Jak dobrze dbać o zdrowie swojego układu oddechowego w epoce smogu? Jednym ze sposobów jawi się grota solna i haloterapia, o których opowiadamy w poniższym artykule.

Data dodania: 2017-11-23

Wyświetleń: 750

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zbawienna moc soli, czyli wizyta w grocie solnej

GROTA SOLNA A SMOG

Problem smogu w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny. Można już nawet mówić o globalnym, nie tylko z „naszego podwórka”, problemie z zanieczyszczonym powietrzem. Wszelkiego rodzaju wskaźniki biją na alarm i niepokoją nie tylko mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, ale też ich okolic. Nic w tym dziwnego, smog ma przecież realnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i poszerza się coraz bardziej zamiast zmniejszać swój zasięg.

Niestety prognozy co do smogu i jego obecności nie są zbyt optymistyczne. Różne sposoby walki ze smogiem w naszych miastach powoli są wdrażane przez władze, jak np. tworzenie terenów zielonych, sadzenie roślin pochłaniających szkodliwe substancje, czy nie zabudowywanie miasta w taki sposób, że tamuje się korytarze powietrzne, odcinając tym samym jego swobodną cyrkulację. Nie są to jednak niestety sposoby, które szybko rozwiążą problem smogu. (O ile w ogóle może być on całkowicie rozwiązany w miastach, gdzie wciąż dominującym środkiem transportu są samochody) Aby dały pożądany, odczuwalny efekt musi minąć przynajmniej kilka lat.

No dobrze, ale co z nami przez ten czas i z naszym zdrowiem? Jeśli nie zamierzamy przenosić się w najbliższym czasie do Nowej Zelandii, czy w równie zielone i pozbawione zanieczyszczeń powietrza, miejsce, problem smogu jest dla nas wciąż palącą kwestią.

Zdrowy tryb życia ma pierwszorzędne znaczenie w obliczu niesprzyjających ekologicznych warunków. Siłownia, klub fitness, czy odpowiednia dieta mogą nam tylko pomóc. Niestety, nawet ćwicząc w zamkniętych, hermetycznych pomieszczeniach i chodząc po mieście w maskach antysmogowych nie możemy całkowicie wyeliminować szkodliwego wpływu powietrza. Możemy natomiast go zniwelować, regenerując nasze organy układu oddechowego, za pomocą wizyt w takich miejscach jak np. grota solna, o której więcej przeczytacie w poniższych akapitach.

HISTORIA HALOTERAPII

Co czeka na nas w grocie solnej? Sesja w grocie solnej niej to nic innego jak regeneracja naszego układu oddechowego w ramach tak zwanej haloterapii.

Haloterapia ((gr. halos – sól), czyli forma leczenia przy użyciu soli i jej dobroczynnego działania. Obejmuje zarówno kąpiele solankowe, płukania, kuracje pitne, jak i inhalacje. Znane jest już od setek lat i posiada długą tradycję, popartą licznymi naukowymi pracami oraz badaniami. Grota solna była znana już w Starożytnej Grecji, stanowiącej przecież kolebkę cywilizacji europejskiej, oraz w niemniej ważnym Starożytnym Egipcie.

W wyobraźni starożytnych dusza ludzka, a tym samym stan jego zdrowia, była nierozerwalnie związana z jego oddechem, np. pojęcie „ostatniego tchnienia” rozumiane było bardzo dosłownie. Tym właśnie może się tłumaczyć lecznicze znaczenie, które przypisywali oni zdrowotnym inhalacjom, stanowiącym pierwowzór dzisiejszej haloterapii. Leczyli w ten sposób różnego rodzaju choroby układu oddechowego, ale nie tylko je. Wystarczy powiedzieć, że polecał je sam ojciec medycyny, czyli Hipokrates, który przydawał im nawet większe medyczne znaczenie, niż środkom przyjmowanym w inny sposób, np. doustnie.

Dzisiejsza nauka potwierdziła ich intuicję (nie tylko zresztą tą), co do zbawczego wpływu inhalacji i soli na nasze zdrowie. Haloterapia, jako profesjonalna dziedzina lecznictwa, rozwinęła się szczególnie w XIX wieku, który cieszył się złą sławą ze względu na szeroko rozpowszechnione choroby układu oddechowego.

Dzisiaj, w dobie szczepionek, nie musimy martwić się o choroby układu oddechowego w takim stopniu, jak ludzie dwa stulecia temu. Czy aby jednak na pewno? Lekarze alarmują że jeśli stan powietrza w naszych miastach szybko nie zacznie się zmieniać, grozi nam nowa epidemia chorób układu oddechowego, związanych z obecnymi w powietrzu zanieczyszczeniami i pyłami.

Sól swoim zbawiennym działaniem w szerokim zakresie pomaga zniwelować ich szkodliwe działanie. Niszczy bakterie, oczyszcza drogi oddechowe, działa antyalergicznie, poprawia stan skóry, a także wzmacnia układ odpornościowy.

JAK WYGLĄDA SESJA W GROCIE SOLNEJ?

Jednym ze sposobów przeciwdziałania jej jest właśnie grota solna. Jak wygląda sesja w niej? Sesja odbywa się zwykle w pomieszczeniu wypełnionym kryształami soli. W grocie solnej należy oddychać pełną piersią, tak by dobroczynne powietrze nasycone solą przenikało we wszystkie zakamarki układu oddechowego i szczelnie je wypełniło. Oprócz oczywistego działania prozdrowotnego, grota solna to również intensywny relaks, który odpręża w nie mniejszym stopniu, niż np. wizyta w saunie, gdyż możemy wygodnie rozłożyć się w niej i pomedytować, równocześnie oddychając znacznie zdrowszym, niż na zewnątrz, powietrzem.

- - -

Jak więc widzimy, w dobie smogu, grota solna to dobry sposób na zadbanie o układ oddechowy i ogólne zdrowie, bez uciekania się do środków farmakologicznych. Ich popularność coraz bardziej rośnie, co przy stanie naszego powietrza nie powinno dziwić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena