Jakiś czas temu pojawiła się ciekawa informacja, eksport produktów polskich przewyższył import. Gdy eksport przewyższa import, jest to bardzo dobra wiadomość dla gospodarki. Wiele lat działań polskich przedsiębiorców zaczyna przynosić efekty.

Data dodania: 2018-01-06

Wyświetleń: 712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie wszystkie jeszcze firmy znają podstawowe zasady, z którymi związane są z eksportem towaru. Czym jest eksport? Jest to wysyłka towaru. Jeżeli towar jest wysyłany w Polsce, działanie jest bardzo proste, przedsiębiorca wystawia fakturę i wysyła towar. Jeżeli wysyłamy do krajów Unii Europejskiej, musimy pamiętać o wielkości obrotu i jeżeli przekroczymy go, obowiązkowo przedsiębiorca wystawia deklarację Intrastat.

eksport towaru

Ostatnim typem eksportu, o którym będzie tu trochę więcej opisane to eksport towaru poza granice Unii Europejskiej. Wszystkim państwom zależy na własnym eksporcie. Od wielu lat, gdy w Polsce obowiązuje podatek VAT. Jest to bardzo specyficzny podatek, w łańcuchach dostawców podatek ten narasta. Eksporter, wysyłając towar poza granice Unii Europejskiej, wystawia fakturę VAT z zerową stawką.


Eksporter rozlicza sobie podatek VAT. Żeby dokonać tej czynności, podmiot musi posiadać dowód stwierdzający opuszczenie granicy Unii Europejskiej. Potwierdzeniem tego faktu jest tak zwany komunikat IE599. Jak można uzyskać dokument IE599? Po pierwsze przedsiębiorca musi wyeksportować towar, po drugie wystawić odpowiednie dokumenty, po trzecie zgłosić towar do odprawy celnej, po czwarte samemu lub za pomocą agencji celnej potwierdzić w urzędzie celnym, że towar jest na granicy (czynność ta wykonuje się za pomocą manifestu).

informacja celna eksport towaru

Procedura eksportu jest najprostszym działaniem, jest również najczęściej spotykaną procedurą związaną z wywozem towaru. Ma ona zastosowanie do klasycznego kupna-sprzedaży. Firma kupuje towar i chce, aby został on wysłany poza kraje Unii Europejskiej. Podmiot znajdujący się w Unii Europejskiej wystawia odpowiednie dokumenty i wysyła je poza swoje granice.


Działania, które nie są klasyczną procedurą wywozu (eksportu)
 

  • zwrot towaru
  • uszlachetnianie bierne – na przykład naprawa towaru



Powyżej podano dwa najczęstsze przypadki, gdy wysyłamy towar, a nie stosujemy klasycznej procedury eksportu. W obu przypadkach stosuje się inne dokumenty i inaczej postępuje się z cała dokumentacja.
informcja celna


Ramy tego artykułu nie pozwalają na bardziej szczegółowe rozpisywanie się. Warto jednak szukać w internecie dodatkowych informacji na ten temat. Jedno co cieszy, to, że eksport jest coraz większy. Przedsiębiorco nie czekaj, twój towar już dziś może podbijać rynki w innych państwach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena