Nierzadko osoby doświadczające bólu zęba bagatelizują go i postanawiają „przeczekać” dolegliwości, zamiast udać się do specjalisty. Nieleczony, silny ból zęba może doprowadzić do wielu przykrych w skutkach sytuacji, które często kończą się nawet koniecznością ekstrakcji. Jakie są przyczyny bólu zęba, czym skutkuje zaniedbanie zdrowia jamy ustnej i kiedy konieczna będzie wizyta u dentysty?

Data dodania: 2022-04-29

Wyświetleń: 539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ból zęba - kiedy wizyta u dentysty jest koniecznością?

Ból zębów - jakie są jego przyczyny?

Według specjalistów ponad 98% Polaków zmaga się z problemami w jamie ustnej, a zdecydowana większość społeczeństwa bagatelizuje objawy świadczące o niepożądanych zmianach w uzębieniu. Jak przyznają Polacy, z bólem zęba kojarzy się konieczność wizyty u dentysty, a to z kolei nie jest najchętniej podejmowanym działaniem ;). Wówczas „do akcji” wkraczają liczne leki przeciwbólowe i nadzieja, że ból ustąpi co najwyżej po kilku godzinach.

Ból zęba może być często powodowany innymi zmianami w organizmie, co wpływa na bagatelizowanie problemu. Do takich zmian zaliczamy m.in. zapalenie zatok, które objawia się silnym uciskiem nerwów, a w konsekwencji bólem zęba i dziąseł. Nierzadko nieprzyjemne rozpieranie w szczęce może być powodowane przez zapalenie i ból ucha, co również ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wizycie u specjalisty.

Warto jednak zaznaczyć, że powyższe dolegliwości mogą, ale nie muszą wystąpić przy innych chorobach. Należy pamiętać, że nawet jeśli ból pojawi się podczas innych zmian w organizmie, może być on powodowany innymi problemami w obrębie jamy ustnej. Co jest więc najczęstszą przyczyną bólu zębów, wynikającą bezpośrednio ze zmian w uzębieniu i jakie zmiany wymagają interwencji specjalisty?

Próchnica

Wszelkie ubytki próchnicowe przyczyniają się do powstawania tzw. bólu zębinowego, którego skutkiem jest m.in. nadwrażliwość zębów przy spożywaniu gorących i zimnych potraw. Warto wspomnieć, że bólowi zęba towarzyszy uczucie wtłaczania zimnego powietrza w przestrzeń zęba.

Zapalenie miazgi

Nieleczona próchnica prowadzi do powstawania coraz to większych ubytków wewnątrz zęba, co umożliwia rozwój bakterii próchnicowych. Bakterie z kolei mogą z łatwością przedostawać się do miazgi - silnie unerwionej tkanki, wypełniającej komorę zęba. Obecność mikroorganizmów przyczynia się do zapalenia miazgi, objawiającej się silnym, rwącym bólem.

ból zęba

Artykuł powstał przy współpracy z Dent Kraków.

Należy także zaznaczyć, że do zapalenia może prowadzić uszkodzenie zębów i ich ukruszenie. Każde odsłonięcie nerwów jamy ustnej często przyczynia się do powstawania bolesnych i uciążliwych zmian w obrębie miazgi. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić nawet do martwicy, a w konsekwencji do powstawania zgorzeli.

Zapalenie przyzębia

Do zapalenia przyzębia (dziąsła) dochodzi najczęściej w momencie gdy pomiędzy dziąsłem a zębami zalegają resztki trudnego do usunięcia pokarmu. Wówczas w szczelinie może powstać nawet stan ropny, który prowadzi do obrzęku i uciążliwego bólu. Warto zaznaczyć, że choremu towarzyszy krwawienie z dziąseł oraz nadwrażliwość na zimne pokarmy, a samo dziąsło jest mocno zaczerwienione. Aby złagodzić ból konieczne będzie stomatologiczne płukanie jamy ustnej i opróżnienie ropnia.

Ropień zęba

Ropniem nazywamy infekcję, rozprzestrzeniającą się wokół zęba i kości szczęki, która może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych i śmierci. Chory odczuwa przede wszystkim ostry ból, rozprowadzający się po całej szczęce, a dolegliwościom towarzyszy obrzęk twarzy. Ból nasila się w pozycji leżącej i podczas schylania się przy codziennych obowiązkach. Ponadto pacjent źle reaguje na zmiany temperatury. Przy ropniu często występują także objawy takie jak ból szyi, głowy, czy ucha.

Ból po ekstrakcji zęba

O ile ból kilka godzin po wyrwaniu zęba jest całkowicie normalny, to utrzymujące się dłużej niż kilka dni dolegliwości powinny budzić niepokój. Jeśli do silnego bólu dochodzi dziwny posmak i nieprzyjemny zapach z ust, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Takie objawy mogą zwiastować powstanie stanu zapalnego lub tzw. suchego zębodołu, który tworzy się, gdy w loży nie powstaje skrzep. Specjalista wykona dokładne płukanie zębodołu i założy opatrunek.

Do czego może prowadzić nieleczony ból zęba?

Ból zęba to powszechna dolegliwość, jednak każdy dłużej utrzymujący się objaw powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Nieleczony, bolący ząb może być oznaką poważnego zapalenia w obrębie jamy ustnej, próchnicy lub ubytków, zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. Uszkodzone zęby i przyzębia mogą prowadzić do chwiania się uzębienia i jego wypadania.

Co więcej, bakterie gromadzące się w nieleczonych zębach mogą przedostawać się do krwiobiegu, co z kolei może prowadzić do chorób układu krążenia - zawału, a nawet udaru mózgu. Do innych skutków możemy zaliczyć nieświeży oddech, problemy z gryzieniem i rozdrabnianiem pokarmów, a także niekorzystne zmiany wizualne.

ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Aby choć trochę wspomóc organizm podczas infekcji i bólu zęba, warto wykorzystać domowe, bezpieczne sposoby. Pamiętaj jednak, że mogą one jedynie tymczasowo złagodzić ból i nie zastępują one wizyty u dentysty.

Pomocą przy skutkach bolącego zęba są zimne okłady, które zmniejszają stan zapalny i przynoszą natychmiastową ulgę. Warto także używać płynów do płukania jamy ustnej, które zwykle pozostawiają miętowy, chłodny i przyjemny posmak.

Po ekstrakcji i w przypadku silnych zakażeń warto stosować płukanki ziołowe o działaniu odkażającym, które wspomogą w utrzymaniu higieny zainfekowanych i zdrowych tkanek.

Aby złagodzić ból zęba, warto także wykonać płukanie jamy ciepłą wodą z kilkoma łyżeczkami soli. Sól przyczyni się do zmniejszenia zapalenia przyzębia i powstałego obrzęku. Gdy ból staje się nie do wytrzymania, możesz zastosować leki na ból zęba, jednak koniecznie jak najszybciej umów wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Podsumowanie

Nieleczone infekcje mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań. Aby im zapobiegać, pamiętaj, aby codziennie rano i wieczorem wykonywać dokładne mycie zębów zarówno w obrębie szkliwa, jak i dziąseł. Ponadto stosuj nić dentystyczną, która pomoże w usunięciu resztek pokarmu w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach. Co najmniej dwa razy do roku wykonaj kontrolny przegląd stomatologiczny i - co najważniejsze - nie bagatelizuj niepokojących sygnałów, jakie wysyła Twój organizm!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena