Przy długotrwałym przebywaniu osoby chorej w pozycji leżącej, może dojść do powstawania groźnych powikłań, jakimi są odleżyny. Są to uszkodzenia skóry powstające poprzez ucisk tkanek miękkich do kości, blokujący prawidłowy przepływ krwi.

Data dodania: 2017-12-16

Wyświetleń: 579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Materace przeciwodleżynowe

Bardzo ciężko jest leczyć odleżyny, zdecydowanie łatwiejsze jest zapobieganie ich powstawaniu. Na rynku medycznym dostępnych jest wiele produktów, które wspierają opieką medyczną osoby chore. Doskonałym rozwiązaniem może być materac przeciwodleżynowy, który niweluje to niekorzystne zjawisko. Korzysta się z niego w sytuacji, gdy pacjent ma poważne problemy z poruszaniem się lub jest  długotrwale nieprzytomnych. Pamiętajmy, że materac powinien być przystosowany o potrzeb pacjenta.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?
Materac przeciwodleżynowy to rodzaj specjalistycznego sprzętu medycznego, którego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu odleżyn u osób, które z powodu różnych chorób mają ograniczoną sprawność ruchową. Materac przeciwodleżynowy został opracowany w taki sposób, by zachodziła regularna zmiana intensywności tego nacisku w każdym z miejsc, w którym ciało styka się z jego powierzchnią. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody zmiennego ciśnienia. Materac dzięki swojej konstrukcji i sposobowi działania cechuje się wysoką skutecznością. Posiada on specjalną strukturę komór powietrznych i właściwości, dzięki którym napięcie i ciężar są rozkładane na różne partie ciała. Z materacem za pomocą przewodów jest połączona specjalna pompa wtłaczająca powietrze do komór. Dzięki regularnej pracy pompy powietrze jest wtłaczane z jednej komory do drugiej, dzięki czemu nacisk ciała na określone partie ciała jest różnicowany. Chory w ten sposób jest nieustannie masowany. Materac przeciwodleżynowy może być stosowany zarówno na łóżkach szpitalnych, jak i w domach.

Jaki materac wybrać?
Wybór materaca przeciwodleżynowego to zadanie odpowiedzialne. Od jego jakości będzie zależał komfort i wygoda pacjenta, ale przede wszystkim stan jego zdrowia.
Aby wybór materaca nie był kwestią przypadku, przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim materac powinien być przyjazny dla ciała, ale również łatwy w czyszczeniu oraz dostosowany do wielkości łóżka pacjenta.
Istnieje kilka najpopularniejszych modeli.
Materace piankowe to najprostsze modele,  wykonane z pianki poliestrowej, które mogą być stosowane zarówno w celach medycznych, jak i wypoczynkowych.
Materace bąbelkowe stosowane przeważnie w celach profilaktycznych oraz w leczeniu odleżyn pierwszego stopnia. Cechuje je prosta obsługa i stosunkowo niska cena. Ich zaletą jest możliwość zaginania, co umożliwia zakładanie go na różne rodzaje łóżek.  Niektóre modele wyposażone są w systemy mikrowentylacji, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci.
Materace rurowe cechuje elastyczność, miękkość i wytrzymałość, dzięki lepszej wydajności pompy i jakości wykorzystanych tworzyw.. Jest wyższy i nie naraża pacjenta na kontakt z podłożem. Ma zastosowanie w leczeniu odleżyn pierwszego i drugiego stopnia. Posiada funkcje odłączenia poszczególnych segmentów, co umożliwia leczenie odleżyn na określonych partiach ciała.
Materace zmiennociśnieniowe o wysokiej wytrzymałości wykonane z trwałego PCV o strukturze poprzecznych komór. Komory te są cyklicznie, naprzemiennie wypełniane powietrzem poprzez pompę zasilającą. W ten sposób minimalizuje się ucisk na części ciała najbardziej narażone na powstawanie odleżyn i pozwala na uniknięcie bądź zmniejszenie ich występowania.
Materace profilowane, których wypustki dopasowują się do anatomicznego kształtu ciała. Stała cyrkulacja powietrza i zmieniające się ułożenie delikatnie masują skórę chorego przy każdym jego ruchu.

Warto pamiętać, że materac przeciwodleżynowy jest prawdziwym wybawieniem dla zmuszonych do długiego przebywania w jednej pozycji. Materac tego typu nie tylko skutecznie odciąża ciało i zmniejsza ucisk na tkanki oraz kości, ale też usprawnia krążenie krwi i uśmierza ból. Warto jednak poznać różne rodzaje i modele tego sprzętu medycznego, co pozwoli zapewnić choremu najskuteczniejszą pomoc, dostosowaną do jego potrzeb.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena