Jak powszechnie wiadomo, aby skutecznie radzić sobie w kuchni, nie wystarczą zapał i dobre chęci. Równie ważne co powyższe wspomniane dwa czynniki, jest fachowe wyposażenie, które nie tylko w efektywny, ale i bezpieczny sposób da możliwość przyrządzania wyśmienitych potraw. Przyrzyjmy się dzisiaj kilku jej podstawowym elementom!

Data dodania: 2018-01-08

Wyświetleń: 673

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Piekarniki to urządzenia przeważnie wbudowane w kuchnie gastronomiczne, natomiast piece są urządzeniami wolnostojącymi. Wyróżniamy przy tym następujące piece: piece biczowe, piece konwekcyjno-parowe, piece do pizzy, piece mikrofalowe oraz kombinowane np.: popularne ostatnio piece łączące funkcję termoobiegu z podgrzewem mikrofalami. Jak widać, zakres asortymentu jest zatem naprawdę bogaty.

Piece konwekcyjno-parowe są obecnie najczęściej polecanym rozwiązaniem przez profesjonalistów. Ogrzewają potrawy przy pomocy pary wodnej i gorącego powietrza, które mogą oddziaływać termicznie na produkt jednocześnie lub osobno. W takim piecu można przygotowywać na różnych poziomach kilka różnorodnych potraw jednocześnie np. pieczeń z indyka, szarlotkę i łososia. Jak wiadomo to tłuszcz jest głównym nośnikiem zapachów, dlatego profesjonalne piece konwekcyjno-parowe mają funkcję wysysania tłuszczu z powietrza w komorze. 

Warto również zaznaczyć, że potrawy pochodzące z kuchni innych państw stają się w świecie gastronomicznym coraz bardziej popularne. W związku z tym oferta producentów sprzętu gastronomicznego jest coraz bardziej urozmaicona. Niewątpliwie najbardziej „modna” jest pizza. Do wypieku pizzy mogą być używane piece elektryczne jedno- lub dwukomorowe, nowoczesne piece z promiennikami podczerwieni oraz piece łańcuchowe lub biczowe. Piece tunelowe znane także jako piece biczowe lub łańcuchowe, ogrzewają produkty poprzez uderzenia strumieniami gorącego powietrza. Dzięki temu ciepło szybko dociera do środka potrawy. 

Warto wspomnieć również o piecach biczowych. Piece biczowe są dobrze izolowane, niewielka ilość ciepła dostaje się na zewnątrz. Dzieje się tak między innymi dlatego, że są one „przelotowe” – produkt wkładamy z jednej strony, a gotowy wyciągamy z drugiej strony. Dzięki temu znacznie zwiększa się wydajność pieczenia. Ponadto potrawy pieczone w piecach łańcuchowych wyróżniają się naturalnym smakiem i aromatem, są też bardziej soczyste niż przygotowywane w tradycyjny sposób. Piece do pizzy są przeznaczone do obróbki tylko jednego rodzaju potrawy (co nie wyklucza możliwości przygotowywania w nich zapiekanek, wypieków o niewielkiej wysokości a nawet lazagne). Nagrzewają się do temperatury nawet 500°C – oprócz grzałek w ich komorze znajduje się także tzw. płyta szamotowa wykonana ze specjalnej masy szamotowej a czasem granitu, bazaltu lub lawy wulkanicznej, która jest świetnym nośnikiem ciepła i w istotny sposób wpływa na finalną jakość przygotowywanego produktu. Wysoka temperatura jest niezbędna do upieczenia prawdziwej pizzy w zaledwie kilka minut.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena