Każdy przedsiębiorca musi utrzymywać kontakty z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Właściciele firm zobowiązani są bowiem do regulacji składek ubezpieczeniowych za siebie oraz za zatrudnianych przez siebie pracowników.

Data dodania: 2018-10-08

Wyświetleń: 704

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyprowadzanie zaległości ZUS

Obowiązek ten powstaje już w dniu, w którym rozpoczynamy wykonywanie działalności na rynku bądź w dniu zatrudnienia pracownika.  

Do obowiązkowych ubezpieczeń zaliczamy:
1. Ubezpieczenia społeczne:
- emerytalne,
- rentowe,
- wypadkowe.
 

2. Ubezpieczenia zdrowotne

Ubezpieczenie nieobowiązkowe to:
1. Ubezpieczenia chorobowe.

Jeżeli kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne wynosi co najmniej minimalną krajową, wówczas osoby prowadzące działalność zobowiązane są dodatkowo do regulowania składek na Fundusz Pracy. Obowiązek ten nie dotyczy kobiet, które ukończyły 55 rok życia i mężczyzn z ukończonymi 60 latami.

Zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń społecznych następuje  podczas rejestrowania działalności w CEIDG-1. Kolejno należy złożyć wnioski ZUS-ZUA oraz ZUS-ZZA, które dotyczą konkretnych kodów ubezpieczeń.

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej mogą skorzystać z obniżonej składki ZUS w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Preferencyjne stawki mogą być wykorzystywane wyłącznie przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Obniżona stawka może być stosowana również przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące wolne zawody oraz wspólników spółek cywilnych jeżeli przez ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej oraz nie wykonują działalności na rzecz swojego poprzedniego właściciela.

Wymiar podstawowych składek do ZUS w 2018 roku wynosi:
- Ubezpieczenie emerytalne - 19,52%,
- Ubezpieczenie rentowe - 8%

- Ubezpieczenie  chorobowe - 2,45%,
- Ubezpieczenie  wypadkowe - 1,8%
- Ubezpieczenie zdrowotne - 9%,
- Fundusz Pracy - 2,45%.

Osoby fizyczne samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, składki do ZUS muszą wykazać w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Deklarację wraz z należną opłatą trzeba złożyć do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni jeżeli osoba ta nie zatrudnia pracowników. W przeciwnym razie termin ten wydłuża się do 15. dnia miesiąca.

Składki do ZUS są dla przedsiębiorcy kosztem prowadzonej działalności w związku z czym może je odliczyć od przychodów w miesiącu, w którym uregulował dane zobowiązanie.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają zaległości w opłacaniu składek do ZUS, powinni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w przeciwnym wypadku mogą utracić prawo do zasiłku chorobowego czy też macierzyńskiego.  

Wyprowadzanie zaległości ZUS niestety jest bardzo problematyczne. W związku z tym warto obowiązek ten przekazać biuru rachunkowemu, które pomoże skierować działalność firmy na właściwą drogę. Podstawą oczywiście jest uregulowanie zaległości wraz z odsetkami. Konieczne w tym celu jest jednak także sporządzenie odpowiednich wniosków i złożenie ich do ZUS.  


Istotne jest, że zaległości w ZUS można rozłożyć na raty. W tym celu należy wystosować odpowiednią prośbę do urzędu. Sporządzając ją warto skonsultować się ze specjalistami, co zwiększy nasze szanse na jej pozytywne rozpatrzenie.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena