Szkolenia na dzień dzisiejszy polegają na zasymulowaniu określonej sytuacji, w której uczestnik może przećwiczyć nabyte umiejętności, sprawdzić swoje reakcje na daną sytuację. Symulacja taka ma go przygotować na różne okoliczności, które mogą wydawać się początkowo dziwne, czy wręcz nierealne.

Data dodania: 2008-09-30

Wyświetleń: 3079

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szkolenia na dzień dzisiejszy polegają na zasymulowaniu określonej sytuacji, w której uczestnik może przećwiczyć nabyte umiejętności, sprawdzić swoje reakcje na daną sytuację. Symulacja taka ma go przygotować na różne okoliczności, które mogą wydawać się początkowo dziwne, czy wręcz nierealne, a jednocześnie możliwe do wystąpienia w pracy.

Kiedyś wystarczała nauka w ogólnym tego słowa znaczeniu. Nauka, a więc przekazywanie wiedzy przez nauczyciela uczniowi. Nauczyciel wiedział coś, czego nie wiedział jeszcze jego uczeń. Tak edukowały się całe pokolenia, aż do momentu, gdy oprócz standardowo zdobytej wiedzy trzeba było posiadać coś więcej – coś co mogłoby nas wyróżnić na tle wielu innych wykształconych ludzi. Takie wymogi stawiają przed nami czasy obecne, a to tak zwane „coś’, to nietuzinkowe umiejętności praktyczne zdobyte podczas kursów, czy szkoleń lub też ugruntowana ostatecznie przez specjalistę już wcześniej zdobyta wiedza.





W przypadku pierwszej opcji, a więc szkoleń wybór jest ogromny i w zależności od specyfiki naszej przyszłej pracy z łatwością możemy odnaleźć kurs, czy szkolenie idealnie wpasowane do naszych oczekiwań. Wachlarz jest ogromny od szkoleń biznesowych, ekonomicznych, czy typowo firmowych po językowe, zawodowe, aż po modne ostatnio szkolenia z dotacji europejskich. Czas wymusił zmiany i w tej dziedzinie zmiany zdecydowanie nadeszły. Gorzej natomiast jest w przypadku drugim, a mianowicie z tak zwanym ugruntowaniem naszej wiedzy przez specjalistę najlepiej z naszego otoczenia, czyli z mentoringiem. Mentoring, a więc starszy, bardziej doświadczony kolega udziela rad, a demonstrowane przez niego zachowania stanowią wzorzec do naśladowania dla nas. Wspomaga w ten sposób rozwój naszych kompetencji. Bardzo użyteczna metoda wdrażania do pracy nowo zatrudnionego pracownika. Jednocześnie proces, który znajduje się obecnie prawie na wymarciu. Nikt nikogo nie chce wdrażać w działalność firmy za darmo, nikt dla nikogo nie chce być przewodnikiem, bo być może sam zostanie zdegradowany za swojego stanowiska lub mówiąc brzydko „wygryziony”. Mentoring zanika, a szkoda, bo wraz z nim zanikać będą bezinteresowne relacje pracowników oparte na podziwie zdolnych i pracowitych ludzi, którzy stanowić powinni dla wszystkich wzorzec do naśladowania.

W obecnej chwili mamy do czynienia z dużą ekspansją firm szkoleniowych, mnogością ofert dostosowanych do różnych klientów, a ponadto wyłoniła się nowa atrakcyjna metoda kursów tak zwana e-nauka. Klienci mają, zatem możliwość wyboru tradycyjnych szkoleń z trenerem lub też programów szkoleń dostępnych za pomocą komputera z Internetem. W takim przypadku bolączką może już być tylko czas, którego wciąż nam brakuje na wszystko.

M-S-M

Licencja: Creative Commons
0 Ocena