych krwi obwodowej. Należy pamiętać, że osoba chora na nowotwór krwi powinna przestrzegać specjalnej diety i szczególnych zasad higieny. Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia białaczki? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena